REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowość Rady Rodziców

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Księgowość Rady Rodziców
Księgowość Rady Rodziców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wrzesień to czas szkolnych opłat. Jedną z nich jest jednorazowa wpłata na poczet Rady Rodziców. Wiele osób zapewne zastanawia się, w jaki sposób rodzice pracujący dla społeczności szkolnej rozliczają się z powierzonych funduszy. Eksperci Cafe Finance zaglądają do ustaw i szkół w poszukiwaniu odpowiedzi.

Czym jest rada rodziców?

Rady Rodziców działają na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty (ustawa z dnia 7 września 1991 r.) oraz uchwalonych przez siebie regulaminów wewnętrzach. Jest to demokratycznie wybrana grupa przedstawicieli rodziców dzieci, które uczą się w danej szkole. Ich zadaniem jest:

Autopromocja
 • Gromadzenie środków finansowych dla wspierania działalności statutowej szkoły, jednak ich wydawanie zależy od samodzielnej decyzji Rady Rodziców
 • Zabieranie głosu w sprawach związanych z:

- jakością nauczania,

- wychowaniem dzieci,

- finansami szkoły,

- bezpieczeństwa,

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Komunikacja między rodzicami a gronem pedagogicznym, a także Radami Rodziców innych szkół.

Wpłaty rodziców

Fundusze przekazywane przez rodziców uczniów na rzecz Rady, muszą być oddane w ręce skarbnika lub osobie pełniącej rolę kasjera. Wpłacający otrzymują dowód rozliczenia – druk „kasa przyjęła”.

Najważniejszym dokumentem dla Rady Rodziców jest regulamin. To w nim ustala się sposób rozliczeń z wpłat. Do prowadzenia księgowości Rady Rodziców najczęściej wybiera się uproszczoną księgowość w formie książki przychodów i rozchodów. Prowadzą ją sami rodzice, jednak zdarzają się także szkoły, które rachunki oddają w ręce wykształconych księgowych. Warto pamiętać, że opłata za prowadzenie księgowości także musi być zawarta w regulaminie Rady Rodziców. 

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Bez CIT-8

Zgodnie z art. 53 ustawy o systemie oświaty, Rada Rodziców jest organem wewnętrznym szkoły o charakterze opiniotwórczym, a także pomocniczym, który jednak nie może samodzielnie występować jako podmiot. Brak mu bowiem osobowości prawnej. W związku z tym nie można uznać go za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Taką interpretacje przepisów podaje Krajowa Informacja Podatkowa, jednak praktyka pokazuje, że Urzędy Skarbowe w niektórych miejscowościach, żądają od Rad Rodziców złożenia deklaracji CIT. Warto więc dowiedzieć się, czy urząd, pod który podlega Rada stosuje się do ogólnej interpretacji.

Zakupy dokonane przez Radę Rodziców

Rady Rodziców często posiadają swój numer NIP – dzięki czemu mogą swobodnie dokonywać zakupów z funduszy powierzonych przez rodziców (ale także gminy – w przypadku dofinansowania żywienia w szkole). Zakup materiałów jest najczęściej dokonywany po konsultacji z dyrekcją i gronem pedagogicznym szkoły, jednak przedmioty, które finansuje Rada Rodziców, nie są własnością placówki. Aby tak się stało Rada musi podjąć odpowiednią uchwałę, w której przekazują materiały szkole. Warto także pamiętać, że zakupy finansowane z kasy Rady Rodziców nie mogą być fakturowane na placówkę oświaty.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA