REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W latach 2008-2015 dochody podatkowe spadły o 2,9 proc. PKB

Subskrybuj nas na Youtube
dochody podatkowe w latach 2008-2015 spadły o 2,9 proc. PKB /Fot. Fotolia
dochody podatkowe w latach 2008-2015 spadły o 2,9 proc. PKB /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak poinformował wiceminister finansów Konrad Raczkowski, w latach 2008-2015 dochody podatkowe państwa i samorządów spadły o 2,9 proc. PKB. Ocenił, że "agresywną optymalizację podatkową" stosowały nawet spółki skarbu państwa.

Raczkowski mówił podczas zorganizowanej przez BCC konferencji (w dniu 2 marca br.) poświęconej szarej strefie w Polsce, że przedsiębiorcy szacują ją na 30 proc. PKB, obliczenia resortu finansów mówią o 23,5 proc. PKB, podczas gdy średnia dla UE to 18,3 proc. W przypadku Austrii, Luksemburga i Holandii wskaźnik ten był niższy od 10 proc.

REKLAMA

Autopromocja

"10 tys. podmiotów gospodarczych wyłudza rok do roku nienależne środki z budżetu państwa (...). 279 grup w 2014 r. wyprowadziło 30 mld zł" - poinformował.

Raczkowski zwrócił uwagę na spadek relacji dochodów podatkowych do PKB, co nazwał "smutną konstatacją". Przedstawione przez niego dane wskazują, że latach 2008-2015 spadek dochodów podatkowych instytucji rządowych i samorządowych sięgnął łącznie 2,9 proc. PKB. "Tak, jak było źle w ostatnich latach i w roku 2015, tak nie było nigdy" - ocenił wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochody budżetu państwa z VAT w styczniu 2016 r.

Według niego do spadku dochodów względem PKB przyczyniła się m.in. zmiana klimatu politycznego w 2007 r. oraz zwiększenie - proponowanej przez biura doradztwa podatkowego - skali optymalizacji podatkowej. "Niektóre grupy kapitałowe czy spółki skarbu państwa zrobiły wynik finansowy tylko i wyłącznie na agresywnej optymalizacji podatkowej za ubiegły rok" - zauważył Raczkowski.

Wskazał, że największy spadek wpływów dotyczył VAT, a luka w tym podatku wyniosła 26,7 proc., podczas gdy średnia dla UE to 15,2 proc.

"W ministerstwie trwają non stop prace zmierzające do uszczelnienia tego systemu (...). Jest przygotowany roboczy pakiet zmian prawnych, który wciąż konsultujemy wewnętrznie. Nie jest to żaden dokument wiążący czy zatwierdzony, natomiast są to dość daleko idące zmiany w pewnych tytułach podatkowych" - mówił Raczkowski, ale nie ujawnił szczegółów.

Poinformował, że jeśli chodzi o wyłudzenia VAT w Polsce, to zajmują się tym nie tylko podmioty polskie, ale także zagraniczne, które przyciąga do naszego kraju wysoka podstawowa stawka podatku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nasze organy podatkowe są mniej sprawne niż w krajach, które wprowadziły już odpowiednie zabezpieczenia. "W pełni uzasadnione byłoby, żeby rozważyć np. na samym VAT wprowadzenie dwóch stawek podatkowych; 5 proc. i 20 proc., z eliminacją stawki trzeciej" - uważa Raczkowski.

Podatkowe dochody budżetu państwa 2016

Także prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski mówił o pogłębiającym się problemie luki podatkowej. "Nie mam żadnej wątpliwości, co wyszło podczas kontroli płacenia podatków przez podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, że mieliśmy do czynienia z wyjątkowo agresywną optymalizacją podatkową na przykład ze strony tych podmiotów" - powiedział. Przyznał, że miały miejsce przypadki agresywnej optymalizacji podatkowej prowadzonej przez spółki skarbu państwa.

"Uważamy, że jest to, delikatnie mówiąc, sytuacja mocno nie do przyjęcia. Za każdym razem o tych sytuacjach informowaliśmy nadzór właścicielski, czyli w praktyce Ministerstwo Skarbu Państwa" - powiedział szef NIK.


Kwiatkowski poinformował też, że wkrótce Izba przedstawi wyniki kontroli dot. przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu tzw. pustych faktur. "Ja nie mam żadnych wątpliwości, (...), że pewne wnioski, które będziemy prezentować, korelują z planami Ministerstwa Finansów i bardzo się z tego cieszę" - zaznaczył.

Wiceminister skarbu państwa Marek Zagórski pytany przez PAP o zjawisko stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej przez firmy należące do skarbu państwa powiedział, że jeżeli takie przypadki są, to resort będzie interweniował.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

"Specyfika spółki skarbu państwa polega na tym, że poza pozornymi przywilejami jest także realna odpowiedzialność za dobre imię skarbu państwa. Trudno wymagać od pozostałych podmiotów przestrzegania przepisów, kiedy podmioty, które są nadzorowane przez skarb państwa dopuszczałyby się takich nielegalnych w gruncie rzeczy praktyk. To na pewno nie będzie przez nas tolerowane" - zapowiedział.

Przedstawiciele branży tytoniowej i spirytusowej apelowali m.in. o dostosowanie kodeksu karnego skarbowego do obecnych realiów, aby przepisy były bardziej skuteczne w walce z firmami unikającymi opodatkowania. Raczkowski poinformował, że resort przygotowuje cały pakiet odpowiednich zmian. Zaznaczył, że nie chodzi jednak o to, aby łapać i wsadzać do więzienia przestępców podatkowych i podnosić statystyki policyjne. "Z tego nie ma żadnego efektu. Jeżeli ten, kto popełnia czyny zabronione będzie pozbawiony majątku, to jest kara dotkliwa. Do tego dążymy" - dodał. (PAP)

mmu/ gma/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA