Rachunkowość. Łatwiej będzie stosować standardy
REKLAMA
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej to niezwykle trudna materia. Nie ujmują one jednak całokształtu problematyki związanej ze sprawozdawczością. Do wydawania wytycznych na temat zagadnień sprawozdawczości finansowej, które nie są bezpośrednio omówione w MSSF, oraz analizowania obszarów, w których mogą pojawić się sprzeczne interpretacje powołany został specjalny Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej. Efektem ponaddwuletnich prac Komitetu jest sześć interpretacji i cztery projekty interpretacji. Pierwszą z nich jest IFRIC-1 – Zmiany istniejących zobowiązań z tytułu wycofania z eksploatacji, rekultywacji i zobowiązań o podobnym charakterze. Druga z nich IFRIC-2 dotyczy udziałów i podobnych instrumentów kapitałowych w podmiotach o charakterze spółdzielni. Kolejne interpretacje to: IFRIC-3 – Prawa do emisji, IFRIC-4 – Ustalenie, czy umowa zawiera w sobie elementy leasingu, IFRIC-5 – Prawo do funduszy związanych z usunięciem skutków zniszczenia środowiska oraz Zmiana do Interpretacji SIC-12.
REKLAMA
Jak informują specjaliści z PricewaterhouseCoopers, IFRIC-1 wymaga prospektywnego ujmowania wszelkich zmian w zobowiązaniach związanych z wycofaniem środków trwałych z użytku z powodu zmian w przepływach pieniężnych, wymaganych w celu rozliczenia zobowiązania lub zmian stopy dyskonta. Interpretacja ta wprowadza również zmianę do MSSF nr 1, pozwalając na zwolnienie jednostek stosujących MSSF po raz pierwszy z obowiązku rekonstrukcji wszystkich poprzednich zmian w zobowiązaniach z tytułu wycofania środków trwałych z użytku. Zobowiązanie można obliczyć na dzień przejścia na MSSF i ująć drugostronne saldo debetowe jako część ceny nabycia (kosztu wytworzenia) składnika aktywów.
Po konsultacjach planowana jest publikacja do dyskusji projektu interpretacji dotyczącej koncesji na świadczenie usług operatorskich.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat