| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Małe firmy bez obowiązku podpisywania plików JPK kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Małe firmy bez obowiązku podpisywania plików JPK kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Na spotkaniu z dziennikarzami 17 sierpnia 2016 r. Robert Kietliński, zastępca Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Finansów poinformował, że Ministerstwo Finansów chce dać mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom alternatywną do kwalifikowanego podpisu elektronicznego ścieżkę uwierzytelniania plików JPK przesyłanych administracji podatkowej. Ma to być podobna forma podpisu (uwierzytelnienia się), jak stosowana w e-deklaracjach - w tym przypadku jest to kwota przychodu z poprzedniego roku.

Na razie nie wiadomo, jakie dane podatnika będą uwierzytelniały (podpisywały) pliki JPK przesyłane przez podatnika – obecnie MF pracuje nad tym rozwiązaniem. Tym niemniej jest to dobra wiadomość dla średnich i mniejszych podatników, którzy nie dysponują obecnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zaoszczędzą oni wydatku na nabycie tego podpisu.

Przypomnijmy, że zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. z 29 czerwca 2016 r. poz. 932)  -  dane w postaci JPK przesyłane przez internet za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 23 lipca 2014 r. nr 910/2014.

Dyrektor Kietliński poinformował, że przed objęciem małych, średnich i mikroprzedsiębiorców obowiązkiem przesyłania plików JPK konieczne będą też stosowne zmiany legislacyjne (zapewne będzie to zmiana ww. rozporządzenia), które pozwolą tym podmiotom podpisywać pliki JPK w inny sposób (najprawdopodobniej w formie wskazania pewnych danych tych podmiotów).

Obowiązek przesyłania JPK

W strukturze JPK
(na żądanie organu)

Tylko ewidencja VAT w strukturze JPK
(co miesiąc)

MIKROPRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
 • generują obrót nieprzekraczający 2 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny nie przekroczył równowartości 2 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r.

MALI PRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 50 pracowników,
 • generują obrót nieprzekraczający 10 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2017 r.

ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
 • generują obrót nieprzekraczający 50 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2017 r.

DUZI PRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie 250 lub więcej pracowników,
 • generują obrót 50 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny jest wyższy niż 43 milionów euro.

Od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Warto podkreślić, że w interpretacji ogólnej z 20 czerwca 2016 r. minister finansów stwierdził, że do podmiotów (także podatników VAT), prowadzących księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy (chodzi tu m.in. o jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia), należy odpowiednio zastosować okresy przejściowe do wdrożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego, jakie zostały przewidziane dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Oznacza to, że te podmioty są objęte obowiązkiem dot. generowania i przesyłania plików JPK w ww. terminach w zależności od wielkości danego podmiotu, rozmiaru jego działalności i poziomu zatrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »