Zmiany Ordynacji podatkowej
REKLAMA
Obligują one podatników PIT i CIT, którym właściwy organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, do dołączenia do rocznego zeznania podatkowego sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Ponadto przyjęto przepisy zmieniające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiające Ministerstwu Finansów zbudowanie bazy danych zawierającej informacje o rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
REKLAMA
Banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą zobowiązane do sporządzenia i przekazania ministrowi finansów w formie dokumentu elektronicznego jednorazowej informacji o otwartych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Resort finansów chciał, by informacje te przesłać w terminie do 30 czerwca tego roku, ale ostatecznie uległ sugestiom posłów i zgodził się na termin 31 grudnia 2005 r.
Kolejne, prawdopodobnie ostatnie, posiedzenie podkomisji zaplanowano na 21 marca. Posłowie zajmą się wtedy m.in. budzącymi kontrowersje przepisami Ordynacji podatkowej, dotyczącymi tzw. czynności pozornych.
Przyjęte wcześniej przez podkomisję propozycje rządu przewidują wiele korzystnych dla podatników zmian, m.in. wprowadzenie porozumień między podatnikami a administracją skarbową w sprawie ustalania cen transakcyjnych, zmniejszają obowiązki osobistych kontaktów podatnika z fiskusem, wprowadzają możliwość elektronicznej korespondencji z organami skarbowymi. Zgłoszona przez rząd autopoprawka przewiduje możliwość składania korekt deklaracji podatkowych po zakończeniu kontroli.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat