Niedobory środków unijnych nie zwiększą deficytu budżetowego
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
UE
Projekt ustawy o finansach publicznych, który przygotowało Ministerstwo Finansów, przewiduje wyodrębnienie w ramach budżetu państwa budżetu środków europejskich. Znajdą się w nim środki na projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Budżet środków europejskich będzie załącznikiem do ustawy budżetowej sporządzanym w układzie funkcji państwa, zadań i podzadań wraz z opisem celów tych zadań i mierników wykonania.
Co więcej, podobnie jak w przypadku budżetu państwa, możliwe będzie powstawanie deficytu budżetu środków europejskich. Deficyt ten nie będzie jednak powiększał deficytu państwa, ale będzie powiększał dług publiczny. Oznacza to, że w sytuacji gdy Polska nie otrzyma z Unii Europejskiej transferu pieniędzy, będzie musiała te środki pożyczyć.
Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uważa, że przepisy dzielące budżet na dwie części nie są dobrym rozwiązaniem. W opinii eksperta jest to sprzeczne z zasadą jedności budżetowej i przejrzystości finansów publicznych.
Z projektu ustawy wynika także, że minister finansów na wniosek ministra rozwoju regionalnego, uzgodniony z dysponentem środków, będzie mógł dokonać przeniesień między częściami i działami w ramach budżetu środków europejskich wydatków przeznaczonych na realizację projektów unijnych.
Zdaniem Katarzyny Kuniewicz może to oznaczać, że będzie możliwe przesuwanie środków przeznaczonych na finansowanie jednego programu do puli środków przeznaczonych na finansowanie innego programu.
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA