reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Budynki bezpośrednio zajęte na cele zdrowotne są objęte niższą stawką

Budynki bezpośrednio zajęte na cele zdrowotne są objęte niższą stawką

Preferencyjną stawkę podatku od nieruchomości stosuje się tylko do części budynków zajętych bezpośrednio na usługi świadczeń zdrowotnych.


Wyłączenie ze stosowania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości w stosunku do pomieszczeń zakładów opieki zdrowotnej, które nie są bezpośrednio związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, dotyczy w równym stopniu szpitali uzdrowiskowych, jak i szpitali innego rodzaju. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 5943) poinformowało, że nie przewiduje zmiany interpretacji urzędowej w tym zakresie.

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem MF dla zastosowania stawki od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych musi zachodzić związek bezpośredni pomieszczenia budynku (jego części) z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Pogląd ten wynika z pisma MF z 3 października 2007 r. (nr PL-833-106/AP/07/663).

Wcześniej MF stało na stanowisku, że dopuszczalne jest opodatkowanie preferencyjną stawką oprócz pomieszczeń zajętych bezpośrednio na udzielanie świadczeń zdrowotnych również pomieszczeń, które nie służą bezpośrednio tym celom, ale są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej. Zmiana tej interpretacji wynikała z konieczności dostosowania stanowiska MF do odmiennej linii orzeczniczej sądów administracyjnych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama