Zmiany w akcyzie mogą spowodować wzrost cen
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekt ustawy Prawo akcyzowe po konsultacjach.
W zakresie zmian w opodatkowaniu podatkiem akcyzowym energii elektrycznej przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego z chwili jej wydania przez producenta na dzień płatności za energię elektryczną przez nabywcę końcowego rozszerzy krąg podmiotów będących podatnikami akcyzy od energii elektrycznej.
Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, oszacowanie wpływu zmiany systemu na ewentualny wzrost cen nie jest możliwe chociażby ze względu na niemożliwe do przewidzenia zachowania producentów - obecnych podatników. Wstępnie zakłada się (co zostało umieszczone w uzasadnieniu do projektu ustawy), że część producentów wykorzysta zmianę przepisów dot. Opodatkowania energii elektrycznej dla zwiększenia swoich zysków i nie obniży ceny energii o całe 20 zł za MWh. W związku z tym szacuje się, że ceny energii elektrycznej wzrosną o 5 proc. w stosunku do taryfy cenowej ustalanej przez URE. Niemniej jednak będzie rozważane podjęcie działań mających na celu zapobieżenie podwyżkom cen energii elektrycznej związanych ze zmianą zasad jej opodatkowania.
REKLAMA
Z tytułu wprowadzenia stawki podatku akcyzowego na gaz ziemny w stanie gazowym do celów opałowych oraz na węgiel i koks do celów opałowych w wysokości 1,18 zł/GJ - tj. stawka minimalna określona w dyrektywie - brak skutków dla budżetu państwa do końca 2011 roku. Zakładane jest bowiem zwolnienie od akcyzy węgla i koksu do 1 stycznia 2012 r., a gazu ziemnego do 31 października 2013 r. lub do czasu, gdy udział gazu ziemnego w konsumpcji energii na terytorium kraju osiągnie 25 proc. Jednakże w momencie, gdy udział gazu ziemnego w konsumpcji energii osiągnie 20 proc., wówczas przewiduje się do 31 października 2013 r. stosowanie akcyzy stanowiącej 50 proc. stawki 1,18 zł/GJ.
Wobec braku jednolitego stanowiska branży tytoniowej, co do struktury i stawek akcyzy na tytoń do palenia, resort finansów zaproponował tę samą strukturę opodatkowania tytoniu do palenia jak w przypadku papierosów, tj. opartą na wzroście stawki kwotowej i ustaleniu stawki procentowej na stałym poziomie 31,41 proc. Ponadto stawka kwotowa została ustalona w taki sposób, aby opodatkowanie akcyzą tytoniu do palenia stanowiło 2/3 opodatkowania papierosów.
Wzrost stawki podatku akcyzowe- go na gaz płynny do napędu silników spalinowych (LPG) z 695 zł/1000 kg na 1100 zł/1000 kg wpłynie na wzrost dochodów z podatku akcyzowego o ok. 700 mln zł. Można oszacować, że ewentualny wzrost stawki akcyzy na tzw. autogaz wyniesie 23 gr na 1 litrze tego paliwa, zaś łącznie z podatkiem od towarów i usług około 28 gr na litrze - napisano w uzasadnieniu.
Nowe regulacje mają doprowadzić do zlikwidowania patologii w postaci zaniżania deklarowanych kwot wartości samochodów sprowadzanych z innych krajów Unii Europejskiej.
KRZYSZTOF TOMASZEWSKI
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Więcej: www.mf.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat