REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w rachunkowości są odpowiedzią na kryzys finansowy

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Unia Europejska zaakceptowała zmiany w księgowym ujęciu instrumentów finansowych. Spółki mogą częściowo odejść od wyceny instrumentów w aktualnej cenie rynkowej. Dzięki temu nie wykażą w sprawozdaniach wahań wartości wynikających z kryzysu finansowego.

Unia Europejska zareagowała na kryzys finansowy i przyjęła opracowane zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Modyfikacji uległy MSR 39 oraz MSSF 7 dotyczące instrumentów finansowych. Podmioty, które skorzystają z możliwości przekwalifikowania niektórych instrumentów, będą mogły częściowo odejść od wyceny według wartości godziwej opartej na cenie wyznaczonej przez rynek pogrążony w kryzysie.

REKLAMA

Autopromocja

Dwa cele zmian

Monika Kaczorek, partner w firmie Mazars, zwraca uwagę na dwa cele, które przyświecały tym zmianom. Pierwszy to dostosowanie do standardów amerykańskich, które pozwalają na taką reklasyfikację. Dzięki temu sprawozdania finansowe firm ze Stanów Zjednoczonych i UE w sytuacji kryzysu finansowego będą mogły być porównywalne w tym zakresie.

Drugi powód zmian to chęć rozwiązania problemów związanych z koniecznością ustalenia wartości godziwej w przypadku zaniku aktywnego rynku lub rynku, który działa pod wielką presją.

- Spółki nie będą więc musiały wyceniać takich instrumentów w wartości, która nie jest tożsama z wartością godziwą, jak ją rozumieją MSR - podkreśla nasza rozmówczyni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że dzięki nowym regulacjom jakakolwiek zmiana wartości godziwej wynikająca z załamania rynku nie będzie wpływała ani na wynik finansowy, ani na kapitał własny. Przeklasyfikowane instrumenty będą wyceniane na wartości godziwej aktualnej na 1 lipca 2008 r. plus ewentualnie odsetki.

Możliwości reklasyfikacji

Ekspert podkreśla, że zmiana kwalifikacji instrumentów jest ograniczona. Cały czas nie można przekwalifikowywać instrumentów z innych kategorii do kategorii instrumentów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Przeklasyfikowanie jest możliwe w przypadku przeniesienia instrumentów wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy do kategorii instrumentów przeznaczonych do sprzedaży lub utrzymanych do terminu wymagalności. Jednak tylko wtedy, gdy jednostka uznaje, że instrumenty te nie zostaną sprzedane w krótkim okresie oraz pod warunkiem wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych. Równocześnie komunikat prasowy Komitetu Standardów Rachunkowości mówi, że kryzys finansowy zalicza się do takich nadzwyczajnych przypadków. Druga możliwość reklasyfikacji instrumentów finansowych to przeniesienie instrumentów przeznaczonych do obrotu lub dostępnych do sprzedaży do kategorii pożyczek i należności własnych.

Oznacza to np., że będzie można przeklasyfikować akcje i obligacje, które były wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.

Powstaje więc pytanie, czy zmiana zasad rachunkowości może wpłynąć na kryzysową sytuację na rynku finansowym.

Według Moniki Kaczorek trudno przewidzieć reakcję inwestorów. Ekspert zwraca uwagę, że rynek nie jest obecnie przewidywalny. Świadczy o tym fakt, że nawet zapowiedzi o dofinansowaniu banków nie wywołują oczekiwanego efektu.

Poprawa wyniku finansowego

REKLAMA

Bożena Graczyk, partner w dziale Bankowości i Instytucji Finansowych KPMG, uważa, że główna korzyść, jaką odniosą banki polskie korzystające z poprawki do MSR 39, polegać będzie na poprawie wyników finansowych. Straty z wyceny aktywów, które zostaną przeklasyfikowane, nie wpłyną bowiem negatywnie na wyniki finansowe 2008 roku. Jednocześnie biorąc pod uwagę ograniczoną płynność rynków finansowych i dużą zmienność cen rynkowych powodujące brak wiarygodnych szacunków wartości godziwej instrumentów finansowych, reklasyfikacja powinna zwiększyć stabilność rachunków wyników banków.

Ekspert potwierdza, że poprawka nie umożliwia reklasyfikacji instrumentów pochodnych ani instrumentów, które zostały przy początkowym ujęciu desygnowane do prezentacji w wartości godziwej. W praktyce oznacza to, że banki mogą dokonać jednorazowej reklasyfikacji innych niż pochodne instrumentów wchodzących w skład portfela handlowego.

- Muszą jednak podjąć decyzję o reklasyfikacji nie później niż do 1 listopada 2008 r. - podkreśla nasza rozmówczyni.

 

Bożena Graczyk wyjaśnia, że wprowadzone modyfikacje nie powodują zmiany zasad wyceny dla poszczególnych kategorii aktywów finansowych. Handlowe aktywa finansowe w tym instrumenty pochodne w dalszym ciągu będą musiały być wyceniane do wartości godziwej przez rachunek zysków i strat. Wprowadzone zmiany mają charakter jednorazowy i umożliwiają zmianę struktury bilansu i rachunku zysków i strat poprzez zmianę pierwotnej klasyfikacji aktywów jako przeznaczonych do obrotu.

- Dzięki temu banki i instytucje otrzymały jednorazową ulgę umożliwiającą nieujmowanie w rachunku wyników istotnego spadku cen niektórych instrumentów spowodowanego kryzysem rynków finansowych - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Jednorazowa ulga

Julia Siewierska, dyrektor w Europejskim Centrum Audytu, przyznaje, że na skutek takiej reklasyfikacji wahania cen instrumentów bazowych, jakimi mogą być na przykład akcje lub waluty, nie będą obciążały rachunku zysków i strat spółki.

- Spółka będzie mogła za wartość godziwą na dzień przekwalifikowania uznać wartość, jaka była na 1 lipca 2008 r., a więc jeszcze przed kryzysem finansowym, pod warunkiem, że przekwalifikowanie będzie miało miejsce do końca października - twierdzi rozmówczyni.

Julia Siewierska wyjaśnia, że dzięki temu spółki nie będą wykazywały w swoich sprawozdaniach finansowych wahań wartości wynikających z zawirowań na rynkach finansowych i nie będzie dramatycznego spadku wartości inwestycji w sprawozdaniach sporządzanych za trzeci kwartał 2008 roku.

1 listopada 2008 r. termin, do którego spółki stosujące MSR mogą zdecydować o reklasyfikacji instrumentów finansowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Znowelizowany MSR 39 - instrumenty finansowe

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

REKLAMA

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

Obligacje skarbowe - luty 2025 r. Oprocentowanie do 6,80% w skali roku. Oferta obligacji nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 27 stycznia 2025 r. przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lutym 20245 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w styczniu br. Od 28 stycznia br. można nabywać nowe (lutowe) emisje obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

REKLAMA