REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko w urzędzie i na poczcie można złożyć roczny PIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Zostały zaledwie trzy dni na złożenie zeznania PIT za 2007 rok. Zapowiedzi protestów w skarbówce i na poczcie mogą utrudnić rozliczenie z fiskusem. Można uniknąć kłopotów, korzystając np. z pomocy gminy czy urzędomatu.

Poczta Polska i pracownicy skarbówki od kilku dni straszą protestem. Co prawda, pocztowcy wycofali się na razie z protestu, jednak najbliższe dni mają być okresem wzmożonego protestu skarbowców. Takie zapowiedzi powodują zaniepokojenie wśród osób, które jeszcze nie złożyły lub nie wysłały do urzędu skarbowego swojego zeznania PIT za 2007 rok. Na dopełnienie tego obowiązku zostały zaledwie trzy dni, a przed podatnikami widmo kolejek. Poczta w ramach protestu zazwyczaj przerywa pracę w ciągu dnia. Natomiast urzędnicy fiskusa planują masowe urlopy na żądanie lub oddawanie krwi w dniach 28-30 kwietnia.

REKLAMA

Autopromocja

Warto jednak zachować spokój. Są inne metody na złożenie rocznego PIT, i to z zachowaniem ustawowego terminu. Samo Ministerstwo Finansów poleciło, aby dyrektorzy izb skarbowych tworzyli okresowe punkty obsługi we wszystkich siedzibach gmin, powiatów i miast oraz aby zawierali porozumienia z jednostkami samorządu terytorialnego, w celu zapewnienia obsługi tych punktów. W akcję przyjmowania zeznań podatkowych włączone zostały także urzędy kontroli skarbowej.

Ponadto istnieje możliwość korzystania ze specjalnych urządzeń dostępnych w urzędach. Są to tzw. urzędomaty, które przyjmują zeznanie i wydają potwierdzenia ich złożenia. Są one dostępne dla podatników zazwyczaj przez całą dobę.

Dodatkowe dyżury

W związku z końcowym etapem akcji składania zeznań podatkowych za 2007 rok, biorąc pod uwagę możliwe trudności związane z akcją protestacyjną, resort finansów podjął działania, które mają ułatwić terminowe rozliczenie podatku przez wszystkich podatników. Janusz Janowski, dyrektor z Izby Skarbowej w Szczecinie, wyjaśnił nam, że w województwie zachodniopomorskim prowadzone są specjalne dyżury, w trakcie których przyjmowane będą wyłącznie zeznania PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ponadto w województwie na stałe funkcjonują cztery całoroczne Punkty Obsługi Podatników: w Łobzie, Świdwinie, Sławnie i Policach. Dodatkowo, dzięki porozumieniom z lokalnymi władzami, możliwe jest złożenie zeznania w większości urzędów gmin - podkreśla Janusz Janowski.

Dodaje, że istnieje również możliwość składania zeznań w siedzibie Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie, w godzinach pracy tej instytucji.

Podobne punkty funkcjonują w całej Polsce.

Skrzynki i urządzenia

Agnieszka Derkacz z Izby Skarbowej w Opolu wskazuje, że podatnicy mogą złożyć zeznanie podatkowe osobiście w siedzibie urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub wrzucając do udostępnianych przez część urzędów skrzynek.

- Z myślą o podatnikach, którzy nie mają możliwości odwiedzić swojego urzędu skarbowego w godzinach jego pracy, urzędy skarbowego na terenie całego kraju wydłużyły czas pracy do godz. 18.00 w dniach od 21 do 30 kwietnia - wyjaśnia Agnieszka Derkacz.

Protest bez zakłóceń

Janusz Janowski podkreśla też, że w związku z zapowiadaną w dzniach 28-30 kwietnia akcją protestacyjną pracowników urzędów skarbowych Izba Skarbowa w Szczecinie zapewnia, że ewentualny protest nie zakłóci pracy urzędów skarbowych w województwie. Zeznanie podatkowe można również złożyć w kancelarii urzędu skarbowego, urzędomacie lub wysłać je listem poleconym na adres urzędu skarbowego.

- Dodatkowo 30 kwietnia będzie można składać roczne zeznania do skrzynek/urn, które będą wystawione w urzędach skarbowych do godz. 24.00. W przypadku posiadania podpisu kwalifikowanego oraz zgłoszenia zamiaru rozliczania się z urzędem skarbowym drogą elektroniczną z dochodów za 2007 rok można również rozliczyć się przez internet - stwierdza Janusz Janowski.

Według niego, w przypadku spełnienia się najgorszego scenariusza, przyjmowaniem zeznań zajmą się inni pracownicy funkcyjni w urzędzie.

Dwie popularne formy

Jak pokazaliśmy, istnieje wiele sposobów złożenia rocznego PIT. Łukasz Strzelec, doradca podatkowy w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, wskazuje, że dwie najczęściej wybierane formy to bezpośrednie złożenie deklaracji w urzędzie lub też nadanie jej pocztą. Do stosukowo rzadziej wykorzystywanych możliwości zalicza się przesłanie zeznania drogą elektroniczną, złożenie go w polskim urzędzie konsularnym, w dowództwie jednostki wojskowej, u kapitana statku, w administracji zakładu karnego lub śledczego, w tzw. urzędomacie lub też wrzucenie do skrzynki wystawionej przed budynki urzędów lub umieszczonych w innych urzędach.

- Możliwość przesłania zeznania drogą elektroniczną pojawiła się dopiero w 2008 roku, a dodatkowo obwarowana jest koniecznością dopełnienia pewnych formalności oraz poniesienia dodatkowych kosztów. W praktyce oznacza to, że tylko nieliczna grupa podatników będzie chciała skorzystać z tej formy - uważa Łukasz Strzelec.

Jego zdaniem, złożenie zeznania w urzędzie konsularnym, jednostce wojskowej czy w zakładzie karnym również nie jest opcją dla szerszego grona podatników. Zakładając więc, że spełni się wieszczony w mediach czarny scenariusz, tzn. pod koniec kwietnia zastrajkują jednocześnie pracownicy Poczty oraz organów skarbowych, podatnikom jako alternatywa zostanie wyłącznie wrzucenie zeznania do specjalnie przeznaczonych do tego skrzynek lub też skorzystanie z urzędomatu.

- Rozwiązania polegającego na wrzuceniu zeznania do skrzynki nie można jednak uznać za najlepsze z punktu widzenia podatnika. Skrzynka nie wyda podatnikowi potwierdzenia złożenia zeznania, a w konsekwencji nie będzie miał on zabezpieczenia na wypadek, gdy złożone zeznanie nie dotrze do urzędu. Lepszym, choć nie idealnym, rozwiązaniem może więc być skorzystanie z urzędomatu. Jednak nie w każdym urzędzie taka maszyna funkcjonuje - podkreśla Łukasz Strzelec.

Ważny termin

Termin złożenia rocznego zeznania w zakresie PIT jest wyjątkowo ważnym terminem. Dlatego też - jak tłumaczy Andrzej Pośniak, doradca podatkowy z Kancelarii CMS Cameron McKenna - istotne jest, aby zeznanie PIT zostało złożone na czas. Czynność ta może być dokonana poprzez osobiste doręczenie zeznania do urzędu, najpóźniej w dniu upływu terminu, albo poprzez wysłanie go pocztą.

- Mając na względzie zapowiadane strajki, sądzę, że w sposób szczególny podatnicy powinni zadbać, aby swoje zeznania złożyć jak najwcześniej. Jednocześnie warto mieć nadzieję, że ewentualny strajk co najwyżej opóźni doręczenie zeznań do urzędów, ale nie uniemożliwi podatnikom uzyskania potwierdzenia złożenia dokumentu, jeszcze przed upływem terminu składania zeznań - podsumowuje Andrzej Pośniak.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jakie są sposoby złożenia PIT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kary za nieterminowość rozliczenia

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA