REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szykują się duże zmiany w PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Zapowiada zmiany w zasadach stosowania ulgi prorodzinnej. Odliczenie miałoby być proporcjonalne do okresu posiadania dziecka. Resort chciałby rozszerzyć stosowanie ulgi także na rodziny zastępcze.

ROZMOWA

Autopromocja

Zapowiadają się znaczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?

- Tak. Niebawem projekty ustawy zmieniającej tę ustawę i ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych zostaną upublicznione. Jest dużo istotnych zmian, korzystnych dla podatników.

Jakieś przykłady?

- Chcemy na przykład zmienić regulację w zakresie tzw. ulgi odsetkowej. Będzie ona miała bardziej elastyczną formę przemieszczania między bankami. Od kilku lat występuje wzrost zainteresowania refinansowaniem kredytów hipotecznych i korzystaniem z kredytów konsolidacyjnych. Rośnie więc liczba osób zmieniających bank na ten, który oferuje lepsze warunki kredytowe. Chcemy dać kredytobiorcom wolność wyboru, bez utraty ulgi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z ulgą meldunkową?

- Zostanie zlikwidowana.

A co w zamian?

- Proponujemy ulgę podobną do tej, która obowiązywała do końca 2006 r., czyli nie będzie konieczności zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, gdy podatnik w ciągu dwóch lat przeznaczy uzyskane ze sprzedaży środki na inne cele mieszkaniowe.

Czy to będzie ulga identyczna, jak poprzednia?

- Nie, będzie miała inną formę, choć cel ten sam. Pieniądze będzie trzeba wydatkować w ciągu dwóch lat. Zwolnienie to jest bardziej poprawne z punktu widzenia legislacyjnego niż w obecnej wersji.

Czy ulga meldunkowa sprawiła tyle problemów, że Ministerstwo Finansów chce się jej pozbyć?

- Nie. Ma zostać zniesiony od przyszłego roku obowiązek meldunku, więc ta ulga nie będzie miała racji bytu. Ulga meldunkowa rzeczywiście przysporzyła wielu problemów, jest kontrowersyjna ze względu na brak precyzyjności przepisów. Jednak głównym powodem jej likwidacji jest fakt, że stała się ona swoistą pułapką. Podatnicy unikają płacenia PIT zmieniając miejsce zameldowania, choć nie zawsze zamieszkania. Prawo umożliwia tworzenie fikcji i jego obejście, co narusza jego powagę.

Co zmieni się w zakresie ulgi prorodzinnej?

- Chcielibyśmy, aby była odliczana proporcjonalnie, tzn. powiązana z miesiącami posiadania dzieci. Gdy dziecko rodzi się w grudniu, niezasadne wydaje się korzystanie z ulgi pełnej, na cały rok.

Autopromocja

Czy ulga na dziecko będzie poszerzona np. o rodziny zastępcze?

- Nad tą propozycją jeszcze pracujemy. Chcemy ulgę rozszerzyć o opiekunów prawnych. Jednak w tej materii muszą odbyć się jeszcze konsultacje z ekspertami prawa pracy. Jedną z podstawowych zasad publicznego prawa finansowego jest zasada jednego źródła finansowania ze środków publicznych. Dochód rodziny zastępczej pochodzi przecież także z budżetu publicznego.

Czy ulga będzie przysługiwać rodzicom dzieci uczących się za granicą?

- Tak, jest taka propozycja.

 

Czy podatnicy pracujący za granicą będą mogli w polskim PIT uwzględniać zagraniczne składki ubezpieczeniowe.

- Owszem, będą mieli taką możliwość.

Czy przy rozliczeniach zagranicznych będą jeszcze jakieś zmiany?

- Wprowadzamy do ustawy przepis jednoznacznie stwierdzający, że podatnicy - małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w innych państwach członkowskich UE, EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej (przynajmniej jedno z małżonków), a uzyskujący całość lub większość dochodu w Polsce, będą mieli prawo do wspólnego rozliczenia PIT.

Czy będą jakieś zmiany w zakresie mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku?

- Sam mechanizm się nie zmieni. Chcemy natomiast zmienić sposób rozliczania tych wpłat. Chodzi o trzy miesiące na przekazanie pieniędzy przez urząd organizacjom i możliwość składania w tym czasie korekt zeznań przez podatników. Usprawniliśmy mechanizm przekazywania 1 proc. przez urzędy skarbowe.

Jakie szczegóły?

- Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązku publikowania w wykazie organizacji pożytku publicznego poza ich nazwami i numerami KRS także rachunków bankowych. Proponuje się także uwzględnianie korekt zeznania podatkowego dokonanych w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla składania zeznań podatkowych, w sytuacji gdy z korekty wynika niższa kwota podatku należnego w stosunku do pierwotnie złożonego zeznania.

Czy podatnik w zeznaniu będzie musiał wpisywać numer konta organizacji?

- Nie. Proponuje się, aby minister pracy i polityki społecznej w formie elektronicznej prowadził w Biuletynie Informacji Podatkowej taki wykaz, a organizacje pożytku publicznego byłyby zobowiązane do przekazywania jemu niezbędnych danych. Szczegóły będą znane po ostatecznym zaakceptowaniu proponowanych rozwiązań, zwłaszcza przez ministra pracy i polityki społecznej.

Czy stawka PIT dla liniowców będzie zmniejszona do 18 proc., tak aby była tożsama z najniższą stawką skali PIT od 2009 roku?

- W obecnym projekcie takiej zmiany nie będzie. Nad zmianami wysokości stawek rząd będzie się zastanawiał później, obecnie są to regulacje merytoryczne, poprawiane w tym projekcie. Niewykluczone jednak, że takie zmiany będą w przyszłości wprowadzone.

Ponoć są prowadzone analizy nad tym, ile wyniosłoby obniżenie wszystkich stawek podatkowych do 18 proc. Chodzi tu np. o CIT, podatek Belki. Czy to prawda?

- Tak. Na razie analizujemy koszty takiej operacji. Zmniejszenie wszystkich kategorii dotyczących osób fizycznych do 18 proc. to wstępnie obliczany koszt ok. 1,1 mld zł. Samo zmniejszenie zaś stawki CIT do 18 proc. to następne ok. 2 mld zł.

Co zmieni się w CIT?

- Tu zmiany będą miały węższy zakres niż w PIT. Regulujemy w nim opodatkowanie funduszy inwestycyjnych. Musimy zrównać opodatkowanie funduszy krajowych i zagranicznych. Wymaga tego od nas prawo wspólnotowe. Dziś fundusze krajowe są zwolnione z podatku. Zagraniczne są opodatkowane. Opracowaliśmy rozwiązanie w tym zakresie, które idzie w kierunku utrzymania tego zwolnienia i jego upowszechnienia.

Jakie zmiany w zakresie CIT są już gotowe?

- Liczne zmiany mające na celu uporządkowanie systemu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA