| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto po zmianie wpisu będzie podatnikiem VAT

Kto po zmianie wpisu będzie podatnikiem VAT

Jeżeli w wyniku przekształcenia wpisu do ewidencji następuje wykreślenie z niego jednego z małżonków, a działalność kontynuuje ten, który występował jako podatnik VAT, to nie nastąpi zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług - stwierdziły organy podatkowe.

Ostatnio pojawiały się kontrowersje związane ze skutkami prawnymi wykreślenia jednego z małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w przypadku posiadania przez nich uprzednio wspólnego wpisu w tej ewidencji. Wiele niejasności dotyczyło VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jeżeli małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo pod jednym numerem w ewidencji działalności gospodarczej, to wówczas dla celów VAT przyjmuje się, że podatnikiem jest jeden z małżonków (osoba fizyczna). Małżonek ten składa zgłoszenie rejestracyjne dla celów tego podatku.

Jeżeli w wyniku dokonania przekształcenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej następuje wykreślenie z niego jednego z małżonków, to dla celów VAT istotne jest, który z małżonków zostaje wykreślony oraz czy nie zmieni się forma organizacyjno-prawna prowadzonej działalności – podkreślono m.in. w wyjaśnieniach Izby Skarbowej w Rzeszowie (IS.II/1-443/7/05, IS.I/1-415/192/04, z 2 marca 2005 r.).

Z przedstawionego stanu faktycznego, którego dotyczyły wyjaśnienia, wynikało, że forma organizacyjno-prawna prowadzonej działalności nie ulegnie zmianie. Istotne natomiast było to, że w danej sprawie ze statusu przedsiębiorcy rezygnuje ten z małżonków, który nie figurował w ewidencji organu podatkowego jako podatnik podatku od towarów i usług (żona). Jako samodzielny przedsiębiorca zadeklarował się małżonek, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT.

Oznacza to, że kontynuuje on dotychczasową działalność gospodarczą. Wobec tego w przedstawionym stanie faktycznym organ podatkowy stwierdził m.in., że w przypadku gdy z działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków, wystąpi jeden z nich, a działalność kontynuować będzie małżonek, który występował w związku z tą działalnością jako podatnik VAT, to nie nastąpi zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług – stwierdzono w wyjaśnieniach Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »