| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pełniejsza wymiana informacji podatkowych w UE

Pełniejsza wymiana informacji podatkowych w UE

Komisja budżetowa i monetarna Parlamentu Europejskiego poparła we wtorek 26 kwietnia 2016 r. propozycje KE ws. automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy administracjami państw członkowskich, wskazując na konieczność wzmocnienia niektórych zapisów planowanych regulacji.

Raport w tej sprawie przygotowany przez Dariusza Rosatiego (PO, EPL) poparło 45 europosłów, nikt nie był przeciwko, 11 osób wstrzymało się od głosu. Komisja Europejska przedstawiła propozycje w tej sprawie pod koniec stycznia 2016 r. Państwa członkowskie wypracowały polityczne porozumienie w marcu 2016 r. Po tym gdy cały Parlament Europejski przyjmie swoje stanowisko (co ma zrobić w maju 2016 r.) możliwe będzie zatwierdzenie przepisów.

Zgodnie z projektem Komisji administracje podatkowe państw członkowskich będą między sobą wymieniać informacje podatkowe dotyczące korporacji. Ogólną zasadą ma być dostęp wszystkich państw do kluczowych informacji pozwalających im zidentyfikować ryzyko unikania opodatkowania i co za tym idzie lepiej ukierunkowywać kontrole podatkowe.

Jako dodatek do tych przepisów KE zaproponowała w kwietniu, by duże międzynarodowe firmy z globalnymi przychodami powyżej 750 mln euro działające w UE musiały ujawniać informacje na temat podatku płaconego w każdym państwie unijnym oraz w tzw. rajach podatkowych.

Europosłowie komisji budżetowej chcą, by Komisja Europejska miała pełny dostęp do informacji wymienianych przez administracje podatkowe. Cel to zapewnienie, że państwa członkowskie nie przyznają korporacjom korzyści, które mogłyby być sprzeczne z zasadami pomocy państwa (tak się dzieje np. gdy zagraniczna fila jakiejś firmy płaci niższe podatki niż jej krajowy odpowiednik).

"Chcemy, żeby Komisja mogła weryfikować to, czy państwa wypełniają swoje zobowiązania, a po drugie, by mogła w razie czego sprawdzić, czy podatki płacone w poszczególnych państwach nie są zaniżone i nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej" - powiedział PAP Rosati.

Jak podkreślił, w UE było wiele przykładów, gdy indywidualne umowy poszczególnych rządów z korporacjami pozwalały im na obniżenie efektywnych stawek podatkowych poniżej progów płaconych przez mniejsze firmy.

Część europosłów w ślad za propozycjami organizacji pozarządowych chciała, by informacje, jakie będą ze sobą wymieniać administracje, były upubliczniane. Ostatecznie nie uzyskali jednak na to zgody większości komisji. Rosati podkreślił, że informacje takie nie powinny być udostępniane do wiadomości publicznej, bo takiego obowiązku raportowania nie ma w innych krajach na świecie i w związku z tym firmy europejskie - gdyby przyjąć takie rozwiązania - byłyby w gorszej sytuacji niż ich konkurenci zagraniczni. "Nie mamy nic przeciwko upublicznieniu, ale chodzi o to, żeby wszyscy mieli równe szanse" - zaznaczył.

Europosłowie chcą też, by państwa członkowskie wprowadziły sankcje w przypadku gdyby korporacje nie wywiązywały się z obowiązku raportowania o przychodach i podatkach płaconych w poszczególnych krajach. "Zależało nam, żeby państwa miały obowiązek nie tylko sprawdzania, że korporacje wywiązują się z obowiązku sprawozdawania, ale również, by w razie niewypełniania tego obowiązku stosowały sankcje wobec takich przedsiębiorstw" - podkreślił Rosati.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »