reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 31 maja

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 31 maja

Pracodawcy zobligowani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinni wpłacić pierwszą ratę odpisu na fundusz w terminie do 31 maja 2016 r. Rata musi wynieść co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego. Należy ją przekazać na rachunek bankowy funduszu.

Obowiązek przekazania środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) dotyczy pracodawców, którzy obligatoryjnie tworzą taki fundusz. Są to:

  • pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (chyba że podjęli decyzję o nieutworzeniu funduszu) oraz
  • pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników

– art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS).

Odpis na ZFŚS na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje w dwóch ratach. Termin przekazania pierwszej raty upływa 31 maja. Do tego dnia należy przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów podstawowych (art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS). Pracodawca może także podjąć decyzję o przekazaniu większej części lub całości środków na ZFŚS w tym terminie. Środki ZFŚS są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym (art. 12 ust. 1 ustawy o zfśs).

Drugą ratę należy przekazać do 30 września.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Terminy dokonywania wpłat nie wiążą pracodawców, którzy nie będąc zobowiązani do jego utworzenia (zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty), utworzyli fundusz dobrowolnie. Mogą oni dowolnie ustalić wysokość odpisu na fundusz i przekazać środki w ustalonym przez siebie terminie.

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama