REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe firmy bez obowiązku podpisywania plików JPK kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy nie będą musieli podpisywać plików JPK kwalifikowanym podpisem elektronicznym
Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy nie będą musieli podpisywać plików JPK kwalifikowanym podpisem elektronicznym

REKLAMA

REKLAMA

Na spotkaniu z dziennikarzami 17 sierpnia 2016 r. Robert Kietliński, zastępca Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Finansów poinformował, że Ministerstwo Finansów chce dać mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom alternatywną do kwalifikowanego podpisu elektronicznego ścieżkę uwierzytelniania plików JPK przesyłanych administracji podatkowej. Ma to być podobna forma podpisu (uwierzytelnienia się), jak stosowana w e-deklaracjach - w tym przypadku jest to kwota przychodu z poprzedniego roku.

Na razie nie wiadomo, jakie dane podatnika będą uwierzytelniały (podpisywały) pliki JPK przesyłane przez podatnika – obecnie MF pracuje nad tym rozwiązaniem. Tym niemniej jest to dobra wiadomość dla średnich i mniejszych podatników, którzy nie dysponują obecnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zaoszczędzą oni wydatku na nabycie tego podpisu.

REKLAMA

Autopromocja

Przypomnijmy, że zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. z 29 czerwca 2016 r. poz. 932)  -  dane w postaci JPK przesyłane przez internet za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 23 lipca 2014 r. nr 910/2014.

Dyrektor Kietliński poinformował, że przed objęciem małych, średnich i mikroprzedsiębiorców obowiązkiem przesyłania plików JPK konieczne będą też stosowne zmiany legislacyjne (zapewne będzie to zmiana ww. rozporządzenia), które pozwolą tym podmiotom podpisywać pliki JPK w inny sposób (najprawdopodobniej w formie wskazania pewnych danych tych podmiotów).

Obowiązek przesyłania JPK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W strukturze JPK
(na żądanie organu)

Tylko ewidencja VAT w strukturze JPK
(co miesiąc)

MIKROPRZEDSIĘBIORCY:

  • zatrudniają średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  • generują obrót nieprzekraczający 2 milionów euro lub
    całkowity bilans roczny nie przekroczył równowartości 2 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r.

MALI PRZEDSIĘBIORCY:

  • zatrudniają średniorocznie mniej niż 50 pracowników,
  • generują obrót nieprzekraczający 10 milionów euro lub
    całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2017 r.

ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY:

  • zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
  • generują obrót nieprzekraczający 50 milionów euro lub
    całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2017 r.

DUZI PRZEDSIĘBIORCY:

  • zatrudniają średniorocznie 250 lub więcej pracowników,
  • generują obrót 50 milionów euro lub
    całkowity bilans roczny jest wyższy niż 43 milionów euro.

Od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Warto podkreślić, że w interpretacji ogólnej z 20 czerwca 2016 r. minister finansów stwierdził, że do podmiotów (także podatników VAT), prowadzących księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy (chodzi tu m.in. o jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia), należy odpowiednio zastosować okresy przejściowe do wdrożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego, jakie zostały przewidziane dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Oznacza to, że te podmioty są objęte obowiązkiem dot. generowania i przesyłania plików JPK w ww. terminach w zależności od wielkości danego podmiotu, rozmiaru jego działalności i poziomu zatrudnienia.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

REKLAMA

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

Obligacje skarbowe - luty 2025 r. Oprocentowanie do 6,80% w skali roku. Oferta obligacji nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 27 stycznia 2025 r. przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lutym 20245 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w styczniu br. Od 28 stycznia br. można nabywać nowe (lutowe) emisje obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

REKLAMA