Czy mali i średni przedsiębiorcy są przygotowani na JPK? Wyniki ankiety Comarch i INFOR.PL
REKLAMA
REKLAMA
Jej wyniki pokazują stan przygotowania polskich firm do wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów zmian w zakresie kontroli podatkowej.
REKLAMA
Poszukiwania wiedzy o JPK
W gąszczu zmieniających się przepisów prawnych przedsiębiorcy próbują dotrzeć do wiarygodnych źródeł informacji o obowiązkach podatkowych. Największy odsetek ankietowanych firm (31,5 proc.), czerpie wiedzę na temat JPK z informacji medialnych w prasie, telewizji i internecie. Z kolei 29,5 proc przedsiębiorców kontaktuje się bezpośrednio z producentem systemów informatycznych w celu uzyskania wskazówek o JPK. 28 proc. ankietowanych uznaje oficjalne komunikaty Ministerstwa Finansów za źródło wiedzy.
Przedsiębiorcy chcą również i muszą zgłębiać wiedzę na temat przepisów podatkowych. W tym celu biorą udział w konferencjach oraz sięgają po specjalistyczną lekturę. Ponad 45 proc. z nich uznaje webinary czyli szkolenia online za najbardziej przystępną formę zdobywania wiedzy, 36 proc. preferuje poradniki w formie książkowej, a 14 proc. szkolenia stacjonarne. Niewielki odsetek firm wskazuje na porady biura księgowego czy też newslettery.
Od kilku miesięcy zauważamy, że wielu przedsiębiorców kontaktuje się z nami, aby uzyskać informacje na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pracownicy Comarch stale monitorują zmiany wprowadzone w przepisach podatkowych, zgłębiają wiedzę i bardzo chętnie dzielą się nią z naszymi klientami. Wyniki ankiety potwierdzają, że bardzo często to producenci systemów IT są źródłem wiedzy o JPK. Dlatego regularnie organizujemy szkolenia online. Najbliższe odbędzie się już 1 grudnia – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Zarządu Comarch oraz dyrektor Sektora ERP.
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Pełna digitalizacja
REKLAMA
Ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, nałożyła na podatników prowadzących księgi podatkowe obowiązek dostarczania Jednolitego Pliku Kontrolnego w formie elektronicznej. To z kolei wiąże się z koniecznością posiadania programu informatycznego w firmie. Według przeprowadzonej ankiety ponad 35 proc. firm jest wyposażonych system do obsługi JPK, 26 proc. ankietowanych nie wie, czy ich system spełnia wymogi JPK, a ponad 38 proc. małych i średnich firm nie posiada jeszcze systemu IT dostosowanego do generowania elektronicznego dokumentu. Te firmy będą musiały zakupić i wdrożyć lub zaktualizować posiadane programy informatyczne.
Wyniki ankiety pokazują, że przy wyborze dostawcy oprogramowania IT ponad 29 proc. ankietowanych MŚP będzie kierować się wsparciem technicznym przy wdrożeniu ze strony sprzedawcy. Dla ponad 24 proc. firm to cena za produkt i usługi będzie odgrywać najważniejszą rolę. Z kolei 43,5 proc. ankietowanych wybierze system do obsługi JPK od producenta, którego oprogramowania firma używa w codziennej pracy.
Przedsiębiorcy przy wyborze dostawcy systemu IT powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na stosunek jakości do ceny oraz na zakres produktów i usług, które oferuje producent. Bardzo ważny jest również potencjał systemów IT. Aktualnie przedsiębiorcy z sektora MŚP poszukują oprogramowania, które obsługuje Jednolity Plik Kotrony, ale wraz z rozwojem firmy będą potrzebować bardziej rozbudowanych rozwiązań. Szerokie portfolio produktów od jednego dostawcy ułatwi w przyszłości kolejne wdrożenia i da gwarancje sprawnej integracji kilku systemów. W przypadku programów księgowych bardzo istotna jest też ich bieżąca aktualizacja i dostosowanie do zmieniających się przepisów prawa. – mówi Zbigniew Rymarczyk
Jednak samo wdrożenie nie jest jedynym kosztem, który przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę. Albowiem dane przekazywane fiskusowi muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym. O tym wie 55 proc. ankietowanych przedsiębiorców i ponad 56 proc. respondentów posiada już podpis kwalifikowany. Taki podpis skutecznie zabezpiecza dokument przed jakimikolwiek zmianami.
Dowiedz się więcej o JPK
Przedsiębiorcy stale poszukują wiedzy o nowych obowiązkach, jakie nakłada na nie Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2017 roku. Dlatego Comarch organizuje bezpłatny webinar poświęcony zagadnieniom JPK oraz nadchodzącym zmianom w przepisach podatkowych w 2017.
Aby wziąć udział w konferencji, wystarczy zalogować się na stronie: http://webinary.comarch.pl/jpk-i-zmiany-w-podatkach/. Debata odbędzie się 1 grudnia i ruszy o godz. 11:00. W trakcie webinaru będzie można zadawać pytania za pośrednictwem czatu. Odpowiedzi, których eksperci nie zdążą udzielić podczas webinaru, zostaną przekazane przedsiębiorcom w późniejszym terminie.
O Comarch ERP
Comarch to firma technologiczna zajmująca się optymalizacją procesów biznesowych od 22 lat. Jednym z oferowanych rozwiązań są systemy klasy Enterprise Resource Planning (ERP). Oferta Comarch ERP to nowoczesne rozwiązania do zarządzania procesami biznesowymi dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Uniwersalność i elastyczność produktów pozwala podnieść efektywność organizacji dzięki mobilnym aplikacjom, narzędziom e-commerce, business intelligence oraz możliwości gromadzenia i bezpiecznego przechowywania danych w Chmurze Comarch. Rozwiązania Comarch ERP są stale rozwijane i dostosowywane do zmieniających się modeli biznesowych a także zgodne z trendami Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0.
Dzięki dynamicznemu rozwojowi działalności krajowej i zagranicznej mocno rośnie liczba podpisywanych kontraktów oraz realizowanych wdrożeń. Wśród klientów, którzy postawili na Comarch ERP są m.in.: Gerda, Muszynianka, Ustronianka, OSHEE Polska, LAKMA, Krakchemia SA oraz reprezentanci innych kluczowych gałęzi rynku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat