| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Aktualności

Częste nowelizacje PIT

Aktualizacja: 25.11.2004

Uchwalone kilka dni temu nowelizacje ustaw podatkowych nie zostały jeszcze podpisane przez prezydenta ani opublikowane w Dzienniku Ustaw, a tymczasem w Sejmie już znajduje się projekt, który ma ponownie zmienić nie tylko ustawę o PIT, ale i inne ustawy podatkowe - podaje "Gazeta Prawna". »

VAT w budownictwie, druku i restauracjach

Aktualizacja: 24.11.2004

Prace nad propozycjami zmian w załączniku H do VI Dyrektywy zostały odłożone, bowiem nie ma consensusu wśród państw członkowskich co do tego, co ma się w nim znaleźć. Dotyczy to też polskich propozycji obniżenia stawek VAT na usługi budownictwa, restauracyjne, usługi druku - informują przedstawiciele Ministerstwa Finansów. »

Opodatkowanie leasingu

Aktualizacja: 24.11.2004

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę. »

Zmiany w ordynacji podatkowej

Aktualizacja: 24.11.2004

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić nowelizację Ordynacji podatkowej w zakresie wiążących interpretacji prawa podatkowego, która ma stanowić alternatywę dla zmian w tym zakresie, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2005 r., zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. »

Zmiany VAT

Aktualizacja: 24.11.2004

Minister Finansów ostrzega

Aktualizacja: 24.11.2004

Jeśli Sejm nie uchwali dwóch poprawionych ustaw z tzw. planu oszczędnościowego Hausnera, to trzeba będzie podnieść podatki - stwierdził minister finansów Mirosław Gronicki. »

Akcyza. Zmiana rozporządzeń

Aktualizacja: 23.11.2004

Minister finansów poprzez zmiany w dotychczasowych rozporządzeniach określił nowe zasady zwolnień z podatku akcyzowego oraz określił związany z tym moment zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy. »

Zmiany w VAT poczekają

Aktualizacja: 23.11.2004

Proponowane zmiany w przepisach o VAT muszą jeszcze poczekać na rozpatrzenie przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Komisja miała się nimi zająć dziś. Zdecydowano jednak, że priorytet będzie miał przyszłoroczny budżet. »

Zamrożone progi podatkowe

Aktualizacja: 23.11.2004

Od wielu lat progi podatkowe utrzymywane są na tym samym poziomie, co powoduje, że część osób szybciej zaczyna płacić podatek według wyższych stawek. Eksperci uważają, że większość podatników nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zamrożenia progów, mimo że jest to dla nich niekorzystne. »

Stopy bez zmian

Aktualizacja: 23.11.2004

Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp procentowych na zaczynającym się dzisiaj posiedzeniu - twierdzą zgodnie ekonomiści. »

Polska - Niemcy. Bez podwójnego opodatkowania

Aktualizacja: 22.11.2004

Wymieniono dokumenty ratyfikacyjne polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. »

Harmonizacja CIT

Aktualizacja: 22.11.2004

Ceny produkcji budowlano-montażowej

Aktualizacja: 22.11.2004

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »