REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny kościelne bez limitu

REKLAMA

Po marcowej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiały się wątpliwości co do możliwości odliczania bez limitu darowizn kościelnych. Dotyczy to nie tylko tych podatników, którzy z tej ulgi już skorzystali. Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, by na przyszłość skorzystać z odliczenia. Trzeba tylko wiedzieć, jak.

Przymierzając się do obdarowania kościoła i następnie odliczenia darowizny bez limitu na podstawie tzw. ustaw kościelnych regulujących stosunki poszczególnych kościołów z państwem, warto pamiętać o kilku szczegółach, bez których odliczenie stanie się bezskuteczne. Choć przepisy są proste, kryją w sobie kilka warunków.

REKLAMA

Autopromocja
Czym jest darowizna

Należy zacząć od samej darowizny. Przepisy kościelne stanowiące podstawę do odliczenia darowizny bez limitu ani ustawy podatkowe nie zawierają definicji darowizny. Niezbędne będzie więc poszukanie wyjaśnienia w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Najważniejszą rzeczą, która wynika z tej definicji, jest nieodpłatność świadczenia, a inaczej mówiąc, darczyńca nie może otrzymać w zamian niczego od obdarowanego. Ponadto darowizna ma być przekazana z majątku darczyńcy, czyli ten majątek uszczuplić. Odliczeniu podlegają nie tylko darowizny pieniężne, ale także rzeczowe.

Kolejną rzeczą, o jakiej podatnik powinien pamiętać, jest forma umowy darowizny. Co do zasady oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Czyli chcąc dać darowiznę na kościół, podatnik powinien pofatygować się do notariusza. W przeciwnym razie umowa jest nieważna. Ale ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego stanie się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Można zatem uznać, że podatnik, który będzie dysponował tylko zwykłą umową pisemną albo zawrze ją w formie ustnej, uczyni ważną umową darowizny wykazując, że świadczenie zostało spełnione.

Gdzie szukać celu

Bardzo ważną rzeczą jest cel darowizny. Bezlimitowemu odliczeniu podlegają darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Ustawa nie precyzuje, co wchodzi w zakres tego celu. Niemniej jednak wskazówek w tym zakresie należy szukać w ustawach kościelnych. Dla przykładu w stosunku do Kościoła katolickiego określa ją rozdział 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 29, poz. 154 z późn. zm.). Osoby prawne Kościoła mają prawo prowadzenia właściwej dla każdej z nich działalności charytatywno-opiekuńczej. Działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła obejmuje zaś w szczególności:

REKLAMA

• prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych kategorii osób potrzebujących opieki,
• prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek,
• organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa,
• organizowanie pomocy sierotom, osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i epidemiami, ofiarom wojennym, znajdującym się w trudnym położeniu materialnym lub zdrowotnym rodzinom i osobom, w tym pozbawionym wolności,
• prowadzenie żłobków, ochronek, burs i schronisk,
• udzielanie pomocy w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie,
• krzewienie idei pomocy bliźnim i postaw społecznych temu sprzyjających,
• przekazywanie za granicę pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i osobom znajdującym się w szczególnej potrzebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto ważne jest, kto jest kościelną osobą prawną. To również precyzują przepisy ustaw kościelnych. Dla przykładu osobą prawną kościoła katolickiego są m.in. metropolie, archidiecezje, diecezje czy parafie oraz Caritas Polska czy Caritas diecezji.

WARTO WIEDZIEĆ
Kwotę darowizny przekazanej na rzecz kościelnej osoby prawnej należy wykazać w całości w załączniku PIT/O w części dotyczącej darowizn.
Pokwitowanie i sprawozdanie

Kolejne dwa warunki niezbędne do skorzystania z ulgi to pokwitowanie odbioru darowizny i sprawozdanie. W przypadku tego pierwszego, musi je wystawić kościelna osoba prawna. Ustawa kościelna dalej nie precyzuje, jaką formę ma mieć takie pokwitowanie. Nie wymaga także, w przeciwieństwie do limitowanej formy odliczenia darowizn na cele kultu religijnego, żeby pieniądze były wpłacone na konto obdarowanego. Można zatem uznać, że pieniądze można przekazać bezpośrednio obdarowanemu. Wydaje się, że z pokwitowania powinna wynikać co najmniej data przekazania, kwota darowizny, dane obdarowanego i darczyńcy.

Po odliczeniu darowizny niezbędne będzie też sprawozdanie. Podatnik musi je zdobyć w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny. Sprawozdanie to musi dotyczyć przeznaczenia darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą. Inaczej mówiąc obdarowany, czyli np. parafia, a w praktyce proboszcz, muszą wyjaśnić, jak wykorzystali pieniądze. Tu pojawia się również wątpliwość co do szczegółowości owego sprawozdania. Wydaje się jednak, że nie ma żadnych podstaw do uzyskania bardzo szczegółowego sprawozdania. Potwierdza to częściowo NSA w uzasadnieniu uchwały z 23 czerwca 2003 r. (sygn. akt FPS 2/03, opublikowana w onSA 2003/4/118).

Sąd, odmawiając odpowiedzi na pytanie co do szczegółowości sprawozdania podkreślił, że wątpliwość prawna podana w tym zakresie sprowadza się w istocie do tego, czy sprawozdanie, o którym mowa w art. 55 ust. 7 powołanej ustawy z dnia 17 maja 1999 r., powinno spełniać warunki, które nie wynikają z tego przepisu. A to w ocenie NSA powodowałoby, że wyjaśnienie powyższej wątpliwości stanowiłoby niedopuszczalną wykładnię prawotwórczą.

Co nie jest darowizną

Nie stanowią darowizny bezpłatne przysporzenia:

• gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu,
• gdy ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył, albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA