Wdrożenie unijnych przepisów dotyczących wymiany informacji podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Komisja Europejska wezwała w czwartek (29 września) Polskę do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących współpracy i wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania. Polskie władze mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi KE.
REKLAMA
Biuro prasowe resortu finansów wyjaśniło, że usprawnienie współpracy z innymi państwami w zakresie wymiany informacji podatkowych jest bardzo istotnym i ważnym elementem przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania i walki z rajami podatkowymi.
Podkreślono, że Polska w pełni popiera tę inicjatywę i w niedługim czasie sfinalizuje prace nad implementacją Dyrektywy Rady 2014/107/UE. Wyjaśniono ponadto, że opóźnienia wywołane są głównie przeciągającym się procesem legislacyjnym, związanym ze stworzeniem nowej regulacji prawnej obejmującej całościowo problematykę wymiany informacji podatkowych pomiędzy państwami.
Unikanie podwójnego opodatkowania – umowy, wymiana informacji
"Przygotowany został projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, który poddany został konsultacjom międzyresortowym i społecznym. W niedługim czasie będą one zakończone, a po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów zostanie on przekazany do Sejmu. Liczymy na to, że wejdzie on w życie przed końcem bieżącego roku" - poinformowano.
MF wskazało, że projekt ustawy nie tylko implementuje dyrektywę unijną, ale całościowo reguluje zagadnienie wymiany informacji podatkowych. Przewidziano w nim m.in. uregulowanie w jednym akcie prawnym zagadnień związanych z wymianą takich informacji wraz z ich uporządkowaniem; implementację dyrektywy w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji podatkowych; wprowadzenie regulacji umożliwiających automatyczną wymianę informacji w dziedzinie opodatkowania z innymi niż unijne państwami.
Ponadto, zgodnie z wyjaśnieniami MF, projekt uwzględnia wprowadzenie zmian wynikających z dyrektywy uchylającej dyrektywę w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek oraz dyrektywy przewidującej automatyczną wymianę informacji w odniesieniu do interpretacji indywidualnych o wymiarze transgranicznym i porozumień w sprawach ustalenia cen transakcyjnych.
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
"Mając na uwadze rozmiar i wszechstronność projektowanej regulacji prace nad nią wymagają czasochłonnych analiz i procesu konsultacyjnego" - dodano.
Dyrektywa unijna z 2014 r. w sprawie wzajemnej pomocy w dziedzinie opodatkowania dochodu i kapitału ma na celu wzmocnienie współpracy administracyjnej między państwami UE, aby skuteczniej zwalczać uchylanie się od opodatkowania i oszustwa podatkowe.
Przepisy te rozszerzyły dyrektywę z 2011 r. w sprawie automatycznej wymiany informacji podatkowych. Mają pozwolić krajom UE lepiej oszacować podlegające opodatkowaniu dochody obywateli osiągane poza granicami kraju zamieszkania oraz zapobiegać sytuacjom, w których banki odmawiają wydania informacji, powołując się na tajemnicę bankową.
Plan uszczelnienia systemu VAT w Unii Europejskiej
Jak poinformowała Komisja w komunikacie, państwa UE były zobowiązane do wdrożenia tych przepisów do 1 stycznia 2016 r. Polska do tej pory nie poinformowała KE o działaniach, jakie podjęła w celu pełnego wdrożenia dyrektywy do prawa krajowego.
"W przypadku nieotrzymania zadowalającej odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy Komisja może skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE" - poinformowała Komisja. (PAP)
mmu/ jzi/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat