REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa razy więcej zwrotów PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy najczęściej korzystali z ulg: na dzieci, internetowej i rehabilitacyjnej. Wpłaty z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego są rekordowe.

Wrozliczeniu PIT za 2007 rok podatnicy najczęściej korzystali z ulgi prorodzinnej, internetowej i rehabilitacyjnej. Organizacje pożytku publicznego otrzymają rekordowe wpłaty. Dwukrotnie częściej niż w deklaracjach za 2006 rok wykazywana była nadpłata podatku dochodowego. Takie wnioski płyną z sondy Gazety Prawnej, przeprowadzonej w 14 izbach skarbowych (wszystkich jest 16 w kraju), które dokonały dla nas wstępnego podsumowania akcji PIT za 2007 rok. Dwie izby: w Rzeszowie i Zielonej Górze nie przesłały zestawienia danych ze swoich regionów.

REKLAMA

Autopromocja

Popularne ulgi

Odliczenie, które okazało się hitem tego roku, to ulga prorodzinna. Z informacji Radosława Hancewicza z Izby Skarbowej w Białymstoku wynika, że dzięki uldze rodzinnej, z której po raz pierwszy podatnicy mogli skorzystać, rozliczając się za 2007 rok, w kieszeniach Podlasian zostało blisko 145 mln zł, a skorzystało z tego odliczenia 111 339 podatników. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach podaje, że ok. 15 proc. podatników w województwie świętokrzyskim skorzystało z tego odliczenia.

- Ta ulga to hit tegorocznej kampanii, ale podatnicy chętnie korzystali także z ulgi rehabilitacyjnej i ulgi na internet - dodaje Radosław Hancewicz.

Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu wskazuje na inną kolejność. Z jej danych wynika, że podatnicy korzystali najczęściej z odliczenia 1 proc., ulgi na dzieci, ulgi internetowej. Podobnie było w innych regionach Polski. Tytuł mistrza i pierwsze miejsce w zakresie wykorzystania ulgi prorodzinnej należy się podatnikom z województwa śląskiego. W tym regionie kwota odliczenia wyniosła ponad 794 mln zł. Na drugim miejscu plasuje się województwo mazowieckie z kwotą odliczenia na poziomie ponad 729 mln zł. Trzecia lokata przypadła Małopolsce z odliczeniem na poziomie ponad 445 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bilans rozliczenia

W rozliczeniu PIT za 2007 rok znacznie więcej osób wykazywało nadpłatę podatku niż podatek do zapłaty. Co więcej, wysokość nadpłat w porównaniu z 2006 rokiem jest dwukrotnie wyższa.

Według Radosława Hancewicza urzędy skarbowe musiały oddać podatnikom ponad dwa razy więcej nadpłaconego przez nich podatku niż w roku ubiegłym. Kwota, która trafiła na konta podatników, to aż 239 116 458 zł.

- Rekordowa kwota, jaką urząd zwrócił podatnikowi, to 420 018 zł, a rekordowa dopłata, jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu, to 5 467 189 zł - wskazuje nasz rozmówca z białostockiej izby skarbowej.

Również Agnieszka Jóźwin-Dalecka z Izby Skarbowej w Opolu podkreśla, że podatnicy wykazali nadpłatę w 242 838 zeznaniach podatkowych - co stanowi 71,5 proc. złożonych zeznań. Z kolei w 54 179 zeznaniach wykazali dopłatę - co stanowi 16 proc. złożonych zeznań.

Wsparcie potrzebujących

Rekordowe wpłaty otrzymają w tym roku organizacje pożytku publicznego z tytułu wpłat 1 proc. podatku. Zdaniem naszych rozmówców z izb skarbowych to efekt zmiany mechanizmu przekazywania tej części podatku. W rozliczeniu PIT za 2007 rok pieniądze wpłacają na konta organizacji urzędy skarbowe, a nie podatnicy.

Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie stwierdza, że 1 proc. podatku w stosunku do roku ubiegłego przekazało ponadczterokrotnie więcej podatników. Natomiast zadeklarowana kwota wzrosła ponad- trzykrotnie (za 2006 rok w 53 521 zeznaniach wykazano 3 436 880 zł, a za 2007 rok w 163 240 zeznaniach podatnicy zadeklarowali odpis 1 proc. na łączną kwotę 10 458 577 zł). Takie optymistyczne dane są w całej Polsce.

 

W rozliczeniu za rok 2007 w województwie łódzkim w 22 proc. zeznań znalazły się wnioski o przekazanie 1 proc. podatku na kwotę 15 184 762 zł.

- Dla porównania w rozliczeniu za 2006 rok podatnicy przekazali 3 724 220 zł, za 2005 rok - 2 851 959 zł, za 2004 rok - 1 777 333 zł, za 2003 rok - 693 512 zł - wskazuje Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Paulina Koteluk z Izby Skarbowej w Krakowie dodaje, że małopolskie urzędy skarbowe przekażą 24 280 607 zł na konta organizacji pożytku publicznego. Natomiast Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podaje, że najwięcej pieniędzy w województwie zachodniopomorskim, bo aż 2 537 618,57 zł, przekazali podatnicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie - 1 620 715,82 zł oraz Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie - 1 080 653,10 zł.

- Najniższa kwota przekazu wynosiła 0,10 zł, a najwyższa 109 874 zł - mówi Małgorzata Brzoza.

Natomiast Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwraca uwagę na błędy przy przekazywaniu 1 proc. podatku.

- Podatnicy błędnie wpisują numer KRS organizacji, na rzecz której chcą przekazać 1 proc. podatku, a także zdarza się, że wskazują organizację niewymienioną w wykazie organizacji, na rzecz których mogą dokonać przekazania podatku - podaje Maciej Cichański.

Te same błędy

Akcja rozliczania podatku za 2007 rok to już 16 kampania składania zeznań PIT. Mimo tak długiej tradycji podatnicy nadal popełniają w zeznaniach błędy. Co więcej, to te same błędy, które pojawiały się w latach ubiegłych. Trudno mówić, że standardowym błędem są pomyłki rachunkowe, bo tu mylić się może każdy. Jednak nadal zapominamy podpisać zeznanie, wpisujemy NIP pracodawcy zamiast swojego lub nie odróżniamy adresu zameldowania od zamieszkania.

Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach jako najczęstsze pomyłki wymienia brak podpisów, brak załączników do składanych zeznań, błędne numery NIP, błędy rachunkowe.

Natomiast Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnia, że obok błędów, które powtarzają się co roku - brak podpisu, posługiwanie się NIP pracodawcy lub ZUS, błędy rachunkowe, pojawiły się problemy związane z wypełnianiem PIT-36. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w związku z brakiem obowiązku składania deklaracji miesięcznych lub kwartalnych w 2007 roku mieli problemy z wypełnianiem części zeznania PIT-36, dotyczącej zaliczek wpłacanych w ciągu roku.

- Bardzo często pomijali tę część formularza - tłumaczy Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie PIT za 2008 rok

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA