Koszty składowania muszą być udokumentowane
REKLAMA
Na podstawie faktury VAT dokonano zakupu towaru. Zgodnie z dokumentami nastąpiło jego przemieszczenie pomiędzy składami celnymi. Po zgłoszeniu do procedury dopuszczenia do obrotu złożono deklarację wartości towaru w wysokości niższej od wymienionej we wspomnianej fakturze. W odpowiedzi na pismo urzędu przedsiębiorca wyjaśnił, iż zadeklarowana w SAD wartość wynika ze zgłoszenia towaru do procedury składu celnego. Ponieważ był on przedmiotem przesunięć pomiędzy składami celnymi, wartość celna została ustalona z zastosowaniem regulacji art. 112 wspólnotowego kodeksu celnego. Nie przyjmując tego stanowiska, naczelnik urzędu celnego określił wysokość cła i VAT, przyjmując za podstawę do naliczenia cła wartość wynikającą z faktury zakupu.
REKLAMA
Zarówno w odwołaniu, jak i w skardze podkreślano, iż powstała różnica jest wynikiem odliczenia od ceny zapłaconej za towar kosztów jego składowania. Zdaniem strony czynność została udokumentowana, zaś przepisy nie wskazują szczegółowo, jak koszty te mają być wyodrębnione.
Organy celne stały natomiast na stanowisku, iż koszty składowania nie powinny być zawarte w wartości celnej, o ile są wyodrębnione z ceny faktycznie zapłaconej. Na dostarczonych przez stronę dokumentach brak jest informacji, iż łączna wartość zawiera także wspomniane koszty. Pomimo wezwania, wymaganych dokumentów nie dostarczono, zaś będące w posiadaniu organu nie pozwalają na ustalenie wysokości poniesionych kosztów.
Rozstrzygając sprawę, sąd stwierdził, iż w sytuacji kiedy na fakturze mieszczą się koszty składowania i utrzymania towarów w składzie celnym, należy to wyraźnie wskazać lub wyodrębnić. W związku z tym, iż w przedmiotowej sprawie wyodrębnienie takie nie miało miejsca, skarga została oddalona.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat