| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szykują się duże zmiany w PIT

Szykują się duże zmiany w PIT

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Zapowiada zmiany w zasadach stosowania ulgi prorodzinnej. Odliczenie miałoby być proporcjonalne do okresu posiadania dziecka. Resort chciałby rozszerzyć stosowanie ulgi także na rodziny zastępcze.


ROZMOWA

Zapowiadają się znaczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?

- Tak. Niebawem projekty ustawy zmieniającej tę ustawę i ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych zostaną upublicznione. Jest dużo istotnych zmian, korzystnych dla podatników.

Jakieś przykłady?

- Chcemy na przykład zmienić regulację w zakresie tzw. ulgi odsetkowej. Będzie ona miała bardziej elastyczną formę przemieszczania między bankami. Od kilku lat występuje wzrost zainteresowania refinansowaniem kredytów hipotecznych i korzystaniem z kredytów konsolidacyjnych. Rośnie więc liczba osób zmieniających bank na ten, który oferuje lepsze warunki kredytowe. Chcemy dać kredytobiorcom wolność wyboru, bez utraty ulgi.

Co z ulgą meldunkową?

- Zostanie zlikwidowana.

A co w zamian?

- Proponujemy ulgę podobną do tej, która obowiązywała do końca 2006 r., czyli nie będzie konieczności zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, gdy podatnik w ciągu dwóch lat przeznaczy uzyskane ze sprzedaży środki na inne cele mieszkaniowe.

Czy to będzie ulga identyczna, jak poprzednia?

- Nie, będzie miała inną formę, choć cel ten sam. Pieniądze będzie trzeba wydatkować w ciągu dwóch lat. Zwolnienie to jest bardziej poprawne z punktu widzenia legislacyjnego niż w obecnej wersji.

Czy ulga meldunkowa sprawiła tyle problemów, że Ministerstwo Finansów chce się jej pozbyć?

- Nie. Ma zostać zniesiony od przyszłego roku obowiązek meldunku, więc ta ulga nie będzie miała racji bytu. Ulga meldunkowa rzeczywiście przysporzyła wielu problemów, jest kontrowersyjna ze względu na brak precyzyjności przepisów. Jednak głównym powodem jej likwidacji jest fakt, że stała się ona swoistą pułapką. Podatnicy unikają płacenia PIT zmieniając miejsce zameldowania, choć nie zawsze zamieszkania. Prawo umożliwia tworzenie fikcji i jego obejście, co narusza jego powagę.

Co zmieni się w zakresie ulgi prorodzinnej?

- Chcielibyśmy, aby była odliczana proporcjonalnie, tzn. powiązana z miesiącami posiadania dzieci. Gdy dziecko rodzi się w grudniu, niezasadne wydaje się korzystanie z ulgi pełnej, na cały rok.

Czy ulga na dziecko będzie poszerzona np. o rodziny zastępcze?

- Nad tą propozycją jeszcze pracujemy. Chcemy ulgę rozszerzyć o opiekunów prawnych. Jednak w tej materii muszą odbyć się jeszcze konsultacje z ekspertami prawa pracy. Jedną z podstawowych zasad publicznego prawa finansowego jest zasada jednego źródła finansowania ze środków publicznych. Dochód rodziny zastępczej pochodzi przecież także z budżetu publicznego.

Czy ulga będzie przysługiwać rodzicom dzieci uczących się za granicą?

- Tak, jest taka propozycja.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK