REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez kopii paragonów przy awarii kasy podatnik zamknie firmę

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Po wejściu w życie przepisów, które zniosą obowiązek przechowywania elektronicznych i papierowych kopii paragonów, w razie awarii kasy fiskalnej podatnik będzie musiał zamknąć firmę na czas jej serwisowania.

ROZMOWA

Autopromocja

W Sejmie znajduje się projekt zmian do ustawy o VAT, opracowany przez Komisję Przyjazne Państwo, zgodnie z którym podatnicy nie będą musieli przechowywać kopii paragonów. Czy chodzi tylko o dokumenty papierowe?

- Komisja nie tylko chce zlikwidować konieczność posiadania kopii papierowej paragonów. Podatnik nie będzie musiał tworzyć i przechowywać kopii paragonów, zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Likwidacja obowiązku przechowywania paragonów uprości rozliczenia...

- Owszem uprości, jednak z zastrzeżeniem, że Komisja zapewne nie zdaje sobie sprawy z faktu, że kasy fiskalne są urządzeniami elektronicznymi, które podlegają wszystkim prawom i ograniczeniom wynikającym z tego faktu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zmienione przepisy wejdą w życie i przedsiębiorca nie będzie już musiał przechowywać kopii paragonów, co się stanie, gdy kasa ulegnie awarii?

- Specyfika działania kasy fiskalnej jest taka, że informacje o utargu, o kolejnych paragonach, przechowywane są w pamięci ulotnej kasy, czyli takiej, która w przypadku samoistnego wyczerpania się baterii lub awarii urządzenia - zostanie utracona. Dotychczas w wypadku utraty danych podatnik był zobowiązany do dokonania wyliczeń na podstawie wszystkich wydrukowanych kopii paragonów, które musiał przechowywać pięć lat. Projekt ustawy pozwala na to, by wartość sprzedaży dokonanej przez podatnika w dniu awarii bądź w dniu wyczerpania się baterii podtrzymującej pamięć kasy - została bezpowrotnie utracona.

Ale chyba awarie nie zdarzają się często?

- Oczywiście możliwość masowego występowania podobnych problemów jest niewielka, o ile założymy brak umyślnego działania podatnika. Jednak, gdy przyjmiemy, że podatnik nie będzie chciał ujawnić rzeczywistych obrotów przed fiskusem, to doprowadzenie kasy do utraty danych będzie dziecinnie proste.

Wszystko zgodnie z prawem.

- Tak. W dodatku bez naruszania plomb serwisowych i bez ingerencji we wnętrze urządzenia fiskalnego.

Co więc trzeba zrobić?

- Ministerstwo Finansów będzie musiało wprowadzić nowy rodzaj zabezpieczenia informacji o realizowanej w ciągu dnia sprzedaży, tj. pomiędzy jednym raportem dziennym zerującym a kolejnym dziennym raportem zerującym, w czasie wykonywania którego dane w postaci podsumowań zapisywane są w nieulotnej pamięci stałej kasy, tj. w pamięci fiskalnej.

Ale to chyba kwestia budowy kasy?

- Ministerstwo będzie musiało wymóc na producentach zmianę techniczną, która pozwoli na zapisywanie dotąd ulotnych danych do pamięci gwarantującej ich nieulotność. Oznacza to, że w wypadku rzeczywistej awarii kasy nie wystarczy już wykonanie resetu urządzenia, wyczyszczenia pamięci, wymiany podzespołu. Kasa będzie musiała być odesłana do producenta, który w sposób laboratoryjny odczyta zawartość pamięci, określi protokołem wartość nieewidencjonowanych wskutek awarii obrotów.

Co to oznacza dla podatników?

- Niemały kłopot. To, co dotąd można było załatwić w ciągu pięciu minut pracy serwisanta, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów będzie zajmowało co najmniej siedem dni, bo na tyle minimalnie da się określić czas potrzebny na wysłanie urządzenia do producenta, wykonanie autoryzowanego protokołu i powrót urządzenia tą samą drogą do podatnika. Co więcej, w czasie awarii urządzenia podatnik nie może prowadzić żadnej sprzedaży.

Czyli na okres awarii kasy będzie trzeba zamknąć biznes?

- Tak, o ile podatnik nie zakupi tzw. kasy rezerwowej, na czas usuwania awarii w kasie głównej.

FIRMA GMTR

Polski producent kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Marek Matusiak

Dorian Liszcz, ekspert z firmy GMTR

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA