REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKPP Lewiatan: podatek od nieruchomości jest źle skonstruowany

REKLAMA

Źle skonstruowany podatek od nieruchomości zniechęca władze gminy do inwestowania w infrastrukturę, a właścicieli gruntów do racjonalnego ich zagospodarowania - uważa ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Mordasewicz powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że "nieracjonalne gospodarowanie gruntami w dużej mierze wynika z konstrukcji podatku od nieruchomości".

Autopromocja


Jak wyjaśnił, w Polsce głównie opodatkowane są grunty, budynki i budowle (sieci gazowe, ciepłownicze, elektryczne) związane z działalnością gospodarczą. Z kolei stawki od budynków mieszkalnych i związanych z nimi gruntów są znikome.


Rada gminy w drodze uchwały określa wysokość stawek podatku od nieruchomości. Nie mogą one przekroczyć kwot zapisanych w nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W ubiegłym roku maksymalna opłata za metr kw. budynku mieszkalnego wynosiła rocznie 51 groszy, a przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej - 17,31 zł. W przypadku gruntów było to odpowiednio 30 groszy i 62 grosze.


"Stawka podatku od budynków mieszkalnych jest 35 razy niższa niż od budynków związanych z działalnością gospodarczą" - podkreślił Mordasewicz.


Jak wyjaśnił, podatek od nieruchomości mieszkalnych jest tak niski, że nie pokrywa nawet 10 proc. kosztów budowy i eksploatacji ulic. "W efekcie skłonność do uzbrojenia terenów jest znikoma" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Za przykład podał jedną z najzamożniejszych gmin pod Warszawą - Konstancin, gdzie budowane są najdroższe rezydencje, a ulice są takie, jak w biednych ukraińskich miastach.


"Znikome stawki od gruntów niezagospodarowanych nie motywują prywatnych właścicieli i władz gminy do racjonalnego ich wykorzystania. W efekcie mamy zjawisko rozlewania się miast" - podkreślił ekspert.


Zdaniem Mordasewicza, podatek od nieruchomości w obecnym kształcie jest bardzo niesprawiedliwy. Wyjaśnił, że jego wysokość nie zależy od jakości infrastruktury.


"Właściciel budynku wyposażonego w kanalizację, usytuowanego w dobrym punkcie miasta, z dostępem do komunikacji, w pobliżu szkoły, ośrodka zdrowia, terenów rekreacyjnych zapłaci taki sam podatek, jak właściciel domu na przedmieściach, bez dostępu do komunikacji" - powiedział.


Według eksperta, wysokość podatku gruntowego powinna być uzależniona od wartości gruntu, a nie od przeznaczenia budynku, który na nim stoi.


"Racjonalnemu wykorzystaniu przestrzeni sprzyjałoby zwiększenie stawek opodatkowania gruntów, a zmniejszenie stawek opodatkowania budynków" - uważa Mordasewicz.


Również podniesienie opodatkowania niezagospodarowanych gruntów - jak mówił Mordasewicz - sprzyjałoby "efektywnemu wykorzystaniu terenów zurbanizowanych i powstrzymaniu szkodliwego zjawiska rozpraszania się zabudowy i rozlewania miast".


Zdaniem Rafała Iniewskiego z PKPP Lewiatan, gminy powinny prowadzić internetową, centralną informację o stawkach, zwolnieniach i ulgach podatkowych. "Ułatwiłoby to proces inwestycyjny" - powiedział.


Iniewski dodał, że obecny system podatkowy od nieruchomości sprzyja spekulowaniu gruntami i spowalnia ich obrót.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA