Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek pracowników delegowanych
REKLAMA
REKLAMA
Oznacza to, że w przypadku osób, których wynagrodzenie jest równe lub niższe niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne, podstawę wymiaru składek będzie stanowił uzyskany przychód (bez pomniejszania go o kwoty wypłaconych diet). Tym samym zlikwidowany zostanie niekonstytucyjny mechanizm „sztucznego” podwyższania kwoty podstawy wymiaru składek u osób, których faktycznie uzyskany przychód był mniejszy niż obowiązujący minimalny próg tej podstawy.
REKLAMA
Do 30 września 2016 r. podstawę wymiaru składek (z wyłączeniem członków służby zagranicznej) należy ustalić przez pomniejszenie przychodu o równowartość diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w odrębnych przepisach. Od tak pomniejszonego przychodu należy rozliczyć składki, z zastrzeżeniem, że ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składek nie może być niższa od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok kalendarzowy.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. z 2016 r., poz. 1381.
Oprac. Anna Seroczyńska, Joanna Stolarska
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat