reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwykły podpis elektroniczny ułatwia rejestrację firm

Zwykły podpis elektroniczny ułatwia rejestrację firm

W ocenie Konfederacji Lewiatan projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw ma na celu niepotrzebne zaostrzenie wymogów dotyczących założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Eliminuje on możliwość korzystania ze "zwykłego" podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu sp. z o.o. w trybie S-24. Uzasadnienie do projektu ustawy jako powód dla wprowadzenia takiej zmiany podaje bezpieczeństwo obrotu.

Jednocześnie zauważyć należy, że zgodnie z danymi zawartymi w samym uzasadnieniu, aż ok. 80% spółek z o.o. zarejestrowanych przy pomocy portalu S24, rejestrowanych było przy użyciu zwykłego podpisu elektronicznego. Tym samym - wobec faktu, iż w dalszym ciągu platforma ePUAP wymaga dopracowania, należy jednak założyć, że ilość wniosków dotyczących zawiązania spółek z o.o. przez internet spadnie i będą one składane w trybie "tradycyjnym", co doprowadzi do znacznego wydłużenia procesu rejestracji podmiotu, który już dzisiaj jest długi i wynosi od 4 do 6 tygodni.

W sytuacji praktycznie śladowej ilości nadużyć (uzasadnienie ustawy stanowi o 40 przypadkach nadużyć w ciągu ponad 4 lat działania platformy S24), ocenić należy, że „przyjazny" sposób rejestracji sp. z o.o., oparty na zwykłym podpisie elektronicznym, nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu.

Tym samym, w pierwszej kolejności prowadzone powinny być prace nad usprawnieniem platformy ePUAP oraz skróceniem okresu oczekiwania na rejestrację podmiotów w KRS. Należy ocenić, że proponowane działania doprowadzą do zmniejszenia ilości spraw  rozpoznawanych w trybie "internetowym" i tym samym do utrudnienia rejestracji spółek z o.o. w trybie internetowym oraz większego obłożenia sądów rejestrowych.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zobacz więcej aktualności  na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama