REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podsumowanie VII Międzynarodowej Konferencji „Podatki bez granic”

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Podsumowanie VII Międzynarodowej Konferencji „Podatki bez granic”
Podsumowanie VII Międzynarodowej Konferencji „Podatki bez granic”

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 21-22 października 2016 roku - w roku jubileuszu XX-lecia zawodu doradcy podatkowego - odbyła się we Wrocławiu VII Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Podatki bez granic”. Patronatem merytorycznym objęła konferencję Krajowa Rada Doradców Podatkowych kierowana przez Panią prof. dr hab. Jadwigę Glumińską-Pawlic, zaś honorowo patronowały temu przedsięwzięciu: Confederation Fiscale Europeenne, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu pod kierownictwem Pani Konsul Generalnej Elizabeth Wolbers oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze kierowana przez Panią Ambasador Grażynę Bernatowicz. Patronem medialnym wydarzenia był portal Infor.pl.

Organizacji tego wydarzenia podjął się Dolnośląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współudziale oddziałów regionalnych: mazowieckiego, opolskiego i wielkopolskiego, Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, niemieckich doradców podatkowych i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Autopromocja

Wykład inauguracyjny w formie dwugłosu wygłosili Pani prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic oraz Pan prof. dr hab. Bogumił Brzeziński. Przez dwa dni specjaliści z Niemiec, Republiki Czeskiej i Polski dyskutowali pod przewodnim hasłem "Doradca podatkowy zawodem zaufania publicznego" nie tylko o naszej roli w rzeczywistości gospodarczej, ale też o tym jak w poszczególnych krajach traktowany jest zakład zagranicznego podatnika, jakim rygorom prawnym podlega, w jakim trybie jest kontrolowany. Dyskutowaliśmy również o problemach związanych z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług. 

Zakres tematyczny konferencji:

  1. Zakład podatkowy zagranicznego podatnika i jego kontrole (definicja, powstanie, kontrole istnienia / powstania zakładu)
  2. Klauzula obejścia prawa podatkowego i klauzula nadużycia prawa w VAT (zarys normatywny w Polsce i w Republice Czeskiej)
  3. Doradca podatkowy zawodem zaufania publicznego. Ochrona zawodu doradcy podatkowego (podstawy prawne, podstawowe prawa i obowiązki, czynności zastrzeżone, postępowanie w sprawie wykonywania doradztwa podatkowego bez uprawnień, rola i czynności podejmowane przez organy podatkowe)
  4. Transgraniczne wykonywanie doradztwa podatkowego w Unii Europejskiej
  5. Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług

Wszystkie te problemy omawiane były w panelach dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli:

- Czech: doradca podatkowy Isabella Žůrková, doradca podatkowy Robert Bezecny, doradca podatkowy Vladimir Sefl, Radim Blaha - starszy Konsultant ds. Podatków, przez ponad 15 lat pracował w Ministerstwie Finansów, gdzie był odpowiedzialny za bezpośrednie opodatkowanie w Czechach oraz koordynację administracji podatkowej oraz doradca podatkowy Martin Tuček - Wiceprezes Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niemiec: doradca podatkowy Dr. Herbert Becherer, doradca podatkowy Ludgerus Hölscher, doradca podatkowy Volker Kaiser, adwokat i doradca podatkowy Dr. Klaus Stein, doradca podatkowy Paweł Suliga.

- Polski: Prof. dr hab. Jan Paweł Tarno, przedstawiciel administracji skarbowej Rafał Chmielewski, specjalista w zakresie procedury kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego, postępowania podatkowego oraz podatków VAT i CIT Michał Krawczyk, doradcy podatkowi: Jakub Boberski, Mariusz Gendera, Marcin Grześkowiak, Paweł Jackowski, Andrzej Świderek.

Bardzo ważne jest rozpoznawanie występujących na obszarze Wspólnoty Europejskiej przeszkód, utrudniających funkcjonowanie przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym oraz znajomość zasad ustalania podstawy opodatkowania firm działających na obszarze więcej niż jednego państwa członkowskiego.

Tę wiedzę muszą mieć doradcy podatkowi, aby wspomagać przedsiębiorców w ich działaniu na rynku wspólnotowym, aby oceniać ryzyka przy wykorzystywaniu elementów konkurencji podatkowej sąsiadujących państw oraz pomagać w skutecznym i bezpiecznym alokowaniu kapitałów, wykorzystującym instrumenty polityki podatkowej poszczególnych państw.

Mówienie o tym, że działalność gospodarczą prowadzi się dla zysku - to truizm. Dobrze byłoby również prowadzić ją w stabilnej sytuacji ekonomicznej i prawnej. Nie powinny wiec dziwić pomysły przesunięcia firmy do innego otoczenia. Najczęściej następuje to po finansowej symulacji na wiele lat do przodu. Przedsiębiorcy kierują pytania do doradców podatkowych: jak to zrobić zgodnie z prawem i w taki sposób, aby bezpiecznie prowadzić biznes. W nieprzychylnych naszej grupie zawodowej opiniach pokazuje się nas jako przedstawicieli "opresyjnego systemu", pazernych na kasę. Buduje się krzywdzący mit, że doradcy podatkowi to kombinatorzy próbujący ominąć przepisy prawa podatkowego.

Naszym zadaniem jest działać w celu obalenia tego mitu, dać pozytywne przesłanie, że jesteśmy grupą zawodową, która w swojej działalności wypełnia zadania wyrażone w rocie ślubowania: „Przyrzekam, że jako doradca podatkowy będę wykonywać ten zawód kierując się dobrem swoich klientów, z całą sumiennością i rzetelnością, zgodnie z prawem, wiedzą i zasadami etyki zawodowej. Poznane w związku z wykonywaniem zawodu fakty i informacje zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”

Doradca podatkowy to wolny zawód, wykonywany wszakże głównie w rygorach działalności gospodarczej (czy to indywidualnie czy w spółkach doradztwa podatkowego), wykonywany zarobkowo. Poddany jest jednak szczególnym formom kontroli poprzez obowiązek przestrzegania zasad etyki, obowiązek doskonalenia zawodowego czy też inne ustawowe ograniczenia.

My to wiemy, a innym musimy o tym mówić głośno. Dziękujemy wszystkim wykładowcom i uczestnikom za ogromny wkład w wysoki poziom merytoryczny konferencji.

Danuta Bącler

Przewodnicząca Zarządu DO KIDP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA