reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Małe firmy bez obowiązku podpisywania plików JPK kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Małe firmy bez obowiązku podpisywania plików JPK kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Na spotkaniu z dziennikarzami 17 sierpnia 2016 r. Robert Kietliński, zastępca Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Finansów poinformował, że Ministerstwo Finansów chce dać mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom alternatywną do kwalifikowanego podpisu elektronicznego ścieżkę uwierzytelniania plików JPK przesyłanych administracji podatkowej. Ma to być podobna forma podpisu (uwierzytelnienia się), jak stosowana w e-deklaracjach - w tym przypadku jest to kwota przychodu z poprzedniego roku.

Na razie nie wiadomo, jakie dane podatnika będą uwierzytelniały (podpisywały) pliki JPK przesyłane przez podatnika – obecnie MF pracuje nad tym rozwiązaniem. Tym niemniej jest to dobra wiadomość dla średnich i mniejszych podatników, którzy nie dysponują obecnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zaoszczędzą oni wydatku na nabycie tego podpisu.

Przypomnijmy, że zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. z 29 czerwca 2016 r. poz. 932)  -  dane w postaci JPK przesyłane przez internet za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 23 lipca 2014 r. nr 910/2014.

Dyrektor Kietliński poinformował, że przed objęciem małych, średnich i mikroprzedsiębiorców obowiązkiem przesyłania plików JPK konieczne będą też stosowne zmiany legislacyjne (zapewne będzie to zmiana ww. rozporządzenia), które pozwolą tym podmiotom podpisywać pliki JPK w inny sposób (najprawdopodobniej w formie wskazania pewnych danych tych podmiotów).

Obowiązek przesyłania JPK

W strukturze JPK
(na żądanie organu)

Tylko ewidencja VAT w strukturze JPK
(co miesiąc)

MIKROPRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
 • generują obrót nieprzekraczający 2 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny nie przekroczył równowartości 2 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r.

MALI PRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 50 pracowników,
 • generują obrót nieprzekraczający 10 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2017 r.

ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
 • generują obrót nieprzekraczający 50 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro.

Od 1 lipca 2018 r.

Od 1 stycznia 2017 r.

DUZI PRZEDSIĘBIORCY:

 • zatrudniają średniorocznie 250 lub więcej pracowników,
 • generują obrót 50 milionów euro lub
  całkowity bilans roczny jest wyższy niż 43 milionów euro.

Od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Warto podkreślić, że w interpretacji ogólnej z 20 czerwca 2016 r. minister finansów stwierdził, że do podmiotów (także podatników VAT), prowadzących księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy (chodzi tu m.in. o jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia), należy odpowiednio zastosować okresy przejściowe do wdrożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego, jakie zostały przewidziane dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Oznacza to, że te podmioty są objęte obowiązkiem dot. generowania i przesyłania plików JPK w ww. terminach w zależności od wielkości danego podmiotu, rozmiaru jego działalności i poziomu zatrudnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama