REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest więcej podatników ryczałtu

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Urzędy skarbowe kończą wprowadzanie do systemu POLTAX zeznań PIT-28 za 2007 rok. Ze wstępnych danych wynika, że w 2007 roku ryczałt płaciło więcej osób niż w 2006 roku. Podatnicy nadal popełniają błędy w PIT, zazwyczaj wpisują niewłaściwe dane i źle obliczają podatek.

Wspólnie z izbami skarbowymi dokonaliśmy wstępnego podsumowania rozliczenia PIT-28 za 2007 rok. Wynika z niego, że w większości województw liczba podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wzrosła w 2007 roku w porównaniu z rokiem 2006. Co więcej, wzrost jest bardziej widoczny wśród osób, które płacą podatek zryczałtowany z najmu.

REKLAMA

Autopromocja

Liczba ryczałtowców

Z danych zebranych przez nas w izbach skarbowych wynika, że praktycznie wszędzie liczba podatników ryczałtu w 2007 roku wzrosła.

Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podaje, że do 31 stycznia 2008 r. w województwie zachodniopomorskim złożonych zostało 37 174 zeznań PIT-28 (analogicznie w 2006 roku złożono ich 34 650). Wśród złożonych zeznań 25 772 to zeznania podatników deklarujących wyłączne dochody z prowadzonej działalności gospodarczej (24 816 w 2006 roku). Wyłączne dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy zadeklarowano w 6144 zeznaniach (w 2006 roku 4960).

- Z podanych danych zauważyć można wzrost zainteresowania opodatkowania uzyskiwanych dochodów podatkiem zryczałtowanym - podkreśla Małgorzata Brzoza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jest w województwie świętokrzyskim.

- W urzędach skarbowych podlegających Izbie Skarbowej w Kielcach zostało złożonych 19 478 zeznań PIT-28 za 2006 rok. Za rok 2007 rok rozliczeń PIT-28 zostało złożonych 19 607, a więc o 0,7 proc. więcej - podkreśla Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.

Na Dolnym Śląsku PIT-28 złożyło 49 960 osób (za 2006 rok 47 565). W województwie opolskim za 2007 rok podatnicy złożyli 14 821 PIT-28 (w 2006 roku było ich 14 656). W mazowieckim za 2007 rok wpłynęło 104 808 zeznań (w 2006 roku 102 218). W warmińsko-mazurskim PIT-28 za 2007 rok było 19 496 (za 2006 rok 17 969).

Bartosz Gorczyński z Izby Skarbowej w Poznaniu wskazuje, że liczba podatników rozliczających się ryczałtem w 2007 roku w porównaniu z rokiem 2006 wzrosła z najmu o ok. 4 proc., a z działalności o ok. 3 proc.

Są też - choć nieliczne - regiony kraju, gdzie liczba ryczałtowców spadła. Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze stwierdza że według stanu na 31 grudnia 2007 r. PIT-28 było w województwie lubuskim 27 051, a na 31 marca 2008 r. - 22 496.

Ryczałt od najmu

Od kilku lat w ryczałcie wykształciła się tendencja, zgodnie z którą z roku na rok rośnie liczba podatników płacących ryczałt z najmu. Z działalności albo utrzymuje się na stałym poziomie lub maleje. Podobnie dane występują w rozliczeniu za 2007 rok.

Maria Bojczuk z Kielc podaje, że liczba podatników rozliczających działalność gospodarczą ryczałtem zmniejszyła się o 1,6 proc., natomiast nastąpił wzrost osób rozliczających ryczałtem najem o około 25 proc. w stosunku do roku 2006.

Podobne dane przedstawiła Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach, która podkreśla, że nie są to jeszcze dane ostateczne.

REKLAMA

- Ryczałt z działalności gospodarczej za 2007rok wykazało 48 400 osób, co stanowi spadek w porównaniu z 2006 rokiem o 2294. Natomiast ryczałt z tytułu najmu za 2007 rok rozliczyło 11 427 podatników, co stanowi wzrost w porównaniu z 2006 rokiem o 1898 - policzyła Grażyna Piechota.

Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie stwierdza natomiast, że w województwie lubelskim złożono 32 221 zeznań PIT-28, z czego 25 932 zeznań odnosiło się do działalności gospodarczej, 6312 najmu.

- Z danych wynika niewielki spadek działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, o około 4 proc. i wzrost wykazywanych dochodów z najmu opodatkowanych tą formą o około 18 proc. - dodaje Marta Szpakowska.

Błędów jest sporo

Podatnicy składający zeznania PIT-28 niestety popełniają w nich wiele błędów. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwraca uwagę, że mimo iż forma, jak i druki zeznań w zakresie rozliczenia rocznego z podatku dochodowego pozostają co do zasady niezmienione od lat, podatnikom zdarza się nadal popełniać błędy.

Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie uważa, że najczęściej popełniane błędy to: nieaktualny formularz, błędy rachunkowe, brak podpisu, błędny NIP.

Agnieszka Derkacz z Izby Skarbowej w Opolu wskazuje np. na niewpisywanie kwot ryczałtu za poszczególne miesiące, błędnie wpisywanie kwoty wpłaconego ryczałtu, niewłaściwe odliczanie składek zdrowotnych.

Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie wymienia wśród błędów m.in.: niedołączanie załączników PIT-29/A lub PIT-28/B, błędne ustalanie proporcji kwot przysługujących odliczeń od przychodów przy różnych stawkach ryczałtu oraz niepodpisywanie zeznań.

250 tys. euro wynosił w 2007 roku limit obrotu rocznego z działalności gospodarczej, po przekroczeniu którego nie można płacić ryczałtu

4 tys. euro wynosi limit obrotu m.in. z najmu, po przekroczeniu którego ryczałt należy płacić według 20-proc. stawki zamiast 8,5-proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie ryczałtu

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA