Kiedy nowa kontrola celno-skarbowa?
REKLAMA
REKLAMA
Poszczególne organy KAS zostały wyposażone w uprawnienia o charakterze kontrolnym oraz operacyjno-rozpoznawczym. Ma to na celu zwalczanie szarej strefy gospodarczej oraz skuteczne ściganie najpoważniejszych przestępstw o charakterze finansowym. W ramach realizacji tego zadania KAS wykonuje m.in. kontrolę celno-skarbową.
REKLAMA
Uregulowana w ustawie o KAS procedura kontroli celno-skarbowej jest tzw. procedurą twardą. Oznacza to, że ma ona zastosowanie w przypadku czynów zabronionych o wysokim ciężarze gatunkowym (np. zorganizowane grupy przestępcze). Natomiast w pozostałych przypadkach kontrola nadal będzie prowadzona tak jak dotychczas, jako kontrola podatkowa na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Istotne jest, że każdy naczelnik urzędu celno-skarbowego będzie mógł wykonywać kontrolę celno-skarbową na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od siedziby kontrolowanego. Dzięki temu czynności kontrolnych wykonywanych w ramach kontroli celno-skarbowej nie będzie ograniczała konieczność zachowania właściwości miejscowej.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czym jest nowa kontrola celno-skarbowa" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat