REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Sejmie pierwsze czytanie zmian w podatkach

REKLAMA

Na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektami nowelizacji ustaw podatkowych przygotowanymi zarówno przez rząd, jak i Komisję "Przyjazne Państwo".

Wśród skierowanych do pierwszego czytania propozycji nowelizacji ustaw przygotowanych przez sejmową komisję "Przyjazne Państwo" jest osiem projektów nowelizacji ustawy o VAT, dwa dotyczące Ordynacji podatkowej i dwa ustawy o podatkach dochodowych. Na pierwsze czytanie trafią też opracowane przez rząd zmiany w ustawie o VAT oraz ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Autopromocja


Posłowie proponują likwidację ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego VAT dotyczącego zakupów, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w rozliczaniu podatku dochodowego. Obecne przepisy są niezgodne z dyrektywami unijnymi.


Zniesiona ma zostać 30 proc. sankcja w VAT - kara nakładana przez fiskusa w przypadku zawyżenia przez firmę zwrotu podatku, lub zaniżenia VAT należnego.


Posłowie chcą także likwidacji tzw. kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym.


Zdaniem komisji, doprecyzowane powinny zostać także regulacje dotyczące sprzedaży części przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dziś podatnicy nie wiedzą, czy sprzedając część firmy, muszą objąć taką transakcję VAT, czy nie.


Posłowie proponują ponadto wprowadzenie korzystniejszych dla przedsiębiorców przepisów określających prezenty o małej wartości, od których nie trzeba płacić VAT.


Do ustawy o VAT miałyby trafić też przepisy umożliwiające korektę podatku należnego w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.


Opracowany przez komisję projekt zmian w Ordynacji podatkowej ma wprowadzić do ustawy zasadę, zgodnie z którą decyzje organów podatkowych nie podlegałyby wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania. Złożenie odwołania wstrzymywałoby wykonanie decyzji.


Z kolei komisyjne propozycje zmian w ustawach o CIT i PIT przewidują usunięcie przepisu uniemożliwiającego zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na inwestycje, których realizacji zaniechano.


Rządowe plany zmian w ustawie o VAT częściowo pokrywają się z zamierzeniami komisji "Przyjazne Państwo". Jedna z ważniejszych propozycji dotyczy wprowadzenia możliwości założenia magazynu konsygnacyjnego, co ma ułatwić działalność zagranicznych firm.


Rząd chce też umożliwić rozliczenia VAT importowego w deklaracji przez firmy stosujące tzw. procedurę uproszczoną


Teraz przedsiębiorcy muszą płacić podatek, a potem starać się o jego odzyskanie, co pogarsza ich płynność finansową.


Wydłużony ma zostać termin do odliczenia VAT naliczonego do dwóch miesięcy oraz wprowadzona możliwość zwrotu tego podatku dla firm, które nie mają jeszcze żadnej sprzedaży.


Podobnie jak komisja "Przyjazne Państwo", rząd chce zlikwidować 30-proc. sankcję w VAT, zmodyfikować przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej oraz prezentów o małej wartości, zlikwidować zakaz odliczania VAT z tytułu poniesionych wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.


Zdaniem ekspertów, niekorzystne dla przedsiębiorców byłoby natomiast wprowadzenie do ustawy - jak chce rząd - wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, w przypadku korekty VAT. Obecnie przepisy te znajdują się w rozporządzeniu, co zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.


Z kolei rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) ma dostosować ją do dyrektyw unijnych. Jedna z ważniejszych zmian zakłada zwolnienie od 2009 r. z PCC działań restrukturyzacyjnych podejmowanych przez spółki kapitałowe np. łączenie ich i podziału.


W środę zmianami w podatkach ma zająć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA