reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty składowania muszą być udokumentowane

Koszty składowania muszą być udokumentowane

Jeżeli w odniesieniu do przywiezionego towaru powstanie dług celny, a wartość celna towaru ustalona zostanie w oparciu o cenę faktycznie zapłaconą lub należną wraz z zawartymi w niej kosztami składowania i utrzymania towarów w czasie ich pozostawania w składzie celnym, to koszty te nie powinny być zawarte w wartości celnej. Jednakże niezbędnym warunkiem jest ich wyodrębnienie z ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za towar - wyjaśnił białostocki WSA.

Na podstawie faktury VAT dokonano zakupu towaru. Zgodnie z dokumentami nastąpiło jego przemieszczenie pomiędzy składami celnymi. Po zgłoszeniu do procedury dopuszczenia do obrotu złożono deklarację wartości towaru w wysokości niższej od wymienionej we wspomnianej fakturze. W odpowiedzi na pismo urzędu przedsiębiorca wyjaśnił, iż zadeklarowana w SAD wartość wynika ze zgłoszenia towaru do procedury składu celnego. Ponieważ był on przedmiotem przesunięć pomiędzy składami celnymi, wartość celna została ustalona z zastosowaniem regulacji art. 112 wspólnotowego kodeksu celnego. Nie przyjmując tego stanowiska, naczelnik urzędu celnego określił wysokość cła i VAT, przyjmując za podstawę do naliczenia cła wartość wynikającą z faktury zakupu.

Zarówno w odwołaniu, jak i w skardze podkreślano, iż powstała różnica jest wynikiem odliczenia od ceny zapłaconej za towar kosztów jego składowania. Zdaniem strony czynność została udokumentowana, zaś przepisy nie wskazują szczegółowo, jak koszty te mają być wyodrębnione.

Organy celne stały natomiast na stanowisku, iż koszty składowania nie powinny być zawarte w wartości celnej, o ile są wyodrębnione z ceny faktycznie zapłaconej. Na dostarczonych przez stronę dokumentach brak jest informacji, iż łączna wartość zawiera także wspomniane koszty. Pomimo wezwania, wymaganych dokumentów nie dostarczono, zaś będące w posiadaniu organu nie pozwalają na ustalenie wysokości poniesionych kosztów.

Rozstrzygając sprawę, sąd stwierdził, iż w sytuacji kiedy na fakturze mieszczą się koszty składowania i utrzymania towarów w składzie celnym, należy to wyraźnie wskazać lub wyodrębnić. W związku z tym, iż w przedmiotowej sprawie wyodrębnienie takie nie miało miejsca, skarga została oddalona.

Sygn. akt. I SA/Bk 458/04
 Michał Stuczyński
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalczyk-Borek

Ekspert ds Compliance, PwC Advisory

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama