reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie wszystkie odsetki zaliczy się do kosztów

Nie wszystkie odsetki zaliczy się do kosztów

Nie będą kosztem podatkowym odsetki i prowizje od tej części kredytu na zakup papierów wartościowych, która nie została wydana na ten cel.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opracowany przez Ministerstwo Finansów zakłada wprowadzenie zmian w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Od 1 stycznia 2009 r. nie będzie uważać się za koszty podatkowe zapłaconych odsetek i prowizji od kredytu, za który nabyto papiery wartościowe, udziały lub pochodne instrumenty finansowe, przypadających proporcjonalnie na tę część kredytu, która nie została wydatkowana na zakup tych papierów wartościowych, udziałów lub pochodnych instrumentów finansowych.

Zdaniem resortu finansów, zmiana ta ma na celu ułatwić określenie tego, jaka część zapłaconych odsetek i prowizji od kredytu, za który zakupiono papiery wartościowe, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Ministerstwo Finansów podkreśla, że wprowadzenie tego przepisu jest korzystne dla podatników, ponieważ wyeliminuje niepewność co do poprawności zaliczania wydatków poniesionych na spłacenie kredytu do kosztów. A to z kolei ochroni ich przed negatywnymi konsekwencjami dokonania błędnej interpretacji przepisów podatkowych w tym zakresie. Tym bardziej - jak podkreśla resort w uzasadnieniu projektu - że spory o uznanie określonych wydatków za koszt uzyskania przychodu powodują wydłużenie postępowania podatkowego, a ostateczne przesądzenie w tej sprawie następuje często dopiero przed sądem administracyjnym.

Projekt jest obecnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych, po zakończeniu których powinien być skierowany pod obrady rządu.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Luiza Szmyt

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama