Będzie przerwa w opłacaniu ryczałtu
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Ostatnia nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza ważne zmiany w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Grzegorz Grochowina, specjalista w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, wyjaśnia, że zgodnie z nowymi przepisami podatnik, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesi wykonywanie działalności, będzie zwolniony, w zakresie tej działalności, z obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i wpłacania go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca. Zmiana ta dotyczy zarówno sytuacji, w której podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jak również ma ona zastosowanie w odniesieniu do wspólników spółki jawnej.
- Ustawodawca zastrzegł sobie, że w takiej sytuacji wspólnik spółki jawnej, aby móc zastosować zwolnienie z obowiązków obliczania i opłacania ryczałtu, musi w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku zawiadomić właściwy urząd skarbowy o okresie zawieszenia wykonywania tej działalności - mówi Grzegorz Grochowina. Ekspert zaznacza również, że przedsiębiorca samodzielnie zdecyduje o okresie zawieszenia, jednakże nie może być on krótszy niż miesiąc i dłuższy niż 24 miesiące. Takie prawo otrzyma tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę.
- Zmiana w przepisach ma na celu ustanowienie wyraźnej podstawy prawnej zawieszenia przez przedsiębiorcę działalności, co w szczególności może być przydatne m.in. w zakresie wydawania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzji odmawiających zwolnienia przedsiębiorców w okresie zawieszenia z obowiązku zapłaty należności publicznoprawnych i składania deklaracji - mówi Grzegorz Grochowina.
Opisane przepisy oczekują obecnie na podpis prezydenta. Miałyby wejść w życie po 45 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA