Nowe zasady kontroli w Prawie przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
W projekcie Prawa przedsiębiorców w katalogu zasad wykonywania działalności gospodarczej znalazły się np. fundamentalne zasady, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, czy domniemania uczciwości.
REKLAMA
– Są pozornie oczywiste i obecne w innych aktach prawnych, ale zadziwiająco często nieobecne w praktyce – stwierdza Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Pracodawców RP.
Niemal na połowę przyszłego Prawa przedsiębiorców składają się przepisy dotyczące kontroli. Od lat zgłaszane są zarzuty do ich przewlekłości czy nadmiaru, a także częstego prowadzenia ich w sektorach i firmach, w których nadużyć było niewiele. Nowa ustawa ma to zmienić – kontrole powinny być poprzedzone analizami i skupiać się na obszarach, w których ryzyko naruszenia przepisów jest największe.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
– To należy monitorować i już możemy zapewnić, że Pracodawcy RP będą sprawdzać, jak nowe zasady kontroli wyglądają w praktyce – zapowiada Arkadiusz Pączka.
Zwraca przy tym uwagę, że ilość wyjątków od przewidzianych zasad kontrolowania firm jest tak duża, że w praktyce niewiele może się zmienić. Jego zdaniem, powraca jednak nadzieja na zaprzestanie traktowania przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców.
– Tak można rozumieć wprowadzenie zasad przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy. Reguły te wzmacnia klauzula pewności prawa, zabezpieczająca przedsiębiorcę przed nagłą zmianą interpretacji przepisów ze strony urzędników – komentuje przedstawiciel Pracodawców RP.
Źródło: Pracodawcy RP
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat