reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek przychodowy dla najmniejszych przedsiębiorców

Podatek przychodowy dla najmniejszych przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad koncepcją wprowadzenia podatku od przychodu dla najmniejszych firm, zamiast ustalania dochodu i opłacania osobno podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie to część tzw. pierwszego pakietu pro-przedsiębiorczego.

"Prace koncepcyjne zmierzają w kierunku wprowadzenia daniny stanowiącej procent od przychodu przedsiębiorcy zamiast konieczności ustalania dochodu i opłacania osobno podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Byłoby ono przeznaczone dla najmniejszych firm z ustaloną górną granicą obrotów" - napisano w dokumencie MR, do którego dotarła PAP.

Implementacja nowych zasad fiskalnych wśród małych i średnich przedsiębiorstw ma m.in. zmniejszyć szarą strefę.

"Konieczność opłacania stałej daniny stanowi bardzo dużą barierę w podejmowaniu i prowadzeniu działalności, w szczególności w zakresie najprostszych i prowadzonych na najmniejszą skalę usług. Zgodnie z danymi GUS w szarej strefie funkcjonuje obecnie 711 tysięcy Polaków, z których ponad 20 proc. jako jeden z powodów wskazuje właśnie zbyt wysokie obciążenia publicznoprawne" - dodano.

W dokumencie zaznaczono, że prace prowadzi MR wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, spójnie z rozwiązaniami dotyczącymi jednolitego podatku.

Wśród innych usprawnień w ramach I pakietu pro-przedsiębiorczego, resort rozwoju planuje wprowadzenie m.in. nowych zasad ogólnych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego zapewniający min. rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść strony; ułatwień w sukcesji firm jednoosobowych; a także pakietu dla wierzyciela mającego na celu ułatwienie odzyskiwania długów.

Jesienią 2016 r. zostanie przedstawiony drugi pakiet pro-przedsiębiorczy, który będzie dotyczył m.in. Konstytucji Biznesu, zapowiadanej w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama