REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnik przekształconej spółki zapłaci podatek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Niepodzielony zysk spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu w komandytową nie stanowi przychodu. W większości wyroków WSA twierdzi, że dopiero w momencie wypłaty u wspólnika powstaje przychód. Projekt zmian w ustawie o PIT zakłada opodatkowanie niepodzielonego zysku przez wspólników.

ORZECZNICTWO

REKLAMA

Autopromocja

Opodatkowanie niepodzielonego zysku po przekształceniu spółek kapitałowych w spółki komandytowe lub komandytowo-ak- cyjne ciągle budzi spory, a to za sprawą rozbieżnego orzecznictwa sądów. Obecnie przeważa linia orzecznicza, zgodnie z którą niepodzielony zysk w momencie przekształcenia nie stanowi przychodu wspólników. Jednak jeśli Sejm uchwali rządową nowelizację ustawy o PIT i CIT (projekt zmian został opublikowany przez Ministerstwo Finansów), niepodzielony zysk po przekształceniu spółki z o.o. w komandytową będzie stanowił od 1 stycznia 2009 r. opodatkowany przychód wspólnika.

Istota sporu

We wszystkich omawianych orzeczeniach istota sporu przed sądami sprowadzała się do rozstrzygnięcia, czy u wspólników spółki z o.o. (lub akcyjnej), która zostanie przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną (lub komandytową) powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT z tytułu niepodzielonego zysku spółki z o.o. przekazanego na kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (I SA/Rz 199/08) uznał, że u wspólników spółki z o.o., którzy z dniem przekształcenia staną się akcjonariuszami spółki komandytowo-akcyjnej, na dzień przekształcenia powstanie przychód z udziału w zyskach osób prawnych z tytułu wartości udziałów wynikających z niepodzielonych zysków w spółce z o.o. Sąd stwierdził w uzasadnieniu, że wysokość kapitału zakładowego w spółce komandytowo- -akcyjnej będzie wyższa od dotychczasowego kapitału zakładowego spółki przekształcanej, czyli spółki z o.o. Ponadto na pokrycie kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej przekazany zostanie skumulowany zysk spółki z o.o., który stanowił kapitał zapasowy tej spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko identyczne ze stanowiskiem WSA w Rzeszowie zaprezentował WSA w Gliwicach (I SA/Gl 188/2007).

Przeważające wyroki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (I SA/Kr 1281/07) uznał jednak, że przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną nie powoduje powstania przychodu akcjonariusza z tytułu zysku za lata ubiegłe zgromadzonego na kapitale zapasowym spółki przekształcanej ani zysku wypracowanego w roku bieżącym, w którym następuje przekształcenie.

Zdaniem sądu niepodzielone zyski mogłyby podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie ich wypłaty, a zatem jeśli zostałyby pozostawione do dyspozycji akcjonariusza. Również w przypadku wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub jej likwidacji niepodzielony zysk stanowiłby przychód podlegający opodatkowaniu. Uzasadniając wyrok, sąd stwierdził, że w wyniku przekształcenia akcjonariusz nie otrzymuje żadnych środków pieniężnych, ani nie są one stawiane do jego dyspozycji, a zatem nie osiąga on w momencie przekształcenia przychodu z kapitałów pieniężnych podlegających opodatkowaniu. Identycznie orzekł WSA w Warszawie (III SA/Wa 399/08). Podobnie jak sądy w Krakowie i Warszawie wypowiadał się już wcześniej WSA we Wrocławiu (I SA/Wr 935/07).

 

Dochód faktycznie otrzymany

Eksperci są zgodni, że dominująca linia orzecznicza jest właściwa. Zdaniem Sławomira Sadochy, doradcy podatkowego, nie wydaje się, aby miała ona ulec przełamaniu.

- Incydentalne wyroki WSA w Rzeszowie oraz Gliwicach uzasadniono w oderwaniu od normy materialnej. Udział ma być wszakże dopiero źródłem dochodu, który dla wystąpienia skutku podatkowego musi zostać osiągnięty przez wspólnika faktycznie - wyjaśnia Sławomir Sadocha.

Dochodem faktycznie otrzymanym jest taki dochód, którym udziałowiec może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji. Dodaje, że wspólnik nie ma uprawnienia do swobodnego dysponowania majątkiem spółki, może jedynie zasięgać informacji o stanie tego majątku i ma prawo do udziału w zysku wypracowanym przez spółkę.

Również Maciej Grzymała, senior menedżer w Accreo Taxand, przychyla się do stanowiska WSA w Krakowie i Warszawie, że o opodatkowaniu przychodów w takiej sytuacji można mówić dopiero wtedy, gdy dojdzie do faktycznej ich wypłaty wspólnikowi. Jego zdaniem należy kierować się logiką podatku dochodowego, czyli podatek jest wtedy, gdy jest dochód.

Niekorzystna zmiana ustawy

Wydaje się, że minister finansów jest odmiennego zdania. Wskazują na to planowane zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodaje się w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT (i odpowiednio w podatku dochodowym od osób prawnych pkt 8 w art. 10 ust. 1), który wprost przewiduje, że przekształcania mają być opodatkowane.

W ministerialnym projekcie nowelizacji ustawy o PIT czytamy, że zgodnie z art. 25 ust. 5 pkt 8 dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe.

W opinii Macieja Grzymały ciekawe jest to, że w uzasadnieniu do projektu wspomina się, że wprowadzenie regulacji ma na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych. W opinii eksperta Accreo Taxand jest jednak kolejny przepis nakazujący wprost opodatkowanie przy braku faktycznego przychodu, taki jak obecnie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

- W takim stanie prawnym sądy nie będą już mogły wydać wyroków korzystnych dla podatników - podsumowuje ekspert.

Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem, niż doraźne i niepoprawne łatanie luk w przepisach, byłaby całościowa reforma systemu opodatkowania spółek osobowych. Omawiane zagadnienie obnaża niedoskonałość regulacji w tym obszarze, która wyraża się w braku przepisów dotyczących nie tylko przekształcania spółek osobowych w kapitałowe, ale i likwidacji, zbycia udziałów czy zwrotu wniesionych wkładów czy nawet rozliczania aportów.

19 proc. wynosi podatek od zysków z udziału w dochodach osób prawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zysk po przekształceniu spółki

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA