REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kierownik łatwiej zwolni audytora

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Kierownicy jednostek nie będą musieli pytać o zgodę na zwolnienie audytora wewnętrznego lub zmiany jego warunków pracy - wynika z projektu ustawy o finansach publicznych.

Zmiana Prawa

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie przepisy ustawy o finansach publicznych przewidują szczególną ochronę stanowisk pracy audytora wewnętrznego. W projekcie nowej ustawy zrezygnowano z tej ochrony.

Dariusz Daniluk, wiceminister finansów, wyjaśnia jednak, że w projekcie nie zrezygnowano całkowicie z ochrony stosunku pracy audytorów, lecz jedynie ją ograniczono. Rozwiązanie stosunku pracy kierowników komórek audytu wewnętrznego jednostek w dziale administracji rządowej nie będzie mogło nastąpić bez zgody właściwego komitetu audytu.

- Zmiana jest konsekwencją przyjętego przez projektodawców podejścia w zakresie regulowania audytu wewnętrznego - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że wprowadzenie kontroli zarządczej, gdzie odpowiedzialność, m.in. za audyt, ciąży wprost na kierowniku jednostki, ograniczenie katalogu jednostek obligatoryjnie prowadzących audyt wewnętrzny czy umożliwienie outsourcingu funkcji audytu powodują konieczność uelastycznienia relacji kierownik jednostki-audytor wewnętrzny. Według Dariusza Daniluka trudno byłoby uzasadnić sytuację, w której kierownik jednostki nie dysponuje swobodą w zakresie doboru najbliższych i z definicji zaufanych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Audytorzy wewnętrzni, którzy rzetelnie i profesjonalnie wykonują nałożone na nich zadania, nie mają i nie będą mieli się czego obawiać - podkreśla wiceminister.

Poza tym nadal będzie obowiązywać ochrona zagwarantowana w kodeksie pracy.

Danuta Kamińska Skarbnik, Katowic pozytywnie ocenia proponowane zmiany. Właśnie kompetencja, wzajemne zaufanie i szacunek pomiędzy audytorem a kierownikiem daje najwyższe gwarancje pracy i największe efekty. Audytor winien służyć obiektywną radą i opinią swojemu kierownikowi.

- Ostatecznie ten ostatni odpowiada za gospodarkę finansową i działanie instytucji. Audytor natomiast nie ponosi żadnych konsekwencji - twierdzi nasza rozmówczyni.

Za irracjonalne uważa, aby kierownik nie mógł zwolnić osoby, z którą współpraca się nie układa.

Innego zdania jest Genowefa Nasierowska, prezes Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Jednostek Sektora Finansów Publicznych. Jej zdaniem, znaczne ograniczenie ochrony stosunku pracy audytorów wewnętrznych stanowi realne zagrożenie dla zachowania standardów audytu, głównie niezależności i obiektywizmu.

- Niejasne jest także, dlaczego pozostawiono ochronę stosunku pracy kierownikom komórek audytu, a pozbawiono jej pozostałych audytorów - twierdzi nasza rozmówczyni.

Dodaje, że to głównie wśród audytorów, z jednostek samorządu terytorialnego, zmiana ta wzbudza niepokój o zachowanie odpowiedniej jakości wykonywanej przez nich pracy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ochrona stanowiska pracy audytora

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA