REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga meldunkowa do likwidacji

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. zostanie zlikwidowana ulga meldunkowa. Zarobek ze zbycia domu będzie wolny od PIT, gdy zostanie przeznaczony na inne cele. Zwolnienie obejmie tylko część dochodów, a pieniądze będzie trzeba wydać w ciągu dwóch lat.

Od przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa - tak przewiduje projekt zmian w ustawie o PIT przygotowany przez Minis- terstwo Finansów. W zamian podatnicy dostaną zwolnienie podatkowe, które obowiązywało do końca 2006 roku, ale w wersji bardzo ograniczonej w porównaniu z poprzednią.

REKLAMA

Autopromocja

Ograniczenie zwolnienia

Schemat zwolnienia pozostanie taki sam: podatnik, sprzedający nieruchomość, który będzie chciał skorzystać ze zwolnienia od PIT, będzie musiał w ciągu dwóch lat przeznaczyć uzyskane ze sprzedaży pieniądze na inne cele mieszkaniowe. Tymi innymi celami będą m.in. kupno mieszkania, domu lub gruntu, remont, modernizacja czy rozbudowa nieruchomości. Nie będą nimi natomiast wydatki na nieruchomości rekreacyjne.

Nowością będzie zakres zwolnienia. Wolna od PIT będzie bowiem tylko część dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości, który zostanie przeznaczony na inny cel mieszkaniowy. Przepisy ustawy o PIT, obowiązujące do końca 2006 roku, zakładały zwolnienie całej kwoty, uzyskanej ze sprzedaży mieszkania lub domu, z PIT, jeśli została ona w ciągu dwóch lat wydana na inny cel mieszkaniowy. Ta modyfikacja podyktowana jest tym, że poprzednio podatek płaciło się od całego przychodu ze sprzedaży. Teraz opodatkowany jest tylko dochód z takiej transakcji. Nie przywrócono też ulgi z tytułu sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku lub darowiźnie.

Likwidacja ulgi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga meldunkowa weszła w życie 1 stycznia 2007 r. i od początku przysparzała i podatnikom, i organom podatkowym na czele z MF wielu kłopotów. Nic dziwnego, że resort finansów chce zlikwidować od 1 sty- cznia 2009 r. tę ulgę, która stała się łatwym sposobem na unikanie opodatkowania. Wystarczy bowiem, że podatnik w sprzedawanej nieruchomości był zameldowany przez co najmniej 12 miesięcy, aby nie zapłacić PIT od dochodu ze zbycia mieszkania lub domu. Dodatkowo MF, jako argument za usunięciem z ustawy o PIT ulgi meldunkowej, podaje propozycję likwidacji obowiązku meldunkowego. Obecnie ulga meldunkowa jest uwarunkowana 12-miesięcznym okresem zameldowania w zbywanym budynku lub lokalu.

Haczyk na podatników

Projekt zmian w ustawie o PIT zakłada, że wolne od PIT będą dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomością w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków na cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli w okresie dwóch lat od dnia odpłatnego zbycia przychód z tego tytułu zostanie wydany na cele mieszkaniowe. Wydatki poniesione na cele mieszkaniowe mają być uwzględniane do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

 

REKLAMA

Niestety, to nowe zwolnienie to swoisty haczyk na podatników. Wolny od PIT nie będzie cały dochód ze sprzedaży nieruchomości. Proponowane zwolnienie polega na wyłączeniu z opodatkowania tej części dochodu, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi wydatków poniesionych w okresie dwóch lat w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. Oznacza to, że w każdym przypadku kupna mieszkania tańszego niż to, które podatnik sprzeda, wystąpi konieczność zapłaty 19-proc. PIT.

Resort finansów wyjaśnia jednak, że jeżeli przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od PIT.

Rozliczenie z fiskusem

Proponowane przez MF rozwiązanie powoduje też zmianę konstrukcji rozliczania podatku należnego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Podatnik po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpi zbycie nieruchomości, będzie składał odrębne zeznanie roczne o wysokości dochodu uzyskanego w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami i wysokości należnego podatku dochodowego z tego tytułu. W zeznaniu będzie wykazywał też dochody wolne od PIT na podstawie nowo wprowadzanego zwolnienia.

Mimo że od początku przyszłego roku ulga meldunkowa zniknie z przepisów, niektórzy podatnicy będą mogli z niej skorzystać również po 1 stycznia 2009 r. Będzie to dotyczyło osób, które wybudują lub nabędą nieruchomości do końca 2008 roku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA