PIT-8C zostanie wysłany przez biura maklerskie do końca lutego
REKLAMA
Inwestor, który w 2008 roku sprzedał papiery wartościowe lub zamknął pozycję na instrumentach pochodnych za pośrednictwem biura maklerskiego, otrzyma od tego podmiotu wykaz przeprowadzonych transakcji. Informacja ta jest podstawą do rozliczenia przychodów z tych źródeł w zeznaniu rocznym PIT-38, które podatnik jest zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2009 r.
REKLAMA
Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) podmioty dokonujące wypłaty należności, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub podatku, powinny sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu. Obowiązek ten wynika z art. 42a ustawy o PIT i w szczególności dotyczy niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych, od których nie pobiera się 19-proc. zryczałtowanego podatku.
Biura maklerskie nie są płatnikami podatku od uzyskanych przez ich klientów dochodów z inwestycji giełdowych, a zatem są zobowiązane do wystawienia informacji PIT-8C. W rzeczywistości podatnik może otrzymać ten dokument później niż do końca lutego - zależy to od dostarczenia przesyłki przez Pocztę Polską. Jeżeli inwestor posiada więcej niż jeden rachunek inwestycyjny, to otrzyma tyle informacji PIT-8C, ile ma rachunków.
Fakt posiadania rachunku maklerskiego nie jest jednak jeszcze podstawą do wystawienia PIT-8C. Warunkiem jest dokonanie w roku podatkowym przynajmniej jednej transakcji sprzedaży papierów wartościowych lub zamknięcia pozycji na rynku kontraktów terminowych.
PIT-8C jest podstawowym źródłem informacji o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach. Jeśli inwestor po otrzymaniu tej informacji nie zgadza się z wyliczonymi przez biuro maklerskie poszczególnymi pozycjami, może złożyć reklamację. Jeśli reklamacja jest słuszna, biuro sporządzi korektę. W przypadku zagubienia przez inwestora informacji PIT-8C, może on zwrócić się o wystawienie duplikatu.
PRZYCHODY I KOSZTY WYKAZYWANE W PIT-8C
Przykładowe przychody wykazywane przez biuro maklerskie w PIT-8C:
• Ze sprzedaży papierów wartościowych notowanych na rynku regulowanym (akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne, certyfikaty strukturyzowane, prawa poboru, prawa do akcji)
• Z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych
• Z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających (kontrakty terminowe, opcje)
Przykładowe koszty wykazywane przez biuro maklerskie w PIT-8C:
• Wydatki na nabycie sprzedanych lub zrealizowanych instrumentów finansowych
• Prowizja maklerska od zrealizowanych transakcji
• Opłaty za dostęp do notowań rachunku internetowego
PRZEMYSŁAW MOLIK
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 30b i art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA