reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PKPP Lewiatan: podatek od nieruchomości jest źle skonstruowany

PKPP Lewiatan: podatek od nieruchomości jest źle skonstruowany

Źle skonstruowany podatek od nieruchomości zniechęca władze gminy do inwestowania w infrastrukturę, a właścicieli gruntów do racjonalnego ich zagospodarowania - uważa ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Mordasewicz powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że "nieracjonalne gospodarowanie gruntami w dużej mierze wynika z konstrukcji podatku od nieruchomości".


Jak wyjaśnił, w Polsce głównie opodatkowane są grunty, budynki i budowle (sieci gazowe, ciepłownicze, elektryczne) związane z działalnością gospodarczą. Z kolei stawki od budynków mieszkalnych i związanych z nimi gruntów są znikome.


Rada gminy w drodze uchwały określa wysokość stawek podatku od nieruchomości. Nie mogą one przekroczyć kwot zapisanych w nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W ubiegłym roku maksymalna opłata za metr kw. budynku mieszkalnego wynosiła rocznie 51 groszy, a przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej - 17,31 zł. W przypadku gruntów było to odpowiednio 30 groszy i 62 grosze.


"Stawka podatku od budynków mieszkalnych jest 35 razy niższa niż od budynków związanych z działalnością gospodarczą" - podkreślił Mordasewicz.


Jak wyjaśnił, podatek od nieruchomości mieszkalnych jest tak niski, że nie pokrywa nawet 10 proc. kosztów budowy i eksploatacji ulic. "W efekcie skłonność do uzbrojenia terenów jest znikoma" - powiedział.


Za przykład podał jedną z najzamożniejszych gmin pod Warszawą - Konstancin, gdzie budowane są najdroższe rezydencje, a ulice są takie, jak w biednych ukraińskich miastach.


"Znikome stawki od gruntów niezagospodarowanych nie motywują prywatnych właścicieli i władz gminy do racjonalnego ich wykorzystania. W efekcie mamy zjawisko rozlewania się miast" - podkreślił ekspert.


Zdaniem Mordasewicza, podatek od nieruchomości w obecnym kształcie jest bardzo niesprawiedliwy. Wyjaśnił, że jego wysokość nie zależy od jakości infrastruktury.


"Właściciel budynku wyposażonego w kanalizację, usytuowanego w dobrym punkcie miasta, z dostępem do komunikacji, w pobliżu szkoły, ośrodka zdrowia, terenów rekreacyjnych zapłaci taki sam podatek, jak właściciel domu na przedmieściach, bez dostępu do komunikacji" - powiedział.


Według eksperta, wysokość podatku gruntowego powinna być uzależniona od wartości gruntu, a nie od przeznaczenia budynku, który na nim stoi.


"Racjonalnemu wykorzystaniu przestrzeni sprzyjałoby zwiększenie stawek opodatkowania gruntów, a zmniejszenie stawek opodatkowania budynków" - uważa Mordasewicz.


Również podniesienie opodatkowania niezagospodarowanych gruntów - jak mówił Mordasewicz - sprzyjałoby "efektywnemu wykorzystaniu terenów zurbanizowanych i powstrzymaniu szkodliwego zjawiska rozpraszania się zabudowy i rozlewania miast".


Zdaniem Rafała Iniewskiego z PKPP Lewiatan, gminy powinny prowadzić internetową, centralną informację o stawkach, zwolnieniach i ulgach podatkowych. "Ułatwiłoby to proces inwestycyjny" - powiedział.


Iniewski dodał, że obecny system podatkowy od nieruchomości sprzyja spekulowaniu gruntami i spowalnia ich obrót.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama