| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe ustawy dotyczące strategii podatkowej rządu

Nowe ustawy dotyczące strategii podatkowej rządu

Ministerstwo Finansów zamierza przygotować trzy nowe ustawy: dotyczącą opodatkowania działalności gospodarczej, dotyczącą podatku od wynagrodzeń i ostatnią dotyczącą zysków kapitałowych. Oznacza to duże zmiany w obecnym systemie podatkowym.

Nowe ustawy mają zastąpić dzisiejsze przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Ministerstwo Finansów proponuje rozdzielenie opodatkowania przedsiębiorstw oraz szeroko pojętego kapitału pasywnego, np. zysków z oszczędności kapitałowych, odsetek, dywidend itp.

Poseł Paweł Pudłowski złożył interpelację (nr 13047) w tej sprawie, w której zadał kilka szczegółowych pytań, mianowicie: Jakie są główne cele proponowanych ustaw? Czy otrzymujący pensję, będzie płacił inny podatek niż przedsiębiorca? Kto zyska a kto straci na proponowanych rozwiązaniach? Jak będą opodatkowane zyski kapitałowe?

W ocenie Ministerstwa Finansów nowe rozwiązania prawne przyczynią się do zwiększenia przejrzystości prawa podatkowego i w sposób pozytywny wpłyną na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak zaznacza MF nowe regulacje będą miały charakter systemowy, ponieważ zmienią regulacje jednych z najbardziej powszechnych podatków w Polsce. Do tego MF dodaje, iż  podstawowe kwestie zasad ustalania dochodu i jego opodatkowania nie będą się różniły od dotychczasowych rozwiązań.

Resort finansów w swojej odpowiedzi na interpelację zwrócił także uwagę, iż zmiany systemowe w prawie podatkowym będą wynikać z wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2017-2020 (uchwała Rady Ministrów nr 46 z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie Wieloletniego Planu Finansowania Państwa na lata 2017-2020 - M.P. poz 439).

Zgodnie z tym planem jednym z celów rządu będzie zwiększenie wydajności systemu podatkowego. Nowe regulacje będą miały za zadanie wzmocnienie skuteczności egzekwowania podatków poprzez np. ograniczenie wyłudzeń podatku VAT, zapobieganie stosowaniu agresywnej optymalizacji podatkowej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Plan przewiduje zwiększenie wydajności systemu podatkowego przez zastosowanie środków takich jak:

- obowiązek przekazywania przez wszystkich podatników co miesiąc organowi podatkowemu ewidencji zakupu i sprzedaży VAT ,

- analiza i identyfikacja zagrożeń związanych z wykorzystywaniem działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do działań przestępczych w zakresie wyłudzeń skarbowych w podatku VAT,

- pełne wdrożenie Krajowej Administracji Skarbowej powstałej z połączenia Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej,

- automatyczna wymiana informacji podatkowych z innymi krajami.

Ministerstwo Finansów poinformowało jednocześnie, że prowadzone w resorcie prace mają charakter analityczny, dlatego też odniesienie się w sposób szczegółowy do pytań zawartych w interpelacji jest przedwczesne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »