REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szykują się duże zmiany w PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Zapowiada zmiany w zasadach stosowania ulgi prorodzinnej. Odliczenie miałoby być proporcjonalne do okresu posiadania dziecka. Resort chciałby rozszerzyć stosowanie ulgi także na rodziny zastępcze.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

Zapowiadają się znaczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?

- Tak. Niebawem projekty ustawy zmieniającej tę ustawę i ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych zostaną upublicznione. Jest dużo istotnych zmian, korzystnych dla podatników.

Jakieś przykłady?

- Chcemy na przykład zmienić regulację w zakresie tzw. ulgi odsetkowej. Będzie ona miała bardziej elastyczną formę przemieszczania między bankami. Od kilku lat występuje wzrost zainteresowania refinansowaniem kredytów hipotecznych i korzystaniem z kredytów konsolidacyjnych. Rośnie więc liczba osób zmieniających bank na ten, który oferuje lepsze warunki kredytowe. Chcemy dać kredytobiorcom wolność wyboru, bez utraty ulgi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z ulgą meldunkową?

- Zostanie zlikwidowana.

A co w zamian?

- Proponujemy ulgę podobną do tej, która obowiązywała do końca 2006 r., czyli nie będzie konieczności zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, gdy podatnik w ciągu dwóch lat przeznaczy uzyskane ze sprzedaży środki na inne cele mieszkaniowe.

Czy to będzie ulga identyczna, jak poprzednia?

- Nie, będzie miała inną formę, choć cel ten sam. Pieniądze będzie trzeba wydatkować w ciągu dwóch lat. Zwolnienie to jest bardziej poprawne z punktu widzenia legislacyjnego niż w obecnej wersji.

Czy ulga meldunkowa sprawiła tyle problemów, że Ministerstwo Finansów chce się jej pozbyć?

- Nie. Ma zostać zniesiony od przyszłego roku obowiązek meldunku, więc ta ulga nie będzie miała racji bytu. Ulga meldunkowa rzeczywiście przysporzyła wielu problemów, jest kontrowersyjna ze względu na brak precyzyjności przepisów. Jednak głównym powodem jej likwidacji jest fakt, że stała się ona swoistą pułapką. Podatnicy unikają płacenia PIT zmieniając miejsce zameldowania, choć nie zawsze zamieszkania. Prawo umożliwia tworzenie fikcji i jego obejście, co narusza jego powagę.

Co zmieni się w zakresie ulgi prorodzinnej?

- Chcielibyśmy, aby była odliczana proporcjonalnie, tzn. powiązana z miesiącami posiadania dzieci. Gdy dziecko rodzi się w grudniu, niezasadne wydaje się korzystanie z ulgi pełnej, na cały rok.

Czy ulga na dziecko będzie poszerzona np. o rodziny zastępcze?

- Nad tą propozycją jeszcze pracujemy. Chcemy ulgę rozszerzyć o opiekunów prawnych. Jednak w tej materii muszą odbyć się jeszcze konsultacje z ekspertami prawa pracy. Jedną z podstawowych zasad publicznego prawa finansowego jest zasada jednego źródła finansowania ze środków publicznych. Dochód rodziny zastępczej pochodzi przecież także z budżetu publicznego.

Czy ulga będzie przysługiwać rodzicom dzieci uczących się za granicą?

- Tak, jest taka propozycja.

 

Czy podatnicy pracujący za granicą będą mogli w polskim PIT uwzględniać zagraniczne składki ubezpieczeniowe.

- Owszem, będą mieli taką możliwość.

Czy przy rozliczeniach zagranicznych będą jeszcze jakieś zmiany?

- Wprowadzamy do ustawy przepis jednoznacznie stwierdzający, że podatnicy - małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w innych państwach członkowskich UE, EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej (przynajmniej jedno z małżonków), a uzyskujący całość lub większość dochodu w Polsce, będą mieli prawo do wspólnego rozliczenia PIT.

Czy będą jakieś zmiany w zakresie mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku?

- Sam mechanizm się nie zmieni. Chcemy natomiast zmienić sposób rozliczania tych wpłat. Chodzi o trzy miesiące na przekazanie pieniędzy przez urząd organizacjom i możliwość składania w tym czasie korekt zeznań przez podatników. Usprawniliśmy mechanizm przekazywania 1 proc. przez urzędy skarbowe.

Jakie szczegóły?

- Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku publikowania w wykazie organizacji pożytku publicznego poza ich nazwami i numerami KRS także rachunków bankowych. Proponuje się także uwzględnianie korekt zeznania podatkowego dokonanych w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla składania zeznań podatkowych, w sytuacji gdy z korekty wynika niższa kwota podatku należnego w stosunku do pierwotnie złożonego zeznania.

Czy podatnik w zeznaniu będzie musiał wpisywać numer konta organizacji?

- Nie. Proponuje się, aby minister pracy i polityki społecznej w formie elektronicznej prowadził w Biuletynie Informacji Podatkowej taki wykaz, a organizacje pożytku publicznego byłyby zobowiązane do przekazywania jemu niezbędnych danych. Szczegóły będą znane po ostatecznym zaakceptowaniu proponowanych rozwiązań, zwłaszcza przez ministra pracy i polityki społecznej.

Czy stawka PIT dla liniowców będzie zmniejszona do 18 proc., tak aby była tożsama z najniższą stawką skali PIT od 2009 roku?

- W obecnym projekcie takiej zmiany nie będzie. Nad zmianami wysokości stawek rząd będzie się zastanawiał później, obecnie są to regulacje merytoryczne, poprawiane w tym projekcie. Niewykluczone jednak, że takie zmiany będą w przyszłości wprowadzone.

Ponoć są prowadzone analizy nad tym, ile wyniosłoby obniżenie wszystkich stawek podatkowych do 18 proc. Chodzi tu np. o CIT, podatek Belki. Czy to prawda?

- Tak. Na razie analizujemy koszty takiej operacji. Zmniejszenie wszystkich kategorii dotyczących osób fizycznych do 18 proc. to wstępnie obliczany koszt ok. 1,1 mld zł. Samo zmniejszenie zaś stawki CIT do 18 proc. to następne ok. 2 mld zł.

Co zmieni się w CIT?

- Tu zmiany będą miały węższy zakres niż w PIT. Regulujemy w nim opodatkowanie funduszy inwestycyjnych. Musimy zrównać opodatkowanie funduszy krajowych i zagranicznych. Wymaga tego od nas prawo wspólnotowe. Dziś fundusze krajowe są zwolnione z podatku. Zagraniczne są opodatkowane. Opracowaliśmy rozwiązanie w tym zakresie, które idzie w kierunku utrzymania tego zwolnienia i jego upowszechnienia.

Jakie zmiany w zakresie CIT są już gotowe?

- Liczne zmiany mające na celu uporządkowanie systemu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA