reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rządowa autopoprawka ordynacji

Rządowa autopoprawka ordynacji

Rząd rozpatrzył autopoprawkę do projektu zmiany Ordynacji podatkowej oraz innych ustaw, która przewiduje m.in. zmniejszenie obciążeń biurokratycznych spoczywających na podatnikach.

Autopoprawka zakładała zwolnienie podatników z obowiązku składania miesięcznych deklaracji w podatku dochodowym. Oprócz tego przewidywała likwidację deklaracji PIT-53.

Deklarację tę muszą obecnie składać osoby osiągające dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z działalności wykonywanej osobiście, np. na podstawie umów zlecenia i o dzieło, a także ze stosunku pracy z zagranicy i z zagranicznych emerytur i rent.

Autopoprawka rozstrzygała też kwestię naliczania odsetek od nieuregulowanych w odpowiedniej wysokości zaliczek. Kwestia ta wywołuje już od dłuższego czasu spory.

Zgodnie z proponowanym brzemieniem przepisów, jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części, to wyda decyzję, w której określi wysokość odsetek za zwłokę na ostatni dzień roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek 

Oprócz tego projektowane przez rząd zmiany w Ordynacji podatkowej zakładały nowelizację ustaw: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama