| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza na e-papierosy od 2018 roku

Akcyza na e-papierosy od 2018 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma na celu objęcie papierosów elektronicznych akcyzą. W szczególności chodzi o płyny do papierosów elektronicznych i tzw. wyroby nowatorskie. Projekt ten jest obecnie w fazie konsultacji publicznych. Proponowana stawka podatku jest jedną z niższych w UE. Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 styczeń 2018 r. Tego typu wyroby są opodatkowane akcyzą w wielu krajach Europy, np. w Portugalii, we Włoszech czy na Węgrzech.

Zgodnie z informacją podaną w uzasadnieniu projektu w zakresie zmiany ustawy o podatku akcyzowym proponuje się:

- zastosowanie ogólnych przepisów dotyczących opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu, w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich; w związku z tym, w przedmiotowym zakresie nie są potrzebne odrębne regulacje;

- w zakresie produkcji i przemieszczania płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich stosowanie na terytorium kraju procedury zawieszenia poboru akcyzy, a w związku z tym obowiązek produkcji tych wyrobów w składzie podatkowym (rozwiązanie analogiczne jak w przypadku olejów smarowych); równocześnie przewidziano możliwość produkcji poza składem podatkowym, korzystając z instytucji przedpłaty akcyzy, co ma zwłaszcza znaczenie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw;

- wysokość stawki akcyzy dla płynu do papierosów elektronicznych na poziomie 0,7 zł za 1 mililitr tego płynu, zaś dla wyrobów nowatorskich na poziomie 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 % średniej ważonej detalicznej ceny tytoniu do palenia;

- wprowadzenie przepisów przewidujących stosowanie zwolnień od podatku akcyzowego, w ramach określonych norm w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz importu płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich przez podróżnych;

- objęcie płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy (analogicznie jak w przypadku wyrobów tytoniowych).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jak informuje rząd od kilku lat sprzedawane są na polskim rynku papierosy elektroniczne, w których wykorzystuje się (w celu spożycia pary) płyny zawierające nikotynę lub bez nikotyny. Dotychczasowe badania ankietowe wykazują, że konsumenci papierosów elektronicznych stosują je zamiennie z tradycyjnymi wyrobami tytoniowymi lub przestawiają się całkowicie na papierosy elektroniczne.

Ponadto w kwietniu 2017 r. na polskim rynku pojawiły się wyroby nowatorskie, które w swoim składzie zawierają tytoń, lecz zgodnie z informacją producentów, ich konsumpcja nie łączy się z typowym dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych procesem spalania. Tytoń jest podgrzewany, a powstała w wyniku podgrzewania para jest inhalowana przez konsumenta.

Zdaniem rządu używanie przez konsumentów ww. wyrobów nieopodatkowanych akcyzą odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Stąd pomysł wypracowania rozwiązań legislacyjnych zapewniających analogiczne traktowanie podatkowe wyrobów substytucyjnych względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

W opinii rządu e-papierosy, podobnie jak tradycyjne wyroby tytoniowe czy alkohol, nie są zwykłymi towarami, tylko należą do kategorii używek.

Wprowadzenie podatku akcyzowego dla płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, będących dobrem substytucyjnym względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych, powinno spowodować, iż ciężary związane z płaceniem podatku akcyzowego będą ponosili nie tylko przedsiębiorcy działający w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także podmioty z branży ww. wyrobów substytucyjnych.

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »