REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub z wkalkulowaną utratą przywileju

REKLAMA

Podatnicy, których małżonkowie korzystali lub korzystają ze "starych" ulg mieszkaniowych, muszą bezpowrotnie zapomnieć o odliczaniu ulgi odsetkowej. Tak postanowił ustawodawca. Okazuje się, że przepis jest bardziej rygorystyczny niż mogłoby się wydawać. W ocenie Ministerstwa Finansów ulgi - i to za cały rok - pozbawieni są też ci, którzy związek małżeński zawarli w trakcie roku podatkowego.

Przypomnijmy: prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej daje art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). To na jego podstawie podatnik może odliczyć wydatki poniesione na spłatę od kredytu lub pożyczki związanej z realizacją jednej z inwestycji mieszkaniowych wymienionych w ustawie. Żeby jednak z ulgi skorzystać, trzeba spełnić wiele warunków. Jeden z nich dotyczy małżonków. Określono go w ust. 7 art. 26b. Stanowi on, że z ulgi nie mogą skorzystać podatnicy, jeśli podatnik lub małżonek korzystał czy korzysta z wymienionych w przepisie „starych” ulg mieszkaniowych. Błędów nie popełniają zasadniczo małżonkowie z dużym stażem małżeńskim, którzy już w trakcie trwania małżeństwa korzystali ze „starych” ulg mieszkaniowych.

Autopromocja

Problem pojawia się, gdy po roku czy dwóch od ślubu okazuje się, że świeżo upieczona żona czy mąż przed zawarciem małżeństwa korzystali z ulgi mieszkaniowej, a drugi małżonek, który spełnia wszystkie warunki, korzysta z odliczenia w związku ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Spełnia, a właściwie spełniał warunki, bo w chwili zawarcia małżeństwa z osobą korzystającą z ulgi mieszkaniowej automatycznie został wyrzucony z kręgu osób uprawnionych do ulgi. I nie pomogą tłumaczenia, że małżonkowie podpisali intercyzę, rozliczają się osobno i kredyt zaciągnięty został na mieszkanie będące jedyną własnością małżonka spełniającego wymogi do skorzystania z ulgi odsetkowej.

Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, że od powyższej zasady wyłączającej z ulgi odsetkowej, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają żadnych wyjątków.

W konsekwencji, również w przypadku gdy podatnik lub jego małżonek z przedmiotowych ulg skorzystał przed zawarciem związku małżeńskiego, powyższa okoliczność pozbawia go prawa do odliczeń. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku podatników korzystających z ulgi odsetkowej planujących dopiero małżeństwo z osobą, która korzystała ze starych ulg budowlanych. Powstaje pytanie, od kiedy stracą prawo do odliczenia. Niestety, również i w tym względzie MF nie daje forów młodym małżonkom. W kolejnej odpowiedzi wyjaśnia, że podatnik korzystający z ulgi odsetkowej z chwilą zawarcia związku małżeńskiego z osobą dokonującą – w okresie obowiązywania ustawy, tj. od 1992 r. – odliczeń w ramach dużej ulgi mieszkaniowej, traci prawo do dalszych odliczeń. Innymi słowy, kwota odsetek od kredytu spłacona w roku zawarcia małżeństwa (i w latach następnych) nie będzie podlegała odliczeniu od dochodu. Dla przykładu, jeśli ślub odbędzie się w sylwestra, to jeden z małżonków straci prawo do odliczenia odsetek za cały rok. Cóż, w takim przypadku planującym małżeństwo przyjdzie albo wkalkulować w koszty ślubu dodatkowo utratę ulgi odsetkowej, albo... wstrzymać się z sakramentalnym „tak”.

W przypadku drugiej sytuacji pozostaje jednak jeszcze jedna możliwość: zmiana interpretacji – albo przez resort, albo sądy. Bo wbrew twierdzeniu MF o braku ustawowych podstaw do proporcjonalnego rozliczenia ulgi w tym przypadku, sprawa nie jest tak jednoznaczna i w ocenie ekspertów nie ma do tego przeszkód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA