REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niecały obrót podlega podatkowi

Aleksandra Tarka

REKLAMA

W przypadku obrotu walutą podstawą opodatkowania VAT powinna być wartość zrealizowanego w danym okresie rozliczeniowym wyniku.
ROZMOWA

• Na rynku pojawiają się kolejne podmioty zajmujące się usługami finansowymi. Czy podatkowo nie jest to jednak ryzykowna branża?

Autopromocja

- Z naszych doświadczeń wynika, że regulacja z zakresu VAT jest szczególnie nieprzyjazna wobec podmiotów zajmujących się szeroko pojętą działalnością finansową. Wynika to z faktu, że za intensywnym rozwojem branży finansowej i oferowanych przez nią usług nie podążają przepisy podatkowe. W efekcie pojawia się pole do różnej interpretacji obowiązujących przepisów. A gdy takiej interpretacji dokonują organy skarbowe, co do zasady jest ona niekorzystna dla podatników.

• Czy również zapadają wyroki niekorzystne dla podatników?

- Przykładem jest kwestia sposobu określenia podstawy opodatkowania dla celów VAT na potrzeby kalkulacji współczynnika struktury sprzedaży, tzw. proporcji. Chodzi o sytuację dotyczącą obrotu dewizami we własnym imieniu i na własny rachunek. W orzeczeniu ze stycznia tego roku w tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny. W ocenie sądu, za obrót przy usługach sprzedaży walut należy uznać wartość całej kwoty uzyskanej za usługę. W naszej ocenie teza ta stoi w sprzeczności z pryncypiami VAT. Biorąc pod uwagę zasady systemowe VAT, na każdym etapie obrotu powinien on obejmować wyłącznie generowaną wartość dodaną. W przypadku obrotu walutą wartością dodaną stanowiącą podstawę opodatkowania naszym zdaniem powinna być wartość wyniku zrealizowanego na tego typu transakcjach w danym okresie rozliczeniowym, a nie wartość waluty będącej przedmiotem obrotu.

• Oprócz zasad systemowych są jeszcze przepisy regulujące kwestię podstawy opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zgadza się, mamy artykuł 29 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży. Natomiast kwota należna zgodnie z treścią przepisu obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W tym miejscu należy zadać pytanie, co w przypadku obrotu walutami będzie stanowić świadczenie należne od nabywcy? W naszej ocenie, będzie to wyłącznie prowizja sprzedawcy w danym okresie rozliczeniowym, wynikająca z różnicy w kursach zakupu i sprzedaży.

• Z czego to wynika? Zasady systemowe brzmią poważnie, ale trudno mi uwierzyć, że sąd się pomylił.

- W naszej ocenie sąd, dokonując wykładni przepisów w poruszonym zakresie, ograniczył się wyłącznie do wykładni literalnej, co w odniesieniu do przepisu budzącego wątpliwości nie może zostać uznane za wystarczające. Jakkolwiek przepisy ustawy o VAT nie odnoszą się wprost do sposobu traktowania działalności w zakresie obrotu we własnym imieniu i na własny rachunek instrumentami finansowymi, w tym również obrotu walutami, istnieją argumenty przemawiające za podejściem odmiennym od przyjętego przez sąd.

• Jakie są to argumenty?

- Przede wszystkim jeden z wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zgodnie z tym orzeczeniem, artykuł 11 (A) (1) (a) unijnej dyrektywy należy interpretować w taki sposób, aby w transakcjach wymiany dewiz, za które nie zostały naliczone żadne opłaty ani prowizje w odniesieniu do określonych transakcji, podstawę opodatkowania stanowił ogólny wynik transakcji usługodawcy w danym okresie (wyrok ETS w sprawie C-172/96 First National Bank of Chicago). Trudno zrozumieć, dlaczego sąd nie uwzględnił przytoczonego wyroku, który jednoznacznie rozstrzyga omawianą kwestię.

• Czy przytoczone rozstrzygnięcie sądu rzeczywiście będzie miało aż tak negatywne konsekwencje? To tylko jeden wyrok dotyczący rozliczania VAT przy transakcjach sprzedaży walut.

- Omawianego rozstrzygnięcia nie wolno zbagatelizować z bardzo prostego powodu. Można podejrzewać, że w odniesieniu do innych transakcji finansowych, jak chociażby obrotu papierami wartościowymi, rozstrzygnięcie sądu byłoby analogiczne. Wiązałoby się to z negatywnymi skutkami dla dużej liczby podmiotów z branży finansowej. Określenie obrotu na poziomie całości kwot otrzymanych od nabywcy ma bowiem istotny wpływ na rozliczenia VAT podmiotów prowadzących zarówno działalność zwolnioną z VAT, jak też opodatkowaną. Konkretnie przy takim podejściu zwiększa się udział sprzedaży usług zwolnionych w całości sprzedaży podmiotu, co ma bezpośredni wpływ na wysokość nieodliczalnego podatku naliczonego.

Fot. Arch.

Piotr Bańdur, konsultant w zespole podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers

Autopromocja

Rozmawiała ALEKSANDRA TARKA

• PIOTR BAŃDUR

konsultant w zespole podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA