REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłata podatku od nieruchomości

REKLAMA

■ 15 marca mija termin zapłaty raty podatku od nieruchomości przez podatników, osoby fizyczne. Co się stanie, jeżeli podatnik nie otrzymał do tego czasu decyzji ustalającej podatek?

– Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, wysokość podatku od nieruchomości ustala organ w drodze decyzji na podstawie deklaracji złożonej przez podatnika. Osoba fizyczna ma jedynie obowiązek składania deklaracji zawierającej dane potrzebne organowi do ustalenia wysokości podatku. Złożenie deklaracji nie powoduje jednak powstania zobowiązania podatkowego. Do tego konieczne jest wydanie decyzji ustalającej wysokość tego zobowiązania i jej doręczenie. Podatnik, aby móc wykonać decyzję, musi mieć możliwość zapoznania się z jej treścią. W razie niewydania decyzji wymiarowej zobowiązanie w ogóle nie powstaje. Analogicznie, jeśli organ wyda decyzję, jednak nie doręczy jej podatnikowi.

Autopromocja
■ Czy na wszelki wypadek podatnik może sam wyliczyć i zapłacić podatek?

– Bez decyzji podatnik nie ma obowiązku uiszczania podatku od nieruchomości czy to w kwocie wyliczonej przez siebie samodzielnie, czy w kwocie jak w roku poprzednim, czy w jakiejkolwiek innej. Oczywiście podatnik może podjąć w ramach staranności określone działania, np. wpłacić jakąś kwotę, nawet nie otrzymawszy decyzji. Jednak z punktu widzenia podatnika bardziej celowe wydaje się zawiadomienie organu, że nie otrzymał decyzji. Organ wyda decyzję, a następnie ją doręczy, ewentualnie jedynie doręczy, jeśli została już wydana. Najczęstszą przyczyną niedoręczenia decyzji nie jest zaniedbanie organu, lecz niemożliwość doręczenia, np. z powodu zmiany adresu podatnika lub jego błędnego podania.

Podatnicy zwykle zgłaszają zmianę adresu w urzędach skarbowych, natomiast bardzo często nie zgłaszają tego do ewidencji nieruchomości w gminie. W efekcie decyzje wysyłane są na nieaktualny adres.

■ Co grozi podatnikowi, który dostał decyzję ustalającą podatek, ale nie ma pieniędzy, by go zapłacić w terminie?

– Gdy zapłata nie następuje w ustawowym terminie, powstaje zaległość podatkowa. Podatnik może w każdej chwili zapłacić podatek wraz z odsetkami skarbowymi, gdy będzie już miał pieniądze. Może też wystąpić do organu o rozłożenie zobowiązania na raty, a nawet – jeśli jest to uzasadnione szczególnie ciężką sytuacją podatnika – o umorzenie zobowiązania.

Dopuszczenie do powstania zaległości podatkowej powoduje nie tylko konieczność zapłaty odsetek, ale pociąga ryzyko ściągnięcia zaległości w drodze egzekucji administracyjnej. Organ podatkowy może wystawić tytuł egzekucyjny i skierować sprawę do komornika skarbowego, nie ma bowiem obowiązku występowania z powództwem do sądu. Podatek zostanie ściągnięty przez komornika skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę oraz kosztami egzekucji, np. kosztami upomnienia. Taka sytuacja to jednak ostateczność i nie należy do niej dopuszczać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA