REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja do poprawki

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przyznaje, że musi poprawić nowelizację ustawy o VAT, żeby z pełnego odliczenia podatku nie skorzystały wszystkie samochody z kratką. Po zmianie z prawa do odliczenia nie będą jednak mogły skorzystać używane często przez małe firmy pojazdy typu partner czy berlingo.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT zakłada m.in. ulgę na złe długi oraz likwiduje tzw. wzór Lisaka określający kryteria samochodów, w przypadku zakupu których można skorzystać z pełnego odliczenia podatku. Zdaniem przedstawicieli branży samochodowej, mimo że wykreślenie z ustawy wzoru Lisaka było konieczne, resort finansów nadmiernie ograniczył prawo do odliczenia VAT. Tymczasem piątkowy „Puls Biznesu” doniósł, że jest wręcz przeciwnie – jeden ze znowelizowanych przepisów to bubel pozwalający na pełne odliczenie VAT od wszystkich samochodów z kratką. Chodzi o art. 86 ust. 4 pkt 2, który miał umożliwić odliczenie podatku od pojazdów z dwoma rzędami siedzeń, oddzielonych od przestrzeni bagażowej, której długość przekracza połowę długości pojazdu. Jednak projekt określa metodę mierzenia przestrzeni bagażowej w taki sposób, że będzie ona zawsze stanowić całe wnętrze pojazdu. Tak liczona część bagażowa niemal za każdym razem będzie przekraczała połowę długości pojazdu.

Autopromocja

– To nie bubel, ale brak precyzji, błąd, który pojawił się w toku prac legislacyjnych. Ten przepis można by interpretować zgodnie z naszą wolą, ale nie o to chodzi. Wystarczy bowiem kosmetyczna zmiana i nie będzie wątpliwości, które samochody będą podlegać odliczeniu VAT – powiedział „Gazecie Prawnej” wiceminister Jarosław Neneman. Poprawka ma zostać zgłoszona podczas prac nad nowelizacją ustawy o VAT w Senacie.

– Nikomu nie zależy, by ten przepis został w takim brzmieniu – zapewnił J. Neneman.

Nowe, zaproponowane przez rząd, zasady odliczenia VAT od samego początku budzą kontrowersje. Resortowi finansów zarzucano, że przepisy o VAT odnoszą się do nieistniejących kategorii pojazdów, które miały być wymienione w prawie o ruchu drogowym. Znalazły się, ale w załącznikach do rozporządzeń do ustawy. Sprzeciw budzi też danie stacjom diagnostycznym kompetencji w decydowaniu – w określonych przypadkach – które samochody mogą korzystać z pełnego odliczenia. Zapowiadane przez wiceministra J. Nenemana doprecyzowanie art. 86 ust. 4 pkt 2, zgodnie z wcześniejszą wolą resortu, nie ucieszy też właścicieli firm, zainteresowanych zakupem samochodów typu kangoo czy partner z dwoma rzędami siedzeń. Mimo że zazwyczaj są wykorzystywane jako samochody dostawcze, nie obejmie ich prawo do pełnego odliczenia.

– Dlatego zwiększyliśmy do 6 tys. zł limit odliczenia. Tego typu samochody są niestety ofiarą zmian, które idą w dobrym kierunku. Jeżeli pojawi się sensowane rozwiązanie, które nie narazi budżetu na straty, jesteśmy otwarci na dyskusje – zadeklarował Jarosław Neneman.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA