REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od marca zacznie obowiązywać nowa ustawa o podatku akcyzowym

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Wszystkie stawki akcyzy będą ustalone w nowej ustawie, która od marca zmieni również zasady opodatkowania energii elektrycznej.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Ogłoszona została ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 3, poz. 11), która 1 marca 2009 r. zastąpi dotychczasową ustawę z 24 stycznia 2004 r. Nowy akt prawny wprowadza zasadnicze zmiany systemowe w zakresie opodatkowania akcyzą oraz zawiera wiele regulacji dostosowujących polskie prawo do wymogów unijnych.

Nowa ustawa nie zawiera podziału wyrobów akcyzowych na zharmonizowane i niezharmonizowane (czyli nieobjęte regulacjami unijnymi). Ustawodawca zrezygnował bowiem z opodatkowania tych drugich, z wyjątkiem samochodów osobowych, które w dalszym ciągu będą podlegały akcyzie. Zgodnie z nową definicją wyrobów akcyzowych, zalicza się do nich: wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Nie będą zatem podlegały opodatkowaniu takie towary, jak: perfumy, wody toaletowe, kosmetyki, preparaty toaletowe dla zwierząt, środki czystości, karty do gry, rulety i inne urządzenia hazardowe, broń czy odzież ze skór futerkowych.

Inną ważną zmianą systemową jest modyfikacja zasad ustalania stawek akcyzy. Rzeczywiste stawki zostały określone w ustawie. Obecna ustawa o podatku akcyzowym ustala jedynie maksymalne stawki podatku - rzeczywiste stawki ustala dopiero minister finansów w rozporządzeniu w sprawie obniżania stawek akcyzy.

REKLAMA

Do ustawy wprowadzono obniżoną stawkę akcyzy na biokomponenty paliw oraz zerową stawkę na biogaz, biowodór i wodór oraz na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym. W ustawie zapisano także wyższe stawki m.in. na papierosy, alkohol i samochody osobowe, przy czym warto przypomnieć, że podwyższone stawki na te wyroby obowiązują już od 1 stycznia 2009 r. na mocy nowelizacji rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1471).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa odchodzi także od stosowania podwójnej klasyfikacji wyrobów akcyzowych na rzecz stosowania klasyfikacji do kodów Nomenklatury Scalonej (CN). Dotychczas w obrocie krajowym stosowano PKWiU.

Ustawa wprowadza także istotne zmiany wynikające z konieczności dostosowania polskich przepisów do regulacji tzw. dyrektywy energetycznej. Energia elektryczna nie będzie opodatkowana tak jak dotychczas na etapie jej wydania przez producenta, lecz w momencie przekazania energii przez dystrybutora do ostatecznego konsumenta. Stawka podatku pozostanie na dotychczasowym poziomie, czyli 20 zł za megawatogodzinę

Ustawa realizuje także wynikający z prawa wspólnotowego obowiązek opodatkowania akcyzą węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych. Jednocześnie wprowadza całkowite zwolnienie tych wyrobów z akcyzy do 1 stycznia 2012 r., czyli do końca okresu przejściowego, jaki Polska uzyskała przed przystąpieniem do UE. Akcyzą został objęty także gaz przeznaczony do celów opałowych, z jednoczesnym jego zwolnieniem z podatku do 31 października 2013 r.

Ważne!

W nowej ustawie o podatku akcyzowym zrezygnowano z podziału wyrobów akcyzowych na zharmonizowane i niezharmonizowane

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA