| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Decyzje podatkowe nie będą natychmiast wykonywane

Decyzje podatkowe nie będą natychmiast wykonywane

Decyzje podatkowe fiskusa nie będą automatycznie podlegać wykonaniu, a urzędy skarbowe mają informować podatników o planowanych kontrolach - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Głosowało 411 posłów. Wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem zmian.

Zgodnie z ustawą decyzje podatkowe nie będą wykonywane, jeżeli nie mają charakteru ostatecznego. Od tej zasady przewidziano jednak wyjątki. Rygor natychmiastowej wykonalności będzie nadawany np., gdy zobowiązanie mogłoby się przedawnić przed zakończeniem postępowania podatkowego czy w sytuacji, gdy podatnik próbowałby pozbyć się majątku o znacznej wartości.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że kontrola u podatnika będzie przeprowadzana nie wcześniej niż po 7 dniach i nie później niż 30 dni od doręczenia zawiadomienia o zamiarze kontroli.

Także od tej zasady przewidziano wyjątki. Fiskus nie będzie musiał zawiadamiać np. o kontroli dotyczącej zwrotu naliczonego VAT czy dotyczącej działalności niezgłoszonej do opodatkowania.

Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli płacić podatki gotówką, a nie tylko w formie przelewu, jak przewidują obecne przepisy. Przyjęte zmiany mają też umożliwić przedsiębiorcom opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne w formie przekazu pocztowego.

Odrzucona została poprawka PiS ograniczająca liczbę sytuacji, w których decyzji podatkowej mógłby zostać nadany rygor natychmiastowej wykonalności

Nowelizacja uregulowała ponadto zasady udostępniania komornikom sądowym informacji podatkowych. Obecnie koszty związane z przekazywaniem takich informacji przez organy podatkowe pokrywane są z budżetu państwa. Nowe przepisy przewidują, że informacje te będą odpłatne.

Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez PiS w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która była nowelizowana razem z Ordynacją podatkową. Sprzeciwiało się im Ministerstwo Finansów.

Pierwsza umożliwia uchylenie zabezpieczenia na majątku podatnika w przypadku uchylenia decyzji przez organ odwoławczy lub sąd administracyjny.

Druga uchwalona poprawka wykreśla z propozycji rządu przepis, który miał umożliwić organom podatkowym przedłużenie trzymiesięcznego terminu do uchylenia zabezpieczenia, jeżeli w tym czasie nie został złożony wniosek o wszczęcie egzekucji.

Odrzucona została jednak poprawka PiS ograniczająca liczbę sytuacji, w których decyzji podatkowej mógłby zostać nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK