reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa razy więcej zwrotów PIT

Dwa razy więcej zwrotów PIT

Podatnicy najczęściej korzystali z ulg: na dzieci, internetowej i rehabilitacyjnej. Wpłaty z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego są rekordowe.


Wrozliczeniu PIT za 2007 rok podatnicy najczęściej korzystali z ulgi prorodzinnej, internetowej i rehabilitacyjnej. Organizacje pożytku publicznego otrzymają rekordowe wpłaty. Dwukrotnie częściej niż w deklaracjach za 2006 rok wykazywana była nadpłata podatku dochodowego. Takie wnioski płyną z sondy Gazety Prawnej, przeprowadzonej w 14 izbach skarbowych (wszystkich jest 16 w kraju), które dokonały dla nas wstępnego podsumowania akcji PIT za 2007 rok. Dwie izby: w Rzeszowie i Zielonej Górze nie przesłały zestawienia danych ze swoich regionów.

Odliczenie, które okazało się hitem tego roku, to ulga prorodzinna. Z informacji Radosława Hancewicza z Izby Skarbowej w Białymstoku wynika, że dzięki uldze rodzinnej, z której po raz pierwszy podatnicy mogli skorzystać, rozliczając się za 2007 rok, w kieszeniach Podlasian zostało blisko 145 mln zł, a skorzystało z tego odliczenia 111 339 podatników. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach podaje, że ok. 15 proc. podatników w województwie świętokrzyskim skorzystało z tego odliczenia.

- Ta ulga to hit tegorocznej kampanii, ale podatnicy chętnie korzystali także z ulgi rehabilitacyjnej i ulgi na internet - dodaje Radosław Hancewicz.

Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu wskazuje na inną kolejność. Z jej danych wynika, że podatnicy korzystali najczęściej z odliczenia 1 proc., ulgi na dzieci, ulgi internetowej. Podobnie było w innych regionach Polski. Tytuł mistrza i pierwsze miejsce w zakresie wykorzystania ulgi prorodzinnej należy się podatnikom z województwa śląskiego. W tym regionie kwota odliczenia wyniosła ponad 794 mln zł. Na drugim miejscu plasuje się województwo mazowieckie z kwotą odliczenia na poziomie ponad 729 mln zł. Trzecia lokata przypadła Małopolsce z odliczeniem na poziomie ponad 445 mln zł.

W rozliczeniu PIT za 2007 rok znacznie więcej osób wykazywało nadpłatę podatku niż podatek do zapłaty. Co więcej, wysokość nadpłat w porównaniu z 2006 rokiem jest dwukrotnie wyższa.

Według Radosława Hancewicza urzędy skarbowe musiały oddać podatnikom ponad dwa razy więcej nadpłaconego przez nich podatku niż w roku ubiegłym. Kwota, która trafiła na konta podatników, to aż 239 116 458 zł.

- Rekordowa kwota, jaką urząd zwrócił podatnikowi, to 420 018 zł, a rekordowa dopłata, jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu, to 5 467 189 zł - wskazuje nasz rozmówca z białostockiej izby skarbowej.

Również Agnieszka Jóźwin-Dalecka z Izby Skarbowej w Opolu podkreśla, że podatnicy wykazali nadpłatę w 242 838 zeznaniach podatkowych - co stanowi 71,5 proc. złożonych zeznań. Z kolei w 54 179 zeznaniach wykazali dopłatę - co stanowi 16 proc. złożonych zeznań.

Rekordowe wpłaty otrzymają w tym roku organizacje pożytku publicznego z tytułu wpłat 1 proc. podatku. Zdaniem naszych rozmówców z izb skarbowych to efekt zmiany mechanizmu przekazywania tej części podatku. W rozliczeniu PIT za 2007 rok pieniądze wpłacają na konta organizacji urzędy skarbowe, a nie podatnicy.

Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie stwierdza, że 1 proc. podatku w stosunku do roku ubiegłego przekazało ponadczterokrotnie więcej podatników. Natomiast zadeklarowana kwota wzrosła ponad- trzykrotnie (za 2006 rok w 53 521 zeznaniach wykazano 3 436 880 zł, a za 2007 rok w 163 240 zeznaniach podatnicy zadeklarowali odpis 1 proc. na łączną kwotę 10 458 577 zł). Takie optymistyczne dane są w całej Polsce.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama