REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Sejmie pierwsze czytanie zmian w podatkach

REKLAMA

Na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektami nowelizacji ustaw podatkowych przygotowanymi zarówno przez rząd, jak i Komisję "Przyjazne Państwo".

Wśród skierowanych do pierwszego czytania propozycji nowelizacji ustaw przygotowanych przez sejmową komisję "Przyjazne Państwo" jest osiem projektów nowelizacji ustawy o VAT, dwa dotyczące Ordynacji podatkowej i dwa ustawy o podatkach dochodowych. Na pierwsze czytanie trafią też opracowane przez rząd zmiany w ustawie o VAT oraz ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Autopromocja


Posłowie proponują likwidację ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego VAT dotyczącego zakupów, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w rozliczaniu podatku dochodowego. Obecne przepisy są niezgodne z dyrektywami unijnymi.


Zniesiona ma zostać 30 proc. sankcja w VAT - kara nakładana przez fiskusa w przypadku zawyżenia przez firmę zwrotu podatku, lub zaniżenia VAT należnego.


Posłowie chcą także likwidacji tzw. kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym.


Zdaniem komisji, doprecyzowane powinny zostać także regulacje dotyczące sprzedaży części przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dziś podatnicy nie wiedzą, czy sprzedając część firmy, muszą objąć taką transakcję VAT, czy nie.


Posłowie proponują ponadto wprowadzenie korzystniejszych dla przedsiębiorców przepisów określających prezenty o małej wartości, od których nie trzeba płacić VAT.


Do ustawy o VAT miałyby trafić też przepisy umożliwiające korektę podatku należnego w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.


Opracowany przez komisję projekt zmian w Ordynacji podatkowej ma wprowadzić do ustawy zasadę, zgodnie z którą decyzje organów podatkowych nie podlegałyby wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania. Złożenie odwołania wstrzymywałoby wykonanie decyzji.


Z kolei komisyjne propozycje zmian w ustawach o CIT i PIT przewidują usunięcie przepisu uniemożliwiającego zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków na inwestycje, których realizacji zaniechano.


Rządowe plany zmian w ustawie o VAT częściowo pokrywają się z zamierzeniami komisji "Przyjazne Państwo". Jedna z ważniejszych propozycji dotyczy wprowadzenia możliwości założenia magazynu konsygnacyjnego, co ma ułatwić działalność zagranicznych firm.


Rząd chce też umożliwić rozliczenia VAT importowego w deklaracji przez firmy stosujące tzw. procedurę uproszczoną


Teraz przedsiębiorcy muszą płacić podatek, a potem starać się o jego odzyskanie, co pogarsza ich płynność finansową.


Wydłużony ma zostać termin do odliczenia VAT naliczonego do dwóch miesięcy oraz wprowadzona możliwość zwrotu tego podatku dla firm, które nie mają jeszcze żadnej sprzedaży.


Podobnie jak komisja "Przyjazne Państwo", rząd chce zlikwidować 30-proc. sankcję w VAT, zmodyfikować przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej oraz prezentów o małej wartości, zlikwidować zakaz odliczania VAT z tytułu poniesionych wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.


Zdaniem ekspertów, niekorzystne dla przedsiębiorców byłoby natomiast wprowadzenie do ustawy - jak chce rząd - wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, w przypadku korekty VAT. Obecnie przepisy te znajdują się w rozporządzeniu, co zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.


Z kolei rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) ma dostosować ją do dyrektyw unijnych. Jedna z ważniejszych zmian zakłada zwolnienie od 2009 r. z PCC działań restrukturyzacyjnych podejmowanych przez spółki kapitałowe np. łączenie ich i podziału.


W środę zmianami w podatkach ma zająć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA