reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunkowość. Łatwiej będzie stosować standardy

Rachunkowość. Łatwiej będzie stosować standardy

Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC) opublikował już sześć interpretacji i cztery projekty. To rezultat trwających ponad dwa lata prac. Interpretacje ułatwiają stosowanie standardów.

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej to niezwykle trudna materia. Nie ujmują one jednak całokształtu problematyki związanej ze sprawozdawczością. Do wydawania wytycznych na temat zagadnień sprawozdawczości finansowej, które nie są bezpośrednio omówione w MSSF, oraz analizowania obszarów, w których mogą pojawić się sprzeczne interpretacje powołany został specjalny Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Efektem ponaddwuletnich prac Komitetu jest sześć interpretacji i cztery projekty interpretacji. Pierwszą z nich jest IFRIC-1 – Zmiany istniejących zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji, rekultywacji i zobowiązań o podobnym charakterze. Druga z nich IFRIC-2 dotyczy udziałów i podobnych instrumentów kapitałowych w podmiotach o charakterze spółdzielni. Kolejne interpretacje to: IFRIC-3 – Prawa do emisji, IFRIC-4 – Ustalenie, czy umowa zawiera w sobie elementy leasingu, IFRIC-5 – Prawo do funduszy związanych z usunięciem skutków zniszczenia środowiska oraz Zmiana do Interpretacji SIC-12.

Jak informują specjaliści z PricewaterhouseCoopers, IFRIC-1 wymaga prospektywnego ujmowania wszelkich zmian w zobowiązaniach związanych z wycofaniem środków trwałych z użytku z powodu zmian w przepływach pieniężnych, wymaganych w celu rozliczenia zobowiązania lub zmian stopy dyskonta. Interpretacja ta wprowadza również zmianę do MSSF nr 1, pozwalając na zwolnienie jednostek stosujących MSSF po raz pierwszy z obowiązku rekonstrukcji wszystkich poprzednich zmian w zobowiązaniach z tytułu wycofania środków trwałych z użytku. Zobowiązanie można obliczyć na dzień przejścia na MSSF i ująć drugostronne saldo debetowe jako część ceny nabycia (kosztu wytworzenia) składnika aktywów.

Po konsultacjach planowana jest publikacja do dyskusji projektu interpretacji dotyczącej koncesji na świadczenie usług operatorskich.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama