reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pełna księgowość dopiero od 1,2 mln euro

Pełna księgowość dopiero od 1,2 mln euro

Firmy, które w związku z podwyższeniem limitu przychodów zamkną księgi rachunkowe, będą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.


ZMIANA PRAWA

Senat przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości. Ustawa zakłada podniesienie progu przychodów do prowadzenia ksiąg rachunkowych z równowartości 800 tys. do 1,2 mln euro. Ponieważ zmiany wejdą w życie w trakcie roku podatkowego, ustawodawca sformułował również przepisy przejściowe. Podmioty, które na dzień 1 stycznia 2008 r. były zobowiązane do prowadzenia pełnej rachunkowości, a związku z podwyższeniem limitu nie będą już miały tego obowiązku, mogą powrócić do prowadzenia uproszczonej rachunkowości, czyli księgi przychodów i rozchodów.

Senat wprowadził do ustawy trzy doprecyzowujące poprawki, m.in. jednoznacznie wskazano, że prawo do przejścia na podatkową księgę przychodów i rozchodów ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy podatnik zdecyduje się zamknąć księgę rachunkową, co przesądzi o jego obowiązku prowadzenia uproszczonej rachunkowości. Ustawa trafi z powrotem do Sejmu, który rozpatrzy wniesione przez senat poprawki.

W toku prac nad nowelizacją senatorowie dostrzegli potrzebę wprowadzenia dodatkowych zmian w ustawie o rachunkowości, które wykraczają poza materię nowelizacji, i przedstawili wniosek o podjęcie nowej inicjatywy ustawodawczej. Zakłada ona nałożenie obowiązku badania przez biegłych rewidentów sprawozdań finansowych wszystkich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Aktualnie obowiązek ten dotyczy tylko części SKOK-ów spełniających wymagania określone w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości. W Senacie odbyło się drugie czytanie projektu. Senatorowie zdecydowali o odesłaniu go do Komisji.

800 tys. euro to obecny limit przychodów, od którego uzależnione jest prowadzenie pełnej księgowości

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama