REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub z wkalkulowaną utratą przywileju

REKLAMA

Podatnicy, których małżonkowie korzystali lub korzystają ze "starych" ulg mieszkaniowych, muszą bezpowrotnie zapomnieć o odliczaniu ulgi odsetkowej. Tak postanowił ustawodawca. Okazuje się, że przepis jest bardziej rygorystyczny niż mogłoby się wydawać. W ocenie Ministerstwa Finansów ulgi - i to za cały rok - pozbawieni są też ci, którzy związek małżeński zawarli w trakcie roku podatkowego.

Przypomnijmy: prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej daje art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). To na jego podstawie podatnik może odliczyć wydatki poniesione na spłatę od kredytu lub pożyczki związanej z realizacją jednej z inwestycji mieszkaniowych wymienionych w ustawie. Żeby jednak z ulgi skorzystać, trzeba spełnić wiele warunków. Jeden z nich dotyczy małżonków. Określono go w ust. 7 art. 26b. Stanowi on, że z ulgi nie mogą skorzystać podatnicy, jeśli podatnik lub małżonek korzystał czy korzysta z wymienionych w przepisie „starych” ulg mieszkaniowych. Błędów nie popełniają zasadniczo małżonkowie z dużym stażem małżeńskim, którzy już w trakcie trwania małżeństwa korzystali ze „starych” ulg mieszkaniowych.

Autopromocja

Problem pojawia się, gdy po roku czy dwóch od ślubu okazuje się, że świeżo upieczona żona czy mąż przed zawarciem małżeństwa korzystali z ulgi mieszkaniowej, a drugi małżonek, który spełnia wszystkie warunki, korzysta z odliczenia w związku ze spłatą kredytu mieszkaniowego. Spełnia, a właściwie spełniał warunki, bo w chwili zawarcia małżeństwa z osobą korzystającą z ulgi mieszkaniowej automatycznie został wyrzucony z kręgu osób uprawnionych do ulgi. I nie pomogą tłumaczenia, że małżonkowie podpisali intercyzę, rozliczają się osobno i kredyt zaciągnięty został na mieszkanie będące jedyną własnością małżonka spełniającego wymogi do skorzystania z ulgi odsetkowej.

Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, że od powyższej zasady wyłączającej z ulgi odsetkowej, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają żadnych wyjątków.

W konsekwencji, również w przypadku gdy podatnik lub jego małżonek z przedmiotowych ulg skorzystał przed zawarciem związku małżeńskiego, powyższa okoliczność pozbawia go prawa do odliczeń. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku podatników korzystających z ulgi odsetkowej planujących dopiero małżeństwo z osobą, która korzystała ze starych ulg budowlanych. Powstaje pytanie, od kiedy stracą prawo do odliczenia. Niestety, również i w tym względzie MF nie daje forów młodym małżonkom. W kolejnej odpowiedzi wyjaśnia, że podatnik korzystający z ulgi odsetkowej z chwilą zawarcia związku małżeńskiego z osobą dokonującą – w okresie obowiązywania ustawy, tj. od 1992 r. – odliczeń w ramach dużej ulgi mieszkaniowej, traci prawo do dalszych odliczeń. Innymi słowy, kwota odsetek od kredytu spłacona w roku zawarcia małżeństwa (i w latach następnych) nie będzie podlegała odliczeniu od dochodu. Dla przykładu, jeśli ślub odbędzie się w sylwestra, to jeden z małżonków straci prawo do odliczenia odsetek za cały rok. Cóż, w takim przypadku planującym małżeństwo przyjdzie albo wkalkulować w koszty ślubu dodatkowo utratę ulgi odsetkowej, albo... wstrzymać się z sakramentalnym „tak”.

W przypadku drugiej sytuacji pozostaje jednak jeszcze jedna możliwość: zmiana interpretacji – albo przez resort, albo sądy. Bo wbrew twierdzeniu MF o braku ustawowych podstaw do proporcjonalnego rozliczenia ulgi w tym przypadku, sprawa nie jest tak jednoznaczna i w ocenie ekspertów nie ma do tego przeszkód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA