Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 31 maja
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek przekazania środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) dotyczy pracodawców, którzy obligatoryjnie tworzą taki fundusz. Są to:
REKLAMA
- pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (chyba że podjęli decyzję o nieutworzeniu funduszu) oraz
- pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników
– art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS).
Odpis na ZFŚS na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje w dwóch ratach. Termin przekazania pierwszej raty upływa 31 maja. Do tego dnia należy przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów podstawowych (art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS). Pracodawca może także podjąć decyzję o przekazaniu większej części lub całości środków na ZFŚS w tym terminie. Środki ZFŚS są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym (art. 12 ust. 1 ustawy o zfśs).
Drugą ratę należy przekazać do 30 września.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Terminy dokonywania wpłat nie wiążą pracodawców, którzy nie będąc zobowiązani do jego utworzenia (zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty), utworzyli fundusz dobrowolnie. Mogą oni dowolnie ustalić wysokość odpisu na fundusz i przekazać środki w ustalonym przez siebie terminie.
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat