Unia wymaga jednolitych rozliczeń spółek kapitałowych
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
UE
Rządowy projekt zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do Komisji Finansów Publicznych, ogranicza opodatkowanie spółek kapitałowych.
Jak wskazuje Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, projekt przewiduje kilka nowych, ciekawych rozwiązań, które z jednej strony powodują złagodzenie obciążeń fiskalnych, a jednocześnie zmierzają do doprecyzowania istniejących przepisów.
- Przede wszystkim proponowane zmiany wprowadzają wyłączenie z opodatkowania tzw. czynności restrukturyzacyjnych, obejmujących łączenie, przekształcenie i podział spółek kapitałowych - mówi Paweł Mazurkiewicz.
Ekspert wyjaśnia, że dotychczasowe przepisy częściowo tylko zezwalały na nieopodatkowanie takich transakcji poprzez mechanizm odliczania od podstawy opodatkowania kapitału wcześniej opodatkowanego PCC w spółkach łączonych, przekształcanych lub dzielonych.
- Całkowitą nowością będzie natomiast niepodleganie PCC aportów do spółek kapitałowych w postaci udziałów lub akcji, jeżeli pakiet akcji lub udziałów będących przedmiotem aportu będzie dawał otrzymującemu aport większość głosów w spółce, której udziały lub akcje są wnoszone - podkreśla nasz rozmówca.
Dodaje, że innym nowym rozwiązaniem jest zwolnienie z PCC podwyższenia kapitału dokonywanego celem pokrycia ubytku w kapitale obniżonym na skutek poniesionych przez spółkę strat.
- W nowelizacji zabrakło niestety postulowanego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych drobnych transakcji dotyczących sprzedaży praw majątkowych - zwraca uwagę Paweł Mazurkiewicz.
Obecnie zwalnia się z podatku sprzedaż rzeczy ruchomych o wartości do 1000 zł.
- Brak jednak analogicznego zwolnienia np. dla sprzedaży udziałów lub akcji albo wierzytelności o znikomej wartości - podkreśla ekspert.
Zmiana przepisów jest konieczna ze względu na dostosowanie przepisów do Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Państwa członkowskie Unii Europejskiej na jej wdrożenie mają czas do końca tego roku.
Ważne!
Nowelizacja wdraża postanowienia Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz. UE L 46 z 21 lutego 2008 r.). Dyrektywa ta zastąpiła Dyrektywę Rady z 17 lipca 1969 r. nr 69/335/EWG dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.U. UE nr 249 z 3 października 1969 r.)
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA