REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa razy więcej zwrotów PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy najczęściej korzystali z ulg: na dzieci, internetowej i rehabilitacyjnej. Wpłaty z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego są rekordowe.

Wrozliczeniu PIT za 2007 rok podatnicy najczęściej korzystali z ulgi prorodzinnej, internetowej i rehabilitacyjnej. Organizacje pożytku publicznego otrzymają rekordowe wpłaty. Dwukrotnie częściej niż w deklaracjach za 2006 rok wykazywana była nadpłata podatku dochodowego. Takie wnioski płyną z sondy Gazety Prawnej, przeprowadzonej w 14 izbach skarbowych (wszystkich jest 16 w kraju), które dokonały dla nas wstępnego podsumowania akcji PIT za 2007 rok. Dwie izby: w Rzeszowie i Zielonej Górze nie przesłały zestawienia danych ze swoich regionów.

Autopromocja

Popularne ulgi

Odliczenie, które okazało się hitem tego roku, to ulga prorodzinna. Z informacji Radosława Hancewicza z Izby Skarbowej w Białymstoku wynika, że dzięki uldze rodzinnej, z której po raz pierwszy podatnicy mogli skorzystać, rozliczając się za 2007 rok, w kieszeniach Podlasian zostało blisko 145 mln zł, a skorzystało z tego odliczenia 111 339 podatników. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach podaje, że ok. 15 proc. podatników w województwie świętokrzyskim skorzystało z tego odliczenia.

- Ta ulga to hit tegorocznej kampanii, ale podatnicy chętnie korzystali także z ulgi rehabilitacyjnej i ulgi na internet - dodaje Radosław Hancewicz.

Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu wskazuje na inną kolejność. Z jej danych wynika, że podatnicy korzystali najczęściej z odliczenia 1 proc., ulgi na dzieci, ulgi internetowej. Podobnie było w innych regionach Polski. Tytuł mistrza i pierwsze miejsce w zakresie wykorzystania ulgi prorodzinnej należy się podatnikom z województwa śląskiego. W tym regionie kwota odliczenia wyniosła ponad 794 mln zł. Na drugim miejscu plasuje się województwo mazowieckie z kwotą odliczenia na poziomie ponad 729 mln zł. Trzecia lokata przypadła Małopolsce z odliczeniem na poziomie ponad 445 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bilans rozliczenia

W rozliczeniu PIT za 2007 rok znacznie więcej osób wykazywało nadpłatę podatku niż podatek do zapłaty. Co więcej, wysokość nadpłat w porównaniu z 2006 rokiem jest dwukrotnie wyższa.

Według Radosława Hancewicza urzędy skarbowe musiały oddać podatnikom ponad dwa razy więcej nadpłaconego przez nich podatku niż w roku ubiegłym. Kwota, która trafiła na konta podatników, to aż 239 116 458 zł.

- Rekordowa kwota, jaką urząd zwrócił podatnikowi, to 420 018 zł, a rekordowa dopłata, jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu, to 5 467 189 zł - wskazuje nasz rozmówca z białostockiej izby skarbowej.

Również Agnieszka Jóźwin-Dalecka z Izby Skarbowej w Opolu podkreśla, że podatnicy wykazali nadpłatę w 242 838 zeznaniach podatkowych - co stanowi 71,5 proc. złożonych zeznań. Z kolei w 54 179 zeznaniach wykazali dopłatę - co stanowi 16 proc. złożonych zeznań.

Wsparcie potrzebujących

Rekordowe wpłaty otrzymają w tym roku organizacje pożytku publicznego z tytułu wpłat 1 proc. podatku. Zdaniem naszych rozmówców z izb skarbowych to efekt zmiany mechanizmu przekazywania tej części podatku. W rozliczeniu PIT za 2007 rok pieniądze wpłacają na konta organizacji urzędy skarbowe, a nie podatnicy.

Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie stwierdza, że 1 proc. podatku w stosunku do roku ubiegłego przekazało ponadczterokrotnie więcej podatników. Natomiast zadeklarowana kwota wzrosła ponad- trzykrotnie (za 2006 rok w 53 521 zeznaniach wykazano 3 436 880 zł, a za 2007 rok w 163 240 zeznaniach podatnicy zadeklarowali odpis 1 proc. na łączną kwotę 10 458 577 zł). Takie optymistyczne dane są w całej Polsce.

 

W rozliczeniu za rok 2007 w województwie łódzkim w 22 proc. zeznań znalazły się wnioski o przekazanie 1 proc. podatku na kwotę 15 184 762 zł.

Autopromocja

- Dla porównania w rozliczeniu za 2006 rok podatnicy przekazali 3 724 220 zł, za 2005 rok - 2 851 959 zł, za 2004 rok - 1 777 333 zł, za 2003 rok - 693 512 zł - wskazuje Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Paulina Koteluk z Izby Skarbowej w Krakowie dodaje, że małopolskie urzędy skarbowe przekażą 24 280 607 zł na konta organizacji pożytku publicznego. Natomiast Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podaje, że najwięcej pieniędzy w województwie zachodniopomorskim, bo aż 2 537 618,57 zł, przekazali podatnicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie - 1 620 715,82 zł oraz Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie - 1 080 653,10 zł.

- Najniższa kwota przekazu wynosiła 0,10 zł, a najwyższa 109 874 zł - mówi Małgorzata Brzoza.

Natomiast Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwraca uwagę na błędy przy przekazywaniu 1 proc. podatku.

- Podatnicy błędnie wpisują numer KRS organizacji, na rzecz której chcą przekazać 1 proc. podatku, a także zdarza się, że wskazują organizację niewymienioną w wykazie organizacji, na rzecz których mogą dokonać przekazania podatku - podaje Maciej Cichański.

Te same błędy

Akcja rozliczania podatku za 2007 rok to już 16 kampania składania zeznań PIT. Mimo tak długiej tradycji podatnicy nadal popełniają w zeznaniach błędy. Co więcej, to te same błędy, które pojawiały się w latach ubiegłych. Trudno mówić, że standardowym błędem są pomyłki rachunkowe, bo tu mylić się może każdy. Jednak nadal zapominamy podpisać zeznanie, wpisujemy NIP pracodawcy zamiast swojego lub nie odróżniamy adresu zameldowania od zamieszkania.

Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach jako najczęstsze pomyłki wymienia brak podpisów, brak załączników do składanych zeznań, błędne numery NIP, błędy rachunkowe.

Natomiast Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnia, że obok błędów, które powtarzają się co roku - brak podpisu, posługiwanie się NIP pracodawcy lub ZUS, błędy rachunkowe, pojawiły się problemy związane z wypełnianiem PIT-36. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w związku z brakiem obowiązku składania deklaracji miesięcznych lub kwartalnych w 2007 roku mieli problemy z wypełnianiem części zeznania PIT-36, dotyczącej zaliczek wpłacanych w ciągu roku.

- Bardzo często pomijali tę część formularza - tłumaczy Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie PIT za 2008 rok

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA