reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczać od dochodu składki zapłacone za granicą

Można odliczać od dochodu składki zapłacone za granicą

Dnia 1 grudnia weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o PIT umożliwiające odliczenie zagranicznych składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


NOWE PRAWO

1 grudnia 2008 r. weszły w życie niektóre przepisy nowelizacji ustawy o PIT z 6 listopada 2008 r. Dotyczy to odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zmian w zakresie przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w państwie należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Składki będzie można odliczyć jeśli nie zostały one odliczone od dochodu lub podatku w państwie należącym do UE, EOG oraz Konfederacji Szwajcarskiej, gdzie podatnik wykonywał działalność. Podatnikom umożliwiono także pomniejszenie podatku o zapłacone za granicą składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Wejście w życie nowych przepisów jest związane z postanowieniami orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r. (sygn. 18/06). Przypomnijmy, że TK orzekł, że przepisy ustawy o PIT w zakresie, w jakim wyłączają możliwość odliczenia zagranicznych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem, regulacje te straciły moc obowiązującą 30 listopada 2008 r. Nowe przepisy musiały zatem wejść w życie 1 grudnia 2008 r.

Od grudnia obowiązują również zmiany w zakresie przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wprowadzono możliwość wskazania organizacji nawet w przypadku złożenia przez podatnika korekty zeznania, pod warunkiem że będzie ona dokonana w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego. Ponadto naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł przekazać organizacji pożytku publicznego dane podatnika, który przekazał na jej rzecz 1 proc. podatku. Minister pracy i polityki społecznej do 31 grudnia 2008 r. powinien ogłosić wykaz organizacji, które posiadają status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada 2008 r. Wszystkie przepisy regulujące przekazywanie części podatku powinny wejść w życie jednocześnie, tak aby nie było między nimi kolizji i istniała postawa do wydania obwieszczenia.

Zasadnicza część nowelizacji ustawy o PIT wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama