| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowość Rady Rodziców

Księgowość Rady Rodziców

Wrzesień to czas szkolnych opłat. Jedną z nich jest jednorazowa wpłata na poczet Rady Rodziców. Wiele osób zapewne zastanawia się, w jaki sposób rodzice pracujący dla społeczności szkolnej rozliczają się z powierzonych funduszy. Eksperci Cafe Finance zaglądają do ustaw i szkół w poszukiwaniu odpowiedzi.

Czym jest rada rodziców?

Rady Rodziców działają na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty (ustawa z dnia 7 września 1991 r.) oraz uchwalonych przez siebie regulaminów wewnętrzach. Jest to demokratycznie wybrana grupa przedstawicieli rodziców dzieci, które uczą się w danej szkole. Ich zadaniem jest:

  • Gromadzenie środków finansowych dla wspierania działalności statutowej szkoły, jednak ich wydawanie zależy od samodzielnej decyzji Rady Rodziców
  • Zabieranie głosu w sprawach związanych z:

- jakością nauczania,

- wychowaniem dzieci,

- finansami szkoły,

- bezpieczeństwa,

  • Komunikacja między rodzicami a gronem pedagogicznym, a także Radami Rodziców innych szkół.

Wpłaty rodziców

Fundusze przekazywane przez rodziców uczniów na rzecz Rady, muszą być oddane w ręce skarbnika lub osobie pełniącej rolę kasjera. Wpłacający otrzymują dowód rozliczenia – druk „kasa przyjęła”.

Najważniejszym dokumentem dla Rady Rodziców jest regulamin. To w nim ustala się sposób rozliczeń z wpłat. Do prowadzenia księgowości Rady Rodziców najczęściej wybiera się uproszczoną księgowość w formie książki przychodów i rozchodów. Prowadzą ją sami rodzice, jednak zdarzają się także szkoły, które rachunki oddają w ręce wykształconych księgowych. Warto pamiętać, że opłata za prowadzenie księgowości także musi być zawarta w regulaminie Rady Rodziców. 

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Bez CIT-8

Zgodnie z art. 53 ustawy o systemie oświaty, Rada Rodziców jest organem wewnętrznym szkoły o charakterze opiniotwórczym, a także pomocniczym, który jednak nie może samodzielnie występować jako podmiot. Brak mu bowiem osobowości prawnej. W związku z tym nie można uznać go za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Taką interpretacje przepisów podaje Krajowa Informacja Podatkowa, jednak praktyka pokazuje, że Urzędy Skarbowe w niektórych miejscowościach, żądają od Rad Rodziców złożenia deklaracji CIT. Warto więc dowiedzieć się, czy urząd, pod który podlega Rada stosuje się do ogólnej interpretacji.

Zakupy dokonane przez Radę Rodziców

Rady Rodziców często posiadają swój numer NIP – dzięki czemu mogą swobodnie dokonywać zakupów z funduszy powierzonych przez rodziców (ale także gminy – w przypadku dofinansowania żywienia w szkole). Zakup materiałów jest najczęściej dokonywany po konsultacji z dyrekcją i gronem pedagogicznym szkoły, jednak przedmioty, które finansuje Rada Rodziców, nie są własnością placówki. Aby tak się stało Rada musi podjąć odpowiednią uchwałę, w której przekazują materiały szkole. Warto także pamiętać, że zakupy finansowane z kasy Rady Rodziców nie mogą być fakturowane na placówkę oświaty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »