reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Badanie sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego

Badanie sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego

Sprawozdania finansowe niektórych organizacji pożytku publicznego podlegają badaniu przez biegłych rewidentów. Z obowiązkiem tym muszą liczyć się organizacje realizujące zadania publiczne zlecone, które otrzymały w roku obrotowym łączną kwotę dotacji na realizację tych zadań w wysokości co najmniej 50 000 zł oraz osiągnęły przychody w wysokości co najmniej 3 000 000 zł.

Obowiązek badania sprawozdań przez biegłych rewidentów wynika z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Przepis art. 64 tej ustawy określa kryteria, których spełnienie nakłada na jednostki obowiązek poddania swoich sprawozdań finansowych badaniu.

Odrębne, a w zasadzie szczególne, regulacje w zakresie badania sprawozdań wprowadziło rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego (Dz.U. nr 285, poz. 2852). Obowiązek badania sprawozdań finansowych wystąpi po spełnieniu określonych kryteriów przez te organizacje.

Rozporządzenie stanowi, że te organizacje pożytku publicznego, których sprawozdania finansowe nie kwalifikują się do badania zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, będą musiały poddać je jednak badaniu przy spełnieniu określonych warunków. Warunki te to: realizowanie zadań publicznych zleconych oraz otrzymanie w roku obrotowym łącznej kwoty dotacji na realizację tych zadań w wysokości co najmniej 50 000 zł. Trzecim kryterium będzie osiągnięcie przez te organizacje przychodów w wysokości co najmniej 3 000 000 zł.

Obowiązek badania dotyczy rocznych sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego sporządzanych za rok obrotowy następujący po roku, w którym organizacje te spełniły łącznie te warunki. Badanie odbywa się z zastosowaniem przepisów o rachunkowości.

Rozporządzenie ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2005 r. Zatem, jeśli organizacje te spełniły w 2004 r. wskazane w rozporządzeniu kryteria, będą musiały poddać badaniu sprawozdania za rok obrotowy rozpoczynający się w 2005 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama