W Sejmie pierwsze czytanie zmian w podatkach
REKLAMA
Wśród skierowanych do pierwszego czytania propozycji nowelizacji ustaw przygotowanych przez sejmową komisję "Przyjazne Państwo" jest osiem projektów nowelizacji ustawy o VAT, dwa dotyczące Ordynacji podatkowej i dwa ustawy o podatkach dochodowych. Na pierwsze czytanie trafią też opracowane przez rząd zmiany w ustawie o VAT oraz ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
Posłowie proponują likwidację ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego VAT dotyczącego zakupów, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w rozliczaniu podatku dochodowego. Obecne przepisy są niezgodne z dyrektywami unijnymi.
Zniesiona ma zostać 30 proc. sankcja w VAT - kara nakładana przez fiskusa w przypadku zawyżenia przez firmę zwrotu podatku, lub zaniżenia VAT należnego.
Posłowie chcą także likwidacji tzw. kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym.
Zdaniem komisji, doprecyzowane powinny zostać także regulacje dotyczące sprzedaży części przedsiębiorstw
Dziś podatnicy nie wiedzą, czy sprzedając część firmy, muszą objąć taką transakcję VAT, czy nie.
Posłowie proponują ponadto wprowadzenie korzystniejszych dla przedsiębiorców przepisów określających prezenty o małej wartości, od których nie trzeba płacić VAT.
Do ustawy o VAT miałyby trafić też przepisy umożliwiające korektę podatku należnego w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Opracowany przez komisję projekt zmian w Ordynacji podatkowej ma wprowadzić do ustawy zasadę, zgodnie z którą decyzje organów podatkowych nie podlegałyby wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania. Złożenie odwołania wstrzymywałoby wykonanie decyzji.
Z kolei komisyjne propozycje zmian w ustawach o CIT i PIT przewidują usunięcie przepisu uniemożliwiającego zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na inwestycje, których realizacji zaniechano.
Rządowe plany zmian w ustawie o VAT częściowo pokrywają się z zamierzeniami komisji "Przyjazne Państwo". Jedna z ważniejszych propozycji dotyczy wprowadzenia możliwości założenia magazynu konsygnacyjnego, co ma ułatwić działalność zagranicznych firm.
Rząd chce też umożliwić rozliczenia VAT importowego w deklaracji przez firmy stosujące tzw. procedurę uproszczoną
Teraz przedsiębiorcy muszą płacić podatek, a potem starać się o jego odzyskanie, co pogarsza ich płynność finansową.
Wydłużony ma zostać termin do odliczenia VAT naliczonego do dwóch miesięcy oraz wprowadzona możliwość zwrotu tego podatku dla firm, które nie mają jeszcze żadnej sprzedaży.
Podobnie jak komisja "Przyjazne Państwo", rząd chce zlikwidować 30-proc. sankcję w VAT, zmodyfikować przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej oraz prezentów o małej wartości, zlikwidować zakaz odliczania VAT z tytułu poniesionych wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
Zdaniem ekspertów, niekorzystne dla przedsiębiorców byłoby natomiast wprowadzenie do ustawy - jak chce rząd - wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, w przypadku korekty VAT. Obecnie przepisy te znajdują się w rozporządzeniu, co zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.
Z kolei rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) ma dostosować ją do dyrektyw unijnych. Jedna z ważniejszych zmian zakłada zwolnienie od 2009 r. z PCC działań restrukturyzacyjnych podejmowanych przez spółki kapitałowe np. łączenie ich i podziału.
W środę zmianami w podatkach ma zająć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA