REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty opinii biegłego pokryje podatnik

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Jeżeli cena pojazdu oszacowana przez biegłego będzie odbiegała o więcej niż 33 proc. od wartości określonej przez podatnika, wówczas podatnik poniesie koszty sporządzenia opinii.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Sejm przyjął niedawno ustawę regulującą zasady zwrotu nadpłaty akcyzy na samochody sprowadzone z zagranicy w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. Ustawa, którą teraz zajmie się Senat, przewiduje także istotną zmianę w ustawie o podatku akcyzowym - wprowadza mechanizm weryfikacji ceny nabycia samochodu będącej podstawą do wyliczenia akcyzy. Zgodnie z przyjętą regulacją organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej może wezwać podatnika do skorygowania określonej przez podatnika ceny rynkowej samochodu, a w przypadku odmowy - powołać biegłego. Jeżeli cena pojazdu oszacowana przez biegłego będzie odbiegała o więcej niż 33 proc. od wartości określonej przez podatnika, wówczas podatnik poniesie koszty sporządzenia opinii.

Powyższy mechanizm nie będzie miał jednak zastosowania do weryfikacji zwrotu nadpłaty akcyzy za lata 2004-2006, lecz do przypadków zaniżania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy po wejściu w życie ustawy regulującej zasady zwrotu. Potwierdza to dr Krzysztof Biernacki z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ekspert wyjaśnia, że zgodnie z art. 9 przyjętej ustawy, jej przepisy stosować należy również do postępowań wszczętych i nie-zakończonych przed dniem wejścia jej w życie, dotyczących stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym na podstawie obecnie obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym.

- Jednakże przepisy nowelizujące inne akty prawne nie powinny być traktowane jako treść ustawy i obowiązywać w terminach wskazanych w tym przepisie - twierdzi Krzysztof Biernacki.

Zdaniem naszego rozmówcy za takim stanowiskiem przemawiają dwa argumenty. Pierwszy dotyczy zasad techniki legislacyjnej, zgodnie z którą treść ustawy jest odrębną materią prawną od przepisów nowelizujących. Oznacza to, że jeżeli ustawodawca odnośnie do tych przepisów sam nie wskazał innego terminu ich obowiązywania, powinny one obowiązywać od dnia ich wejścia w życie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ponadto, gdyby przyjęto, iż przepisy nowelizujące obowiązywałyby faktycznie z datą wsteczną, doszłoby do złamania zasady niedziałania prawa wstecz połączonej z pogorszeniem sytuacji prawnej podatników - mówi Krzysztof Biernacki.

Wyjaśnia, że obecnie obowiązujące przepisy Ordynacji podatkowej wskazują, że organ może powołać biegłego, jeżeli wymagane są wiadomości specjalne, a koszty związane z taką opinią ponosi Skarb Państwa.

Istnieje jednakże przepis, że strona ponosi koszty przewidziane w odrębnych przepisach, do których zalicza się m.in. koszty opinii biegłego, jeżeli kwota oszacowania przekracza o 33 proc. wartość zadeklarowanej przez podatnika. Taką regulację przewidują np. ustawy o podatkach dochodowych czy ustawa o podatku od spadków i darowizn.

- Przyjęcie interpretacji obowiązku stosowania przepisów nowelizujących do postępowań wszczętych przed wejściem w życie tej ustawy nakładałoby zatem na podatników dodatkowy koszt związany z określeniem rynkowej wartości sprowadzanych pojazdów, objętych podatkiem akcyzowym - podsumowuje Krzysztof Biernacki.

Ważne!

W przypadku istotnej różnicy pomiędzy ceną pojazdu zadeklarowaną przez podatnika a określoną przez biegłego koszty opinii będzie ponosił podatnik. Weryfikacji ceny nabycia nie będzie można dokonywać w stosunku do akcyzy już zapłaconej

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA