REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podsumowanie VII Międzynarodowej Konferencji „Podatki bez granic”

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Podsumowanie VII Międzynarodowej Konferencji „Podatki bez granic”
Podsumowanie VII Międzynarodowej Konferencji „Podatki bez granic”

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 21-22 października 2016 roku - w roku jubileuszu XX-lecia zawodu doradcy podatkowego - odbyła się we Wrocławiu VII Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Podatki bez granic”. Patronatem merytorycznym objęła konferencję Krajowa Rada Doradców Podatkowych kierowana przez Panią prof. dr hab. Jadwigę Glumińską-Pawlic, zaś honorowo patronowały temu przedsięwzięciu: Confederation Fiscale Europeenne, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu pod kierownictwem Pani Konsul Generalnej Elizabeth Wolbers oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze kierowana przez Panią Ambasador Grażynę Bernatowicz. Patronem medialnym wydarzenia był portal Infor.pl.

Organizacji tego wydarzenia podjął się Dolnośląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy współudziale oddziałów regionalnych: mazowieckiego, opolskiego i wielkopolskiego, Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej, niemieckich doradców podatkowych i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

REKLAMA

Autopromocja

Wykład inauguracyjny w formie dwugłosu wygłosili Pani prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic oraz Pan prof. dr hab. Bogumił Brzeziński. Przez dwa dni specjaliści z Niemiec, Republiki Czeskiej i Polski dyskutowali pod przewodnim hasłem "Doradca podatkowy zawodem zaufania publicznego" nie tylko o naszej roli w rzeczywistości gospodarczej, ale też o tym jak w poszczególnych krajach traktowany jest zakład zagranicznego podatnika, jakim rygorom prawnym podlega, w jakim trybie jest kontrolowany. Dyskutowaliśmy również o problemach związanych z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług. 

Zakres tematyczny konferencji:

  1. Zakład podatkowy zagranicznego podatnika i jego kontrole (definicja, powstanie, kontrole istnienia / powstania zakładu)
  2. Klauzula obejścia prawa podatkowego i klauzula nadużycia prawa w VAT (zarys normatywny w Polsce i w Republice Czeskiej)
  3. Doradca podatkowy zawodem zaufania publicznego. Ochrona zawodu doradcy podatkowego (podstawy prawne, podstawowe prawa i obowiązki, czynności zastrzeżone, postępowanie w sprawie wykonywania doradztwa podatkowego bez uprawnień, rola i czynności podejmowane przez organy podatkowe)
  4. Transgraniczne wykonywanie doradztwa podatkowego w Unii Europejskiej
  5. Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług

Wszystkie te problemy omawiane były w panelach dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli:

- Czech: doradca podatkowy Isabella Žůrková, doradca podatkowy Robert Bezecny, doradca podatkowy Vladimir Sefl, Radim Blaha - starszy Konsultant ds. Podatków, przez ponad 15 lat pracował w Ministerstwie Finansów, gdzie był odpowiedzialny za bezpośrednie opodatkowanie w Czechach oraz koordynację administracji podatkowej oraz doradca podatkowy Martin Tuček - Wiceprezes Izby Doradców Podatkowych Republiki Czeskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niemiec: doradca podatkowy Dr. Herbert Becherer, doradca podatkowy Ludgerus Hölscher, doradca podatkowy Volker Kaiser, adwokat i doradca podatkowy Dr. Klaus Stein, doradca podatkowy Paweł Suliga.

- Polski: Prof. dr hab. Jan Paweł Tarno, przedstawiciel administracji skarbowej Rafał Chmielewski, specjalista w zakresie procedury kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego, postępowania podatkowego oraz podatków VAT i CIT Michał Krawczyk, doradcy podatkowi: Jakub Boberski, Mariusz Gendera, Marcin Grześkowiak, Paweł Jackowski, Andrzej Świderek.

REKLAMA

Bardzo ważne jest rozpoznawanie występujących na obszarze Wspólnoty Europejskiej przeszkód, utrudniających funkcjonowanie przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym oraz znajomość zasad ustalania podstawy opodatkowania firm działających na obszarze więcej niż jednego państwa członkowskiego.

Tę wiedzę muszą mieć doradcy podatkowi, aby wspomagać przedsiębiorców w ich działaniu na rynku wspólnotowym, aby oceniać ryzyka przy wykorzystywaniu elementów konkurencji podatkowej sąsiadujących państw oraz pomagać w skutecznym i bezpiecznym alokowaniu kapitałów, wykorzystującym instrumenty polityki podatkowej poszczególnych państw.

Mówienie o tym, że działalność gospodarczą prowadzi się dla zysku - to truizm. Dobrze byłoby również prowadzić ją w stabilnej sytuacji ekonomicznej i prawnej. Nie powinny wiec dziwić pomysły przesunięcia firmy do innego otoczenia. Najczęściej następuje to po finansowej symulacji na wiele lat do przodu. Przedsiębiorcy kierują pytania do doradców podatkowych: jak to zrobić zgodnie z prawem i w taki sposób, aby bezpiecznie prowadzić biznes. W nieprzychylnych naszej grupie zawodowej opiniach pokazuje się nas jako przedstawicieli "opresyjnego systemu", pazernych na kasę. Buduje się krzywdzący mit, że doradcy podatkowi to kombinatorzy próbujący ominąć przepisy prawa podatkowego.

Naszym zadaniem jest działać w celu obalenia tego mitu, dać pozytywne przesłanie, że jesteśmy grupą zawodową, która w swojej działalności wypełnia zadania wyrażone w rocie ślubowania: „Przyrzekam, że jako doradca podatkowy będę wykonywać ten zawód kierując się dobrem swoich klientów, z całą sumiennością i rzetelnością, zgodnie z prawem, wiedzą i zasadami etyki zawodowej. Poznane w związku z wykonywaniem zawodu fakty i informacje zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”

Doradca podatkowy to wolny zawód, wykonywany wszakże głównie w rygorach działalności gospodarczej (czy to indywidualnie czy w spółkach doradztwa podatkowego), wykonywany zarobkowo. Poddany jest jednak szczególnym formom kontroli poprzez obowiązek przestrzegania zasad etyki, obowiązek doskonalenia zawodowego czy też inne ustawowe ograniczenia.

My to wiemy, a innym musimy o tym mówić głośno. Dziękujemy wszystkim wykładowcom i uczestnikom za ogromny wkład w wysoki poziom merytoryczny konferencji.

Danuta Bącler

Przewodnicząca Zarządu DO KIDP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus: Prowadzisz firmę w domu, to nie odliczysz pełnego VAT-u od wydatków na samochód. Sądy orzekają inaczej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, odpowiadając na pytanie podatnika, który prowadził działalność w domu i zakupił samochód w celu wynajmu go na różne okazje, uznał, że nie przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z tym samochodem. Powodem takiej oceny było parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania podatnika, gdyż zdaniem organu będzie ono stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez niego lub członków jego rodziny. Dla organu nie miało znaczenia, że podatnik posiadał prywatny samochód.

Remont a ulepszenie środka trwałego: różnice i rozliczenie podatkowe. Kiedy w kosztach?

Środek trwały w firmie można poddać remontowi ale można go też ulepszyć. Czym różni się remont od ulepszenia i jak rozliczać podatkowo te działania? 

Fiskus przesłuchuje, kreuje dowody, pisze protokół … co się może zdarzyć? Oto dlaczego warto mieć przy sobie doradcę podatkowego w czasie kontroli podatkowej, celno-skarbowej, czy postępowania podatkowego

Niedawno w prasie i mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja odnośnie skutków niezapewnienia obecności obrońcy przy różnego rodzaju czynności z udziałem podejrzanego w postępowaniu karnym. Waga udziału obrońcy dla zapewnienia praw osoby tylko podejrzanej, a tym bardziej już oskarżonej jest oczywistej nawet dla laików. To z czego jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że obecność zawodowego pełnomocnika może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Jaka stawka VAT przy sprzedaży dzieł sztuki, jeśli przy imporcie naliczono stawkę 8 proc.? Wyjaśnienia MF w związku ze zmianami od 1 stycznia 2025 r.

Stawka VAT od dzieł sztuki. Ministerstwo Finansów poinformowało, że z uwagi na to, że w Polsce i import dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc., to sprzedaż tych towarów powinna być objęta podstawową stawką podatku.

REKLAMA

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r. Rząd zapowiadał intensywne działania w tym obszarze, ale ich realizacja napotkała liczne trudności, co spowolniło proces legislacyjny. Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

REKLAMA

5 sposobów na rozwiązanie umowy o pracę. Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

REKLAMA