REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest więcej podatników ryczałtu

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Urzędy skarbowe kończą wprowadzanie do systemu POLTAX zeznań PIT-28 za 2007 rok. Ze wstępnych danych wynika, że w 2007 roku ryczałt płaciło więcej osób niż w 2006 roku. Podatnicy nadal popełniają błędy w PIT, zazwyczaj wpisują niewłaściwe dane i źle obliczają podatek.

Wspólnie z izbami skarbowymi dokonaliśmy wstępnego podsumowania rozliczenia PIT-28 za 2007 rok. Wynika z niego, że w większości województw liczba podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wzrosła w 2007 roku w porównaniu z rokiem 2006. Co więcej, wzrost jest bardziej widoczny wśród osób, które płacą podatek zryczałtowany z najmu.

Autopromocja

Liczba ryczałtowców

Z danych zebranych przez nas w izbach skarbowych wynika, że praktycznie wszędzie liczba podatników ryczałtu w 2007 roku wzrosła.

Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podaje, że do 31 stycznia 2008 r. w województwie zachodniopomorskim złożonych zostało 37 174 zeznań PIT-28 (analogicznie w 2006 roku złożono ich 34 650). Wśród złożonych zeznań 25 772 to zeznania podatników deklarujących wyłączne dochody z prowadzonej działalności gospodarczej (24 816 w 2006 roku). Wyłączne dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy zadeklarowano w 6144 zeznaniach (w 2006 roku 4960).

- Z podanych danych zauważyć można wzrost zainteresowania opodatkowania uzyskiwanych dochodów podatkiem zryczałtowanym - podkreśla Małgorzata Brzoza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jest w województwie świętokrzyskim.

- W urzędach skarbowych podlegających Izbie Skarbowej w Kielcach zostało złożonych 19 478 zeznań PIT-28 za 2006 rok. Za rok 2007 rok rozliczeń PIT-28 zostało złożonych 19 607, a więc o 0,7 proc. więcej - podkreśla Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.

Na Dolnym Śląsku PIT-28 złożyło 49 960 osób (za 2006 rok 47 565). W województwie opolskim za 2007 rok podatnicy złożyli 14 821 PIT-28 (w 2006 roku było ich 14 656). W mazowieckim za 2007 rok wpłynęło 104 808 zeznań (w 2006 roku 102 218). W warmińsko-mazurskim PIT-28 za 2007 rok było 19 496 (za 2006 rok 17 969).

Bartosz Gorczyński z Izby Skarbowej w Poznaniu wskazuje, że liczba podatników rozliczających się ryczałtem w 2007 roku w porównaniu z rokiem 2006 wzrosła z najmu o ok. 4 proc., a z działalności o ok. 3 proc.

Są też - choć nieliczne - regiony kraju, gdzie liczba ryczałtowców spadła. Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze stwierdza że według stanu na 31 grudnia 2007 r. PIT-28 było w województwie lubuskim 27 051, a na 31 marca 2008 r. - 22 496.

Ryczałt od najmu

Od kilku lat w ryczałcie wykształciła się tendencja, zgodnie z którą z roku na rok rośnie liczba podatników płacących ryczałt z najmu. Z działalności albo utrzymuje się na stałym poziomie lub maleje. Podobnie dane występują w rozliczeniu za 2007 rok.

Maria Bojczuk z Kielc podaje, że liczba podatników rozliczających działalność gospodarczą ryczałtem zmniejszyła się o 1,6 proc., natomiast nastąpił wzrost osób rozliczających ryczałtem najem o około 25 proc. w stosunku do roku 2006.

Podobne dane przedstawiła Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach, która podkreśla, że nie są to jeszcze dane ostateczne.

- Ryczałt z działalności gospodarczej za 2007rok wykazało 48 400 osób, co stanowi spadek w porównaniu z 2006 rokiem o 2294. Natomiast ryczałt z tytułu najmu za 2007 rok rozliczyło 11 427 podatników, co stanowi wzrost w porównaniu z 2006 rokiem o 1898 - policzyła Grażyna Piechota.

Autopromocja

Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie stwierdza natomiast, że w województwie lubelskim złożono 32 221 zeznań PIT-28, z czego 25 932 zeznań odnosiło się do działalności gospodarczej, 6312 najmu.

- Z danych wynika niewielki spadek działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, o około 4 proc. i wzrost wykazywanych dochodów z najmu opodatkowanych tą formą o około 18 proc. - dodaje Marta Szpakowska.

Błędów jest sporo

Podatnicy składający zeznania PIT-28 niestety popełniają w nich wiele błędów. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwraca uwagę, że mimo iż forma, jak i druki zeznań w zakresie rozliczenia rocznego z podatku dochodowego pozostają co do zasady niezmienione od lat, podatnikom zdarza się nadal popełniać błędy.

Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie uważa, że najczęściej popełniane błędy to: nieaktualny formularz, błędy rachunkowe, brak podpisu, błędny NIP.

Agnieszka Derkacz z Izby Skarbowej w Opolu wskazuje np. na niewpisywanie kwot ryczałtu za poszczególne miesiące, błędnie wpisywanie kwoty wpłaconego ryczałtu, niewłaściwe odliczanie składek zdrowotnych.

Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie wymienia wśród błędów m.in.: niedołączanie załączników PIT-29/A lub PIT-28/B, błędne ustalanie proporcji kwot przysługujących odliczeń od przychodów przy różnych stawkach ryczałtu oraz niepodpisywanie zeznań.

250 tys. euro wynosił w 2007 roku limit obrotu rocznego z działalności gospodarczej, po przekroczeniu którego nie można płacić ryczałtu

4 tys. euro wynosi limit obrotu m.in. z najmu, po przekroczeniu którego ryczałt należy płacić według 20-proc. stawki zamiast 8,5-proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie ryczałtu

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA